Jak naprawić uszkodzony komin?

2015-01-20 12:47

Kupiłem niedawno mieszkanie w kamienicy po generalnym remoncie. Po ostatnich porywistych wiatrach zaczeło śmierdzieć w mieszkaniu zapachem palonego drewna/węgla - typowy zapach, jak z komina. Okazało się, że elektryk który montował skrzynkę bezpieczników w ścianie - przekuł się do komina spalinowego (najprawdopodobniej sąsiada z boku, który pali węglem/drewnem).   Elektryk dopiero teraz przyznał się, że incydent z przebiciem sie do komina miał miejsce, ale zaślepił dziurę masą typu Knauf. Najwidoczniej w czasie ostatnich wiatrów wyrwało tę masę. Teraz dziurę zaślepił najpierw zaprawą tynkowo-murarską z marketu budowlanego, w nią poutykał kawałki cegieł, a resztę zakrył zaprawą typu knauf. Jeden dzień było ok, ale następnego zaczeło z powrotem śmierdzieć. Dodam że dziura do komina była rozmiarów: wysokość około 30 cm, szerokość około 10 cm. Dziura była zrobiona w narożniku komina. Jak naprawić ten komin, żeby pozbyć się zapachu? Dodam też, że zaprawę położono na mokrą jeszcze zaprawę tynkowo-murarską.

Bez oględzin na miejscu nie jest możliwe określenie pewnego sposobu naprawy komina. Podany przez Pana sposób być może jest poprawny, a zapachy będą jeszcze przez jakiś czas odczuwalne, gdyż nie wydostają się przez materiał, którym zamknięta została dziura lecz z materiału (prawdopodobnie starej już cegły) do którego wniknęły substancje w czasie eksploatacji komina.

 

Wydaje się, że najpewniejszym sposobem zabezpieczenia komina jest nałożenie na jego wewnętrzną powierzchnię (korzystając z okazji – może już na cały komin – albo tylko w strefie przypadkowo wykonanego otworu) masy uzupełniającej ubytki w materiale. Zająć się tym powinna jednak doświadczona firma, potrzebne jest takie wypełnienie otworu/dziury, żeby materiał wypełniający ewentualne szczeliny był mocno dociśnięty (obrazowo pisząc: „sprasowany”) a nie tylko upychany z jednej strony komina (np. od strony pomieszczenia) i luźno wypełniający otwór lub wręcz wpadający do komina po drugiej (wewnętrznej) stronie ścianki kominowej. Żadna opinia na podstawie Pana opisu tekstowego nie zastąpi jednak rzetelnych oględzin na miejscu.