Dobór mocy kotła do powierzchni ogrzewanej i istniejącego już komina

2013-12-18 11:11

Proszę o radę, ile KW ma mieć kociołek na ekogroszek z automatem? Powierzchnia domu wynosi 190 mkw., budynek super ocieplony, zbiornik na CWU 160 litrów, połowa powierzchni to ,,podłogówka", druga połowa ogrzewana jest kaloryferami. Jest już zamontowany nowy, systemowy komin o średnicy 160 cm. Problem polega na kontrowersyjnej, zbyt małej średnicy zamontowanego komina! Czy grozi mi rozebranie komina i wymiana na większą średnicę? Co teraz robić?

Dobór mocy kotła znajduje się w gestii autora projektu. To on zna cały swój projekt, wie na ile „super” jest ocieplony dom (super nie jest precyzyjnym liczbowym określeniem), wie jak rozmieścił grzejniki i „ile żeberek” mają te kaloryfery, zna parametry podłogówki, którą zaprojektował, zna straty ciepła w zaprojektowanej instalacji. Generalnie: może precyzyjnie wyliczyć jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną w zaprojektowanym przez siebie budynku mieszkalnym, w związku z czym może precyzyjnie określić moc kotła.

 

Wydaje się, że wystarczająca będzie moc w okolicy 22-24 kW (w praktyce kotły na paliwo stałe mają na ogół 25 lub 30 kW mocy). Jest spora szansa, że kupując taki kocioł uda się Panu zdobyć taki konkretny model kotła, dla którego średnica komina 16 cm nie będzie za mała, choć do większości kotłów przy tej mocy sugerowane są średnice kominów 18 lub 20 cm. Dobrze by było, żeby komin miał co najmniej 7-8 m wysokości. Przy niższych kominach wybór kotła będzie nieco bardziej utrudniony, choć nie można zakładać, że niemożliwy.

 

Z pozdrowieniami