Co to są szyby z ciepłą ramką? Jak sprawdzić, czy okno ma ciepłą ramkę?

2013-08-27 17:30

Poszukuję okien do swojego domu. Sprzedawca zaproponował szyby z ciepłą ramką. Jest sporo informacji na ten temat w internecie, ale nie wiem tak do końca na co zwrócić uwagę. Czy da się sprawdzić, że to co dostanę w oknie to ciepła ramka?

Szybę zespoloną stanowi układ dwóch tafli szkła oddzielonych ramka dystansową, zazwyczaj na odległość 14 – 16 mm. W przestrzeni międzyszybowej zamknięty jest gaz szlachetny argon lub krypton wprowadzony tam dla zwiększenia efektu ciepłochronności.

 

Aby gaz zamknięty pomiędzy szybami nie ulegał zawilgoceniu, ramkę dystansową wypełnia się sitem molekularnym - silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu – na każdej krawędzi szyby. Szyby na całej długości obrzeża są połączone z ramką dystansową materiałami klejąco – uszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu eliminując dopływ pary wodnej do jego wnętrza.

 

Podstawowe zadania jakie stawiamy przed oknem to ochrona przed zimnem, estetyczny wygląd oraz wygoda użytkowania. Postęp technologiczny spowodował, że standardowe okno posiada bardzo dobre właściwości ochrony przed zimnem. Jedynym słabym punktem do tej pory była ramka dystansowa wykonana z metalu, bardzo dobrze przewodziła ciepło i dlatego tworzył się tzw. mostek termiczny – „dziura” przez które ucieka ciepło.

 

Powodem powstawania mostka cieplnego w strefie brzegowej i zwiększonego przepływu energii od ciepłej szyby wewnętrznej w kierunku zimnej szyby zewnętrznej była wysoka przewodność cieplna aluminium stosowanego do produkcji ramek dystansowych. Ponieważ to właśnie aluminium – powszechnie stosowany materiał na ramkę – stanowi bardzo dobry przewodnik ciepła, rozpoczęto poszukiwania nowych technologii i nowych materiałów pozwalających uzyskać ramkę o zmniejszonej przewodności cieplnej.

 

Obecnie dostępnych na rynku jest wiele ramek dystansowych jednak parametry techniczne i cieplne różnych typów ramek znacznie od siebie odbiegają. Zgodnie z oczekiwaniem, ramka aluminiowa jest materiałem o małej izolacyjności cieplnej. Ramka ze stali zwykłej nie jest kwalifikowana jako “ciepła”, a jej zastosowanie pozwala jedynie na nieznaczną poprawę własności termicznych, co dla użytkownika okien pozostaje praktycznie niezauważalne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku „cieplejszych ramek” oferowanych na rynku. Właściwości takiej ramki nie odbiegają od zwykłej ramki stalowej, a różnica polega tylko na pomalowaniu powierzchni ramki matowym lakierem. Trudno więc mówić o korzyściach wynikających ze stosowania „cieplejszych ramek”.

 

Ramki dystansowe, które kwalifikowane są jako prawdziwa “ciepła ramka” – np. ramka ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego np.: SGG SWISSPACER, SGG SWISSPACER Ultimate – spełniają wymagania termiczne norm i szyby zespolone wykonane przy ich użyciu realnie zapewniają dużo lepsze parametry cieplne, ograniczając przewodność cieplną krawędzi oraz ograniczając kondensację pary wodnej. W tym ostatnim przypadku górują ramki z tworzywa sztucznego.