Czy budowa domu z żelbetu obniży koszty inwestycji? Czy taki dom jest trwalszy?

2014-01-24 7:50

Planujemy budowę domu, byliśmy u projektanta który namawia nas do budowania domu z lanego betonu. Dom ten może być także domem pasywnym. W związku z tym mam pytanie? Czy popularne są domy, w których ściany, jak i stropodach jest zalewany betonem, zamiast murowany z pustaków.   Ma wyglądać to tak, że ławy domu są zbrojone i zalane betonem, z tych ław są wypuszczane pionowe druty, które zalewane są betonem - to filary na rogach domu. Między filarami jest robione zbrojenie i zalewane są sciany domu, w tych ścianach w tym samym czasie jest prowadzona instalacja elektryczna i rury z odpływu do szamba. Tak samo robią z dachem tzn. zbrojenie i zalewanie betonem. Bryła domu, która powstaje jest ocieplana styropianem o grubości 40 cm. łacznie ze stropodachem, następnie na stropodachu jest dawana więżba dachowa.   W środku, dom ten nie jest tynkowany, jak tradycyjnie. Projektant zapewnia mnie, że ściany z betonu są tak równe, że tylko wystarczy nałożyć kartongips, metodą zacierania i ściany gotowe do malowania. Zapewniał mnie, że buduje tak od 2 lat i ma dużo zleceń na takie domy. Mówił, że jest to dom tańszy w budowie, bardziej ekonomiczny, a już na pewno trwalszy. Dom będzie miał maksymalną powierzchnię 120 m2, bez piwnic, z poddaszem. Czy taki sposób budowania domu jest dobry?

Jest to oczywiście możliwe, by zrealizować tego typu projekt, jako konstrukcję żelbetową. Z tym, że będzie on na pewno droższy od budynku budowanego tradycyjnie - murowanego. Z prostego względu: prace zbrojarskie i wykonanie szalunków będzie z pewnością droższe niż murowanie. Efekt techniczny będzie taki sam.

 

Budynek murowany będzie tak samo trwały, jak żelbetowy. Oczywiście, jak się porówna konstrukcję żelbetową z konstrukcją murowaną, to żelbetowa jest w stanie przejąć o wiele większe oddziaływania niż konstrukcja murowana, jednak nie ma zupełnie żadnego znaczenia w budynkach jednorodzinnych oraz w naszej strefie klimatycznej (mam na myśli trzęsienia ziemi i inne tego typu zdarzenia).

 

Proponuję zrobić porównania, dać do wyceny wykonanie budynku murowanego. Jeśli okaże się to atrakcyjne, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by wylewać budynek, jako żelbetowy. Ze względu na stopień trudności będzie potrzebny na pewno projekt konstrukcji z rozrysowanym zbrojeniem. Kierownik będzie musiał za każdym razem sprawdzić poprawność ułożenia zbrojenia przed zalaniem betonem.

 

Pozdrawiam,

Tomasz Rybarczyk