Architektura poddasza

2013-01-23 9:42

Chciałabym zasięgnąć informacji dotyczącej aranżacji poddasza. Jestem właścicielką poddasza, które kupiłam jako lokal mieszkalny. Dawniej była to szkoła z trzema małymi i niskimi pomieszczeniami, małym pomieszczeniem z wykuszami oraz jednym dużym, o powierzchni około 35 m.kw z normalnymi oknami. Chciałabym, z tych niskich, małych pomieszczeń zrobić funkcjonalne pokoje oraz kuchnię z sieni, a ze stryszku który przylega do dużego pokoju łazienkę z nastawieniem na letników. W załączeniu szkic pomieszczeń nr 5,6 10 i 8, które składają się na owy lokal mieszkalny wraz ze stryszkiem. Niestety nie stać mnie na architekta, a prace adaptacyjne chciałabym wykonać we własnym zakresie. Interesuje mnie likwidacja wykuszy i wstawienie okien dachowych, chyba że robię błąd.

Niestety nie obejdzie się bez konieczności skorzystania z usług architekta. Ponieważ zamierza Pani zmieniać wygląd zewnętrzny budynku (likwidacja wykuszy, dodanie okien) konieczna będzie również wizyta w lokalnym urzędzie, by ustalić sprawy prawne.

Większość prac remontowych wymaga zgłoszenia w starostwie lub w urzędzie miasta lub uzyskania pozwolenia na budowę. Lista obiektów i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zawarta jest w art. 29 Prawa budowlanego. W art. 30 określone zostały roboty wymagające zgłoszenia.