Tarasola - modne zadaszenie tarasu

2021-04-30 17:26

Tarasola to jedno z najmodniejszych, eleganckich, a jednocześnie praktycznych rozwiązań na taras. Łączy w sobie zalety pergoli oraz tradycyjnego zadaszenia. Świetnie pasuje do minimalistycznych ogrodów i nowoczesnej architektury. Jakie ma zalety i wady? Jak wybrać najlepszą tarasolę?

tarasola Technic
Autor: materiały prasowe, tarasola.pl Nowoczesna tarasola Technic - model typu bioclimatic, w którym dach składa się z obracanych o 135° aluminiowych profili. Płynna regulacja kąta nachylenia lameli daje pełną kontrolę nad światłem słonecznym, umożliwia naturalną wentylację i swobodną cyrkulację powietrza

Taras to jeden z najczęściej użytkowanych obiektów w ogrodzie, zwłaszcza w okresie późnowiosennym i letnim. Najpraktyczniejszy jest taras zadaszony, gdyż chroni przed prażącym słońcem i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Można korzystać z niego przez cały dzień, a także w nocy. Czasem jednakże chciałoby się zjeść posiłek czy posiedzieć w otwartym, niezadaszonym miejscu bez konieczności przenoszenia mebli ogrodowych. Wtedy w sukurs przychodzi właśnie tarasola.

Tarasola to rozwiązanie, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Przeszła podobną drogę co technologia technorattanu. Najpierw sprawdziła się w hotelach i restauracjach, aby później zrobić „karierę” także w przydomowych ogrodach.

Taras: inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania >>>

Spis treści

  1. Tarasola jakie ma zalety?
  2. Jak dobrać tarasolę do tarasu?
  3. Wyposażenie tarasoli – na co postawić, aby było jeszcze wygodniej?
  4. Galeria zdjęć: inne ciekawe pomysły na zadaszenie tarasu
Aranżacja tarasu naziemnego. Urządź tam salon lub jadalni

Tarasola jakie ma zalety?

Tarasola łączy w sobie zalety pergoli i nowoczesnego zadaszenia. Przy umiarkowanie chłodnej pogodzie czy zacienieniu można złożyć złożyć/zwinąć materiał pokrycia dachowego i wypoczywać w warunkach otwartej przestrzeni. Przy upale i niesprzyjającej pogodzie zaś korzysta się z zadaszenia.

Główne zalety tarasoli:

  • Funkcjonalność – tarasola sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych. Chroni przed opadami i dużym nasłonecznieniem. Jest częściową ochroną przed wiatrem (podobnie jak inne typy zadaszenia).
  • Elastyczność – można korzystać z zadaszenia lub je zwinąć. Wtedy tarasola przypomina pergolę z taką różnicą, że nie jest całkowicie obsadzona pnączami. Tarasola może być przeszklona.
  • Dopasowanie – tarasolę łatwo można dopasować rozmiarem, stylem i kolorystyką do tarasu, a także budynku mieszkalnego. Producenci oferują tarasole szyte na miarę.
  • Stabilność i wytrzymałość – tarasola posłuży przez długie lata. Oczywiście nie jest aż tak wytrzymała jak solidne zadaszenie (np. z blachodachówki), ale jednocześnie nie przytłacza.  Nadaje tarasowi lekki, nieco egzotyczny wygląd. Jest dużo stabilniejsza od markiz, a tym bardziej od parasoli ogrodowych.
  • Wysokie walory dekoracyjne – tarasola niezależnie od modelu wygląda schludnie i elegancko. W szczególności pasuje do ogrodów minimalistycznych i nowoczesnych. Kojarzy się nieco ze stylem śródziemnomorskim. Tarasole to najczęściej konstrukcje oparte na aluminiowych, proszkowano malowanych profilach.

Jedynym mankamentem tarasoli jest cena. Rozwiązanie, zwłaszcza przy bogatym wyposażeniu, nie jest najtańsze (podobnie zresztą jak budowa innego rodzaju zadaszenia). To inwestycja, za jakość trzeba jednak zapłacić.

Osłona tarasowa – od słońca, wiatru, deszczu i sąsiada >>>

Tarasola
Autor: materiały prasowe, tarasola.pl Tarasola Essential to lekkie, oparte na solidnej konstrukcji, nowoczesne zadaszenie tarasowe typu bioclimatic, w pełni aluminiowe. Dach tworzą lamele obracane od 0° do 135°, które w pozycji zamkniętej chronią przed słońcem oraz deszczem. Regulacja kąta nachylenia lameli daje kontrolę nad światłem i umożliwia cyrkulację powietrza. Konstrukcja dostosowana jest do zabudowy ścian bocznych oraz wyposażenia w oświetlenie taśmowe LED, promienniki ciepła oraz czujniki pogodowe

Jak dobrać tarasolę do tarasu?

Pierwszym kryterium jest dopasowanie tarasoli do rozmiaru tarasu. Nie jest to sprawa oczywista, gdyż nie zawsze obiekt buduje się tak, by osłaniał 100% tarasu. Czasem obejmuje 80-90% powierzchni. Niekiedy pozostawia się pasy, np. o szeroki 1-1,5 m bez zadaszenia. Tworzą „taras zewnętrzny”, w którym ustawia się rośliny lub nawet grilla.

Tarasolę powinno się dopasować kolorystyką do architektury budynku. Niektóre elementy, np. profile mogą mieć tę samą barwę co elewacja. Warto używać różnej kolorystyki dla profili i pokrycia dachowego, wtedy tarasola nie zlewa się i tym samym wygląda przyjemniej dla oczu. Aluminium jest cenione ze względu na dużą lekkość, wytrzymałość, a także niekorozyjność. Materiał jest odporny na wilgoć i rdzę. Do najchętniej wybieranych modeli tarasoli należą te mające dachy z aluminiowych lameli. Mechanizm działania polega na tym, że elementy aluminiowe obracają się wokół własnej osi. W rezultacie można elastycznie sterować ich pozycją i decydować jak dużo światła w danym momencie ma docierać do tarasu. Sterowanie tarasolą może być manualne lub automatyczne. Rzecz jasna – druga opcja jest wygodniejsza.

Aranżacja balkonu: wybieramy meble i dodatki na balkon >>>

Tarasola
Autor: materiały prasowe, tarasola.pl Tarasola Cubic to konstrukcja o regularnej linii i kubicznej formie. Kąty proste dają wiele możliwości zastosowania wyposażenia dodatkowego. System przesuwnych przeszkleń czy rolety zacieniające zamykają bryłę chroniąc przed niesprzyjającą aurą. Pełna automatyka to gwarancja sprawnego, komfortowego i dyskretnego sterowania zadaszeniem, a dzięki możliwości lakierowania konstrukcji na dowolny kolor tarasola Cubic wpisze się w każdy projekt.

Wyposażenie tarasoli – na co postawić, aby było jeszcze wygodniej?

Tarasola może być otwarta lub przeszklona, w drugim przypadku poniekąd pełni funkcję ogrodu zimowego. Czasem montuje się również osłony boczne, np. automatycznie zwijane i rozsuwane. To przyjemne modyfikacje, dzięki którym obiekt staje się bardziej kameralny. Użyteczność tarasu można zwiększyć instalując promienniki ciepła. Przydadzą się w chłodne wieczory, pozwalają korzystanie z tarasu wiosną i jesienią. Na tarasie warto zainstalować także oświetlenie, które nie tylko wprowadzi romantyczny klimat, ale ułatwi poruszanie się i spożywanie posiłków.

Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie - jak wybierać? >>>

Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon >>>

Galeria zdjęć: inne ciekawe pomysły na zadaszenie tarasu

Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?
Nasi Partnerzy polecają