Oleander pospolity – uprawa oleandra w pojemnikach. Jak pielęgnować i zimować oleander?

2023-09-18 12:07

Oleander pospolity to jeden z najpiękniejszych, a ostatnio również najmodniejszych ciepłolubnych krzewów uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach. Podpowiadamy jak uprawiać i prawidłowo pielęgnować oleander. Czy oleander przezimuje na zewnątrz?

Oleander pospolity (łac. Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz z Azji. Popularność wzbudza swoim wyglądem, wręcz nawiązuje do egzotycznych zakątków. Często wykorzystuje się go do pokreślenia stylu nowoczesnych pomieszczeń, balkonów oraz tarasów. Można go także aranżować w ogrodach śródziemnomorskich, orientalnych a nawet biblijnych (w uprawie pojemnikowej). To roślina długowieczna, która odpowiednio pielęgnowana zachowuje swoje walory dekoracyjne przez lata a nawet dekady.

Spis treści

  1. Jak wygląda oleander pospolity?
  2. Czy oleander jest trujący?
  3. Ciekawe odmiany oleandra pospolitego
  4. Zobacz piękne oleandry w galerii zdjęć
  5. Jakie wymagania ma oleander?
  6. Jak dbać o oleander w doniczce?
  7. Przesadzanie oleandra
  8. Czy oleander może zimować w ogrodzie albo na tarasie?
  9. Czy oleander trzeba przycinać?
  10. Jakie szkodniki i choroby atakują oleandry?
  11. Jaką wodą podlewać oleander?
  12. Dlaczego żółkną i opadają liście oleandra?
  13. Nie rozwijają się pąki kwiatowe u oleandra - jaka przyczyna?

Jak wygląda oleander pospolity?

Oleander pospolity  w środowisku naturalnym osiąga nawet 5m wysokości, w uprawie pojemnikowej zwykle dorasta do 2 m. Z reguły przycina się go w taki sposób, aby nie dopuszczać do przekroczenia 1,5 m. Pędy oleandra są gęste, rozgałęzione pokryte skórzastymi, wąskolancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi. Blaszki kształtem przypominają liście wierzby, jednak nie zwisają a wyrastają prosto.

Oleander może kwitnąć od maja do października. Pięciopłatkowe kwiaty mają barwę różową, czerwoną, beżową, żółtą lub białą. Wydzielają intensywny zapach. Owocem oleandra jest torebka.

Czy oleander jest trujący?

Uwaga! Wszystkie części oleandra są silne trujące. Zawierają m.in. oleandrynę, która spowodować poważne zatrucia, nieprawidłową pracę serca lub podrażnienie błon śluzowych. Niebezpieczeństwo dotyczy spożycia, kontaktu z sokiem roślinnym oraz palenia. Dawniej z oleandra przyrządzano nawet trutki na szczury i inne trucizny. Sama obecność rośliny nie jest jednak zagrożeniem dla zdrowia.

Ciekawe odmiany oleandra pospolitego

Poszczególne odmiany oleandra różnią się między innymi kolorem kwiatów. Do ciekawych odmian oleandra pospolitego należą:

  • oleander pospolity 'Blanca' – o białych kwiatach,
  • oleander pospolity 'Hardy Pink' – o różowych kwiatach,
  • oleander pospolity 'Luteum' – o żółtych kwiatach,
  • oleander pospolity 'Splenders Double Pink' – o kwiatach pełnych, różowych,
  • oleander pospolity 'Grandiflora' – o dużych, ciemnoróżowych kwiatach.

Zobacz piękne oleandry w galerii zdjęć

Jakie wymagania ma oleander?

Stanowisko dla oleandra. Oleander powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W domu trzeba unikać miejsc narażonych na przeciągi, taras lub balkon warto osłonić przynajmniej z jednej strony (np. od wschodu). W pomieszczeniu nie może stać przy źródłach ciepła, np. przy grzejniku.

Podłoże dla oleandra. Oleander dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenia powietrza. Podłoże do uprawy oleandra powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Optymalne pH podłoża wynosi 6-8. Oleander dobrze radzi sobie w uniwersalnym podłożu do roślin pokojowych. Na dnie pojemnika warto wyłożyć warstwę drenażową.

Jak dbać o oleander w doniczce?

Podlewanie oleandra. W czasie lata oleander powinien być bardzo często podlewany, nawet 1-2 razy dziennie. W jego przypadku sprawdza się nawet woda zalegająca w donicy. Ziemia w doniczce, w której rośnie oleander nie powinna przesychać - oleander źle reaguje na niedobór wody. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć (sporadyczne zabiegi), wtedy takie zastoje mogą spowodować pojawienie się chorób grzybowych. Podczas podlewania należy unikać moczenia liści oraz kwiatów.

Nawożenie oleandra. Od wiosny do jesieni można oleander nawozić - raz 1-2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi lub fosforowo-potasowymi. Do nawożenia oleandra można też użyć nawozów o spowolnionym działaniu.

Przesadzanie oleandra

Młode okazy przesadza się średnio co 2-3 lata, starsze dużo rzadziej. Przy przesadzaniu można używać uniwersalnego podłoża. Zaleca się dać na dno donicy warstwę drenażu (np. z keramzytu).

Czy oleander może zimować w ogrodzie albo na tarasie?

Oleander powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Przed zimą oleandry uprawiane na zewnątrz należy przenieść do pomieszczenia. Mogą znieść niewielkie mrozy, ale polskiej zimy nie przetrwają. Optymalne warunki przechowywania to jasne, chłodne pomieszczenie o temp. 4-8 st. C. Może to być piwnica - jeśli dochodzi do niej światło. Zimą roślinę podlewa się bardzo rzadko - tak aby, by nie uschła.

Zobacz też: Przechowywanie roślin balkonowych zimą: jak i gdzie przechowywać rośliny w pojemnikach

Czy oleander trzeba przycinać?

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest coroczne cięcie oleandra. Podstawowe cięcie najlepiej wykonywać po przekwitnięciu. Kwiatostany wycina się, pędy skraca mniej więcej o 1/3 długości. To pobudza dobre krzewienie. Dodatkowe cięcie można wykonać na przedwiośniu. Zabieg powinien być jednak wykonywany w ostateczności (np. przy zaniedbaniu jesiennym), gdyż może spowodować gorsze kwitnienie w danym roku. Młode okazy przycina się lekko (przez pierwsze 2-3 lata), ukrócając im wierzchołki. Raz na kilka lat zaleca się wykonać cięcie odmładzające.

Jakie szkodniki i choroby atakują oleandry?

Uprawa oleandra - szkodniki i choroby. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że jest atakowana przez tarczniki. To szkodnik trudny do zwalczenia chemią czy tym bardziej preparatami ekologicznymi. Owady można natomiast usuwać ręcznie.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagające kontaktu z olendrem powinno się przeprowadzać przy użyciu ochronnych rękawic.

warto wiedzieć
Oleander

Autor: GettyImages

Oleander

Jaką wodą podlewać oleander?

Wodę przed podlewaniem oleandra zaleca się odstawić na dobę: po pierwsze – będzie bardziej miękka, po drugie – oleander nie dozna stresu fizjologicznego na wskutek niewłaściwej temperatury wody - zbyt zimna woda może nawet doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych!

Dlaczego żółkną i opadają liście oleandra?

Jeśli liście oleandra mają żółtą barwę i opadają - może to być spowodowane nadmiernym podlewaniem. Roślinę należy podlewać mniej obficie wieczorem lub rano (wtedy odpadnie problem stresu rośliny). Jeśli natomiast liście brązowieją i skręcają się - świadczy to o niedoborze wody.

Nie rozwijają się pąki kwiatowe u oleandra - jaka przyczyna?

Oleandry kwitną na pędach dwuletnich lub inaczej ubiegłorocznych. Jeśli nie kwitną oznacza to, że czegoś im brakuje. Jeżeli mają zapewnione w pełni nasłonecznione stanowisko, to być może problem tkwi w nawożeniu. W okresie wegetacji oleandry potrzebują zasilania nawet co tydzień - są bardzo żarłoczne. Poza tym muszą mieć stale wilgotne podłoże. Pędy skracamy raczej na wiosnę, ale nie usuwamy więcej niż połowę ich długości. Warto zwrócić też uwagę na obecność szkodników (np. tarczników lub miseczników), które często atakują oleandry i hamują rozwój tych roślin.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.