Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby

2016-07-19 14:42

Wierzba to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych, jednak najbardziej jest znana jako roślinna aspiryna, która obniża gorączkę i zmniejsza stan zapalny. Jakie jeszcze działanie ma wierzba? Poznaj właściwości lecznicze wierzby i zastosowanie produktów z wierzby.

Wierzba to roślina, którą od lat wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych wykorzystuje się kilka gatunków wierzb, m.in.

  • wierzbę białą (łac. Salix alba),
  • wierzbę kruchą (Salix fragilis),
  • wierzbę wiciową (Salix viminalis),
  • wierzbę purpurową (Salix purpurea).

Z tych gatunków największe zastosowanie w ziołolecznictwie znalazła wierzba purpurowa, która odznacza się największą zawartością leczniczych związków czynnych.
Wierzby rosną najczęściej nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przy drogach.

>>Przeczytaj też: Ziołowe herbatki. Rośliny i kwiaty z ogrodu na zdrowe herbatki ziołowe

Wierzba – pozyskiwanie i suszenie surowca

Surowcem zielarskim jest kora wierzby (Cortex Salicis). Do celów leczniczych korę zbiera się wczesną wiosną, gdy tylko w roślinie ruszą soki (zanim zakwitną liście), pozyskując ją z młodych i giętkich gałązek. Zebraną korę wierzby suszy się w suszarniach naturalnych (można suszyć na słońcu).

>>Przeczytaj też: Brzoza – właściwości i zastosowanie lecznicze brzozy

Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie

Kora wierzby zawiera glukozydy fenolowe (m.in. salicynę oraz salikortynę). Są to odpowiedniki roślinnej aspiryny. Odwary i wywary z kory wierzby działają więc przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, odkażająco oraz przeciwbakteryjnie. Dlatego są polecane w chorobach gorączkowych, np. w grypie czy przeziębieniu.

Jednak działanie odwarów z kory wierzby jest wolne, ponieważ zawierają znacznie mniej salicylanów, niż leki dostępne w aptekach. Dodatkowo glukozydy fenolowe hamują wytwarzanie prostaglandyn – związków, które są odpowiedzialne za stan zapalne w stawach i mięśniach – w związku z tym stosuje się je w leczeniu schorzeń reumatycznych.
W składzie kory wierzby są również flawonoidy (działają rozkurczająco, moczopędnie i uspokajająco) i garbniki (działają ściągająco, przeciwzapalnie).

Zastosowanie kory wierzby

Wywary i odwary z kory wierzby stosuje się w schorzeniach reumatycznych, w chorobach gorączkowych, w bólach stawów i mięśni, w bólach głowy (także migrenie), nieżytach jelit i w stanach zapalnych przewodu pokarmowego objawiających się np. biegunką.