Kwietniki drewniane - jak zrobić kwietnik z drewna na balkon i taras

2020-06-08 11:41

Kwietniki drewniane pozwalają na uprawę różnorodnych roślin na balkonie i tarasie a przy tym same w sobie są oryginalną dekoracją. Kwietnik z drewna można zbudować samodzielnie. Poznaj pomysły na drewniane kwietniki na bakon i tras.

Kwietnik to element, który wprowadza na balkon czy taras pożądaną piętrowość i pozwala na tworzenie efektownych kompozycji roślinnych. Kwietniki z drewna pozwalają na uprawę roślin na balkonie i tarasie, a przy tym same w sobie są oryginalną dekoracją. Drewno jest materiałem naturalnym i harmonijnie wkomponowuje się w otoczenie, niezależnie od obranego stylu urządzenia balkonu czy tarasu.

Kwietniki drewniane znacznie różnią się wyglądem i konstrukcją. W wielu przypadkach można je zbudować lub zmodernizować własnoręcznie. Pomysły na drewniane kwietniki są różne, sporo projektów i instrukcji wykonania można znaleźć w Internecie. Łączy to konieczność zabezpieczenia drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w przypadku ustawiania na nieosłoniętych balkonach lub tarasach.

Budowa kwietnika - przygotowanie drewna

Przed budową kwietnika drewno należy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli nie są to pniaki z korą (chętnie widywane w miejscach o charakterze naturalistycznym i rustykalnym), powierzchnię drewna powinno się wyrównać. Można użyć papieru ściernego. Należy wyeliminować także wszelkie wystające elementy - zadry i drzazgi, które mogłyby uszkodzić skórę czy zniszczyć ubranie w czasie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i poruszania się po obiekcie. Następnie wyrównaną i oczyszczoną powierzchnię drewna powinno się potraktować preparatem impregnującym. Impregnację warto wykonywać jeszcze przed budową kwietnika, wtedy uda się pokryć warstwą ochronną całą powierzchnię. Preparat nanosi się gęsto pędzlem lub drewniane elementy moczy się w dużym pojemniku z impregnatem. Zaleca się wykonać dwukrotne impregnowanie.

Ciekawe pomysły na aranżację balkonu i tarasu - ZDJĘCIA. Jak urządzić balkon i taras >>>

Kwietnik z palety
Autor: GettyImages Efektowny kwietnik można stworzyć z drewnianej palety

Drewniany kwietnik z palet

Kwietnik z palet – to jeden z najpopularniejszych sposobów na stworzenie roślinnej ściany na balkonie bądź tarasie. Kwietnik taki można przymocować do budynku lub do poręczy na balkonie. Połączenie dwóch lub większej liczby palet pozwala także na budowę kwietnika pełniącego funkcję ściany osłonowej. Najczęściej wykorzystuje się europalety. Można je przystosować w różny sposób do uprawy roślin. Za pojemniki mogą posłużyć belki znajdujące się po spodniej stronie (trzeba tylko wykonać im dno) lub rośliny wiesza się na paletach w donicach za pomocą haków. Taki kwietnik można pomalować w dowolnym kolorze. Jest elementem mocno wyróżniającym się.

Kwietnik z drewna
Autor: GettyImages

Drewniany kwietnik ze skrzyń

Do budowy kwietnika można użyć różnorodnych skrzynek. Montuje się je jedna na drugiej lub łączy z innymi elementami. Jednym z popularniejszych sposobów jest zestawianie skrzynek lub drewnianych skrzyń z niewielkimi drabinkami. Taka piętrowa uprawa pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni. Na drabinie - kwietniku warto uprawiać rośliny o pokroju pnącym i przewieszającym się, np. petunie, pelargonie bluszczolistne i plektrantusy.

Kwietnik z beczki
Autor: GettyImages Starą drewniana beczkę można jeszcze wykorzystaćc i zrobić w niej kwietnik

Kwietnik z kredensu lub z beczki

Na większym balkonie lub tarasie można wystawić stary drewniany kredens. Takie meble, jeszcze do niedawna służące naszym babciom, obecnie dobrze sprawdzają się jako ogrodowe dekoracje. Powinno się jednak ustawiać je pod zadaszeniem, aby nie padał bezpośrednio na nie deszcz. Przed użyciem zazwyczaj wymagają prac konserwacyjnych. Rośliny można ustawiać w pojemnikach na półkach, a nawet uprawiać w wysuniętych szufladach (po odpowiednim ich zabezpieczeniu).

Innym często wykorzystywanym „sprzętem” z dawnego gospodarstwa domowego są stare, drewniane beczki. Mogą służyć jako osłonki dla roślin posadzonych w donicach lub jako samodzielne pojemniki do uprawy.

Ogród rustykalny - jak wykorzystać stare meble i sprzęty w ogrodzie w stylu wiejskim? >>>

Kwietnik z kłody drewna
Autor: GettyImages

Kwietnik z kłody drewna

Prosty kwietnik można zbudować z wydrążonych pni drzew. Poszczególne kłody przycina się na mniejsze części a także wycina „plastry” służące jako platformy do ustawiania donic i skrzyń. Kształty kwietnika mogą być różne, w tym zakresie faktycznie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzięki takiemu kwietnikowi na balkonie lub tarasie można wprowadzić odrobinę „swojskości”.

Drewniana donica z kratownicą

Donica z kratką to jeden z najbardziej spektakularnych pomysłów na częściowe „zamknięcie” przestrzeni na balkonie lub tarasie. Prostą skrzynię można wykonać samemu z dostępnych materiałów (desek). Po złożeniu ścian bocznych i dna powinno się ją wyścielać folią ogrodową lub budowlaną. Na dnie wywierca się otwory i przekłada przez nie rurki (odpływ nadmiaru wody). Można je ustabilizować przy użyciu kleju silikonowego. Następnie z drewnianych listewek tworzy się kratownicę i przytwierdza do donicy. W takich pojemnikach można uprawiać różne gatunki pnączy – od jednorocznego groszku pachnącego po powojniki (przy zabezpieczeniu skrzyni materiałem izolującym, np. styropianem).

Przeczytaj też:

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Nasi Partnerzy polecają