Komary i muchy nie cierpią tych roślin - posadż je na balkonie, a owady będą trzymać się z daleka!

2024-05-21 12:58

Komary oraz muchy mogą być prawdziwym utrapieniem, szczególnie w ciepłe letnie wieczory. Podpowiadamy jak pozbyć się uciążliwych insektów z balkonu. Wystarczy posadzić w skrzynkach te rośliny! Jakich roślin nie lubią muchy i komary?

Spis treści

  1. Jak dużo roślin trzeba posadzić, by odstraszyć komary i muchy z balkonu?
  2. Jakich roślin nie lubią muchy i komary?
  3. Rośliny odstraszające komary i muchy
  4. Plektrantus koleusowaty
  5. Pelargonie
  6. Lawenda wąskolistna
  7. Mięta
  8. Bazylia
  9. Heliotrop peruwiański

Niektóre grupy roślin, dzięki pewnym mechanizmom, takim jak szczególny wygląd kwiatów czy zapach rośliny, przyciągają różne owady. Czasem natura działa w odwrotny sposób, odstraszając niektóre insekty. Można to z powodzeniem wykorzystać, aranżując balkon.

Jak dużo roślin trzeba posadzić, by odstraszyć komary i muchy z balkonu?

Niekiedy posiadacze ogrodów słysząc o roślinach odstraszających komary, wyobrażają sobie, że sadząc 2–3 egzemplarze z tej grupy, stworzą skuteczną ochronę na dużej powierzchni. To niestety nie działa w ten sposób. Nie jesteśmy zdolni technicznie i finansowo stworzyć barier roślinnych przeciw komarom, które działałyby na większej powierzchni. Na mniejszej, np. na balkonie, tarasie czy w altanie, jest to możliwe, chociaż i tutaj potrzeba posadzenia dużej liczby – kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu – roślin. To w znacznej mierze ograniczy przylatywanie niepożądanych insektów, chociaż wciąż nie daje pełnej gwarancji ich odstraszenia.

Jakich roślin nie lubią muchy i komary?

Rośliny ze wspomnianej grupy, wydzielają pewne związki (zwykle lotne olejki eteryczne), których zapach nie jest lubiany przez niepożądane owady. Powstaje chemiczna „ściana”, która jest najszczelniejsza w pobliżu rośliny. Jej siła (i intensywność woni) maleje wraz z odległością od rośliny.

Rośliny silniej „działają” w miejscach wilgotnych, częściowo osłoniętych. Na słonecznych balkonach oddziaływanie może być słabsze. Dlatego rośliny warto sadzić jak najgęściej, najlepiej na kilku poziomach.

Wykorzystywane gatunki roślin mają duże walory dekoracyjne, w dodatku wydzielają przyjemny zapach.

Rośliny odstraszające komary i muchy

Do grupy roślin odstraszających należy wiele ziół oraz popularne rośliny balkonowe, łatwe w uprawie. Poznaj najbardziej pożądane gatunki.

Plektrantus koleusowaty

Plektrantus koleusowaty – popularna „komarzyca”. Lubi stanowiska lekko zacienione, w pełnym słońcu jest zbyt wybujała, a jej liście ulegają oparzeniu. To roślina wieloletnia, którą jesienią trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia. Wymaga regularnego podlewania – nie znosi suszy. Warto ją także nawozić od wiosny do jesieni, co 2–3 tygodnie (zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych lub potasowych).

Pelargonie

Pelargonie– ich zapach jest nielubiany przez muchy i meszki. Popularna roślina pokojowa i balkonowa może rosnąć w miejscach słonecznych. Należy ją często podlewać, latem nawet 1–2 razy dziennie. Od wiosny do końca lata warto nawozić ją nawozami specjalistycznymi do pelargonii lub nawozami o zwiększonej dawce fosforu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna – można ją uprawiać zarówno na balkonie czy tarasie, jak i w pobliżu altany. Odstrasza komary i meszki. Lubi stanowiska zaciszne, ciepłe. Optymalne są podłoża wapienne, z dobrym drenażem. Przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia (szczególnie okazy uprawiane w pojemnikach).

Mięta

Mięta (pieprzowa i inne gatunki mięty) – można uprawiać ją niemal w każdym miejscu w ogrodzie. Lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Preferuje przepuszczalne, żyzne podłoża. Przy uprawie w pojemnikach powinna być regularnie podlewana i nawożona. Warto uszczykiwać jej pędy, aby pobudzić krzewienie.

Bazylia

Bazylia – odmiany o zielonych liściach mogą rosnąć w półcieniu, odmiany o liściach barwnych (np. fioletowych) wymagają więcej słońca. Zabiegi pielęgnacyjne wyglądają podobne jak u mięty.

Heliotrop peruwiański

Heliotrop peruwiański – odstrasza komary. Wymaga żyznych, przepuszczalnych gleb. Czasem może być kapryśny w uprawie. Powinno się go regularne podlewać (ale nie zalewać) i nawozić.

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa