Jak pozbyć się komarów z ogrodu? Wypróbuj te sprawdzone sposoby!

2024-05-09 12:40

Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych i uciążliwych owadów. Ich obecność w ogrodzie już teraz daje się we znaki. Czego nie lubią komary w ogrodzie? Jak pozbyć się komarów z działki. Poznaj naturalne i skuteczne sposoby na komary. Co odstrasza komary w ogrodzie?

Spis treści

 1. Gdzie komary chętnie zamieszkają?
 2. Czego nie lubią komary w ogrodzie?
 3. Naturalni wrogowie komarów
 4. Co odstrasza komary na dworze?
 5. Inne sposoby na komary
 6. Czym pryskać ogród od komarów?

Gdzie komary chętnie zamieszkają?

Komary lubią ciepłe, wilgotne powietrze i duże zacienienie. Dlatego największe skupiska tych owadów występują latem, szczególnie w mocno zarośniętych ogrodach. Susza i bezpośrednie nasłonecznienie im nie sprzyjają – unikają takich warunków.

Komary potrafią wyczuć pot, kwas mlekowy i zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Z komarami można walczyć na różne sposoby – przede wszystkim jest to zniechęcanie ich do „odwiedzin” w ogrodzie i likwidacja miejsc przyjaznych do rozwoju tych uciążliwych owadów.

Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę z tego, że nawet najskuteczniejsze rozwiązania nie rozwiążą problemu w całości, mogą co najwyżej ograniczyć populację komarów. Najlepiej korzystać więc jednocześnie z wszelkich dostępnych metod.

Czego nie lubią komary w ogrodzie?

Można urządzić ogród tak, aby nie był przyjazny dla komarów. Jak to zrobić?

 • Ogród należy zaplanować tak, aby znajdowało się w nim jak najmniej dzikich, nieuporządkowanych zarośli i mocno zacienionych miejsc. Niestety, w taki sposób ogranicza się również liczbę organizmów pożytecznych (np. jeży). Trzeba umiejętnie to wyważyć.
 • Krzewy i drzewa warto przycinać, aby nie tworzyły nieprzepuszczalnych barier. W miejscach o wystawie północnej zaleca się sadzić rośliny w większej rozstawie niż normalnie (pomimo tego, że będą wolniej rosły).
 • Jeszcze ważniejsze z puntu ograniczenia liczby komarów jest zniwelowanie w ogrodzie „punktów” wody stojącej. Wszelkie duże kałuże czy sadzawki to wylęgarnia komarów. W takich miejscach powinno się wyrównać podłoże lub nawierzchnię i zniwelować zagłębienia.
 • Komary mogą także składać jaja w pojemnikach, w których zebrała deszczówka (donice, garnki, stare wanny, itp.). Jeśli oszczędzamy wodę zbierając deszczówkę, pojemniki trzeba zakryć siatką o gęstych oczkach.
 • Podobnie wygląda sprawa ze składaniem larw w oczku wodnym, w którym woda jest nieruchoma. Dlatego, jeśli w ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, należy często uruchamiać w nim pompę wodną. Warto też zainstalować fontannę lub kaskadę i zarybić oczko wodne – ryby żywią się m.in. larwami owadów (podobnie jak żaby). To w dużej mierze rozwiąże problem. Niestety, rozmiary gotowych mini-oczek wkopanych w ziemię pozwala na uprawę maksymalnie kilku roślin i ciężko jest podłączyć w nim pompę czy inne urządzania - dlatego nie ma tutaj możliwości skutecznego ograniczenia rozmnażania komarów. To newralgiczny punkt na działce.

Naturalni wrogowie komarów

Największym wrogiem komarów są ptaki (zwłaszcza jaskółki i jeżyki) oraz nietoperze. Ten ostatni w ciągu jednego wieczoru potrafi spożyć nawet 2000 insektów. Dlatego na drzewach i ścianach budynków gospodarczych opłaca się zamontować budki lęgowe i domki. Przy zbiorniku wodnym podobną „funkcję” pełnią ważki.

Co odstrasza komary na dworze?

Na mniejszym terenie (np. na balkonie i tarasie) warto uprawiać rośliny odstraszające komary. Wiele gatunków wydziela nieprzyjemny dla nich zapach. Przede wszystkich jest to komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty. Roślina ma ozdobne liście, częściowo pnący pokrój i z powodzeniem można ją uprawiać w skrzynkach balkonowych lub wiszących pojemnikach. Jesienią – przed nadejściem przymrozków – należy przenieść ją do pomieszczenia. Dość skuteczne jako odstraszacze komarów są: lawenda (dobrze wygląda w pojemnikach), kocimiętka (odstraszy komary i meszki, ale może przyciągnąć... koty), koper włoski, pelargonia oraz bodziszek korzeniasty.

W pobliżu tarasu można posadzić sumaka octowca lub surmię bignoniową. Na balkonie i tarasie sprawdzi się uprawa aromatycznych ziół (bazylia, mięta, rozmaryn) i warzyw przyprawowych (cebula, czosnek). W taki sposób nie tylko zniechęci się insekty, ale przy okazji zaopatrzy kuchnię w świeże przyprawy.

Inne sposoby na komary

Miejsca wydzielone, takie jak namioty ogrodowe czy altany, warto osłonić moskitierą. Gęsta siatka ochroni przed komarami. Montując oświetlenie w ogrodzie czy na tarasie lepiej wykorzystać żółte żarówki, które odstraszają owady (białe światło działa odwrotnie).

Jako rozwiązania tymczasowe można wykorzystać zapachowe świece (np. o zapachu trawy cytrynowej), plastry odstraszające oraz lampy owadobójcze. Rośliny można ponadto spryskać preparatem z miodli indyjskiej lub drzewa herbacianego. Aby uchronić się przed ukąszeniami, skórę można posmarować olejkiem z lawendy i wanilii. Warto również spożyć witaminę B6 (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Po jej przyjęciu organizm wydziela specyficzny, nieprzyjemny dla komara zapach.

Czym pryskać ogród od komarów?

Ekstremalnym zabiegiem jest chemiczne odkomarzanie. Powinno się go przeprowadzić na dużej powierzchni - wtedy można mówić o zadowalających, chociaż czasowym efekcie. Koszt odkomarzania oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Przeczytaj też:

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady