NOWY NUMER
Tarasy
Nowoczesne tarasy ogrodowe to miejsca relaksu na świeżym powietrzu. Przeczytaj nasze porady jak je zbudować i wykończyć. Tarasy ogrodowe mogą być betonowe, drewniane, czy kompozytowe. Aranżacja tarasu ogrodowego to zarówno wybór materiałów wykończeniowych, oświetlenia, mebli tarasowych, jak i roślin.
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Dobrze urządzony taras ogrodowy staje się dodatkowym pokojem, w którym można spędzać czas od wiosny do późnej jesieni. Nowoczesne tarasy ogrodowe mogą być mieć różną konstrukcję, budowę i wykończenie.
Tarasy ogrodowe aranżacje
Tarasy ogrodowe często są już zaplanowane w projekcie domu. Najczęściej taras ogrodowy jest usytuowany w pobliżu salonu, aby stanowił jego letnie przedłużenie. Tarasy ogrodowe mogą też być zlokalizowane przy innym pomieszczeniu, np. sypialni na parterze, gabinecie lub kuchni z jadalnią. Oczywiście między tarasem a wnętrzem trzeba zaplanować drzwi tarasowe. Wybierając miejsce na taras, kierujemy się kilkoma czynnikami. Ważne jest nasłonecznienie. Jeśli lubimy wygrzewać się na słońcu, nie decydujmy się na tarasy ogrodowe od strony północnej. Nie budujmy też tarasu w sąsiedztwie wysokich drzew, które będą rzucały na niego cień. Projektując i aranżując tarasy ogrodowe pamiętajmy o widoku. Pomysł na zlokalizowanie tarasu możemy zmienić, otoczenia – raczej nie. O ile to możliwe, zaplanujmy taras ogrodowy w takim miejscu, żebyśmy później nie musieli patrzeć z niego na śmietnik, czy ruchliwą ulicę. Jeśli cenimy sobie intymność, postawy na aranżację tarasu ogrodowego w miejscu osłoniętym od niechcianych spojrzeń i hałasu. Tarasy ogrodowe budujemy oczywiście tam, gdzie jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni na działce. Nie wciskajmy go na siłę między dom a ogrodzenie. Tarasy ogrodowe nie mogą być przeszkodą utrudniającą poruszanie się po działce. Zwracajmy także uwagę na kierunek, z którego najczęściej wieje wiatr. Lepiej zdecydować się na taras ogrodowy tam, gdzie będziemy osłonięci od silnych podmuchów.
Tarasy ogrodowe konstrukcja
Tarasy ogrodowe naziemne dostawione do bryły budynku tworzą sezonowe przedłużenie pokoju dziennego. Od wiosny do jesieni zachęcają, by skorzystać ze słońca i świeżego powietrza. Bez względu na to, jak jest duży taras ogrodowy, zawsze będzie miejscem relaksu i kontaktu z naturą. Zanim jednak skorzystamy z uroków tarasów ogrodowych, trzeba je zbudować. Tarasy ogrodowe mają 3 rodzaje konstrukcji:
- tarasy ogrodowe na płycie betonowej. Wprost na gruncie lub na konstrukcji wsporczej (słupy albo ściany) jest oparta betonowa bądź żelbetowa płyta tarasu. Na niej robi się posadzkę tarasu ogrodowego z drewna, płytek lub innego materiału;
- tarasy ogrodowe na gruncie. Brak tu płyty konstrukcyjnej. Nawierzchnia takiego tarasu ogrodowego może być z płyt betonowych, kostki brukowej, klinkieru – jest układana wprost na odpowiednio przygotowanym gruncie;
- tarasy ogrodowe o konstrukcji drewnianej. Drewniana podłoga takiego tarasu jest zamontowana do konstrukcji z legarów i belek drewnianych. Elementy nośne są posadowione na betonowych stopach zagłębionych w gruncie.
Tarasy ogrodowe drewniane
Tarasy ogrodowe drewniane przede wszystkim buduj się szybciej niż te o konstrukcji z betonu, choćby dlatego, że nie trzeba robić podsypki, budować deskowania i czekać, aż mieszanka zwiąże. Nie oznacza to, że uda się uniknąć betonu. Zaczynamy od fundamentów. Te mają postać betonowych stóp. Trzon drewnianej konstrukcji tarasowej tworzą poziome belki pełniące funkcję podciągów, połączone z fundamentami za pośrednictwem specjalnych stalowych kotew wspornikowych. Prostopadle do podciągów przybija się legary, czyli wąskie i niewysokie belki drewniane, a z kolei prostopadle do nich przytwierdza się nawierzchnię z desek.
Tarasy ogrodowe drewniane właściwie i systematycznie pielęgnowane posłużą długie lata. Piasek i ziemia nanoszone z ogrodu na deski tarasowe działają jak papier ścierny, dlatego należy je regularnie usuwać. Co jakiś czas drewniany taras ogrodowy warto umyć, np. myjką ciśnieniową. Na tarasach ogrodowych z drewna iglastego może się pojawić żywica, najłatwiej się jej pozbyć przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej.
Choć w sprzedaży jest dużo różnych środków do drewna, takich jak lakiery, lakierobejce i lazury, do konserwacji tarasów ogrodowych drewnianych nadają się wyłącznie oleje przeznaczone do drewna na zewnątrz budynków. Wnikają w głąb desek, a jednocześnie pozostawiają na ich powierzchni trwałą elastyczną powłokę, niepękającą i niekruszącą się.
Tarasy ogrodowe zadaszone
Jeśli chcemy mieć z głowy problem z deszczem i nadmiernym słońcem, zdecydujmy się na tarasy ogrodowe zadaszone. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na zadaszenie tarasu jest kupno dużego parasola. Mogą być też tarasy ogrodowe usytuowane częściowo pod szerokim okapem dachu. Jeżeli dom ma dach płaski lub okapy są krótkie, często nad oknami tarasowymi instalowane są markizy. Można też mieć tarasy ogrodowe, które mają zadaszenie z dachu samonośnego. Nie musi on mieć pełnej połaci. Z powodzeniem zastąpią ją równolegle rozmieszczone belki. Będą rzucać efektowny cień, ale nie ochronią przed deszczem. Czasem przeszkadzają nam nie tylko deszcz i słońce, ale także wścibskie spojrzenia sąsiadów. Wówczas zadaszenie tarasu ogrodowego warto wzbogacić o pionowe zasłony bądź rolety, których płaszcz będzie opuszczał się pionowo w dół, osłaniając nasz taras przed wzrokiem osób niepowołanych.