Żylistek szorstki - krzew o śnieżnobiałych kwiatach. Jak szybko rośnie żylistek? Co lubi?
Żylistek szorstki to krzew spokrewniony z hortensjami. Żylistek jest równie jak one dekoracyjny. Warto lepiej poznać żylistka szorstkiego i sposób jego uprawy. Jak wygląda żylistek? Jakie ma wymagania? Czy szybko rośnie? Czy przycina się żylistka? Co lubi ten piękny krzew?
Autor: GettyImages
Żylistek szorstki pełnię swojej krasy żylistek pokazuje w czasie kwitnienia
Spis treści
- Żylistek szorstki - wysoki krzew o licznych kwiatach
- Co lubi żylistek?
- Żylistek szorstki - uprawa
- Czy przycina się żylistek?
- Choroby i szkodniki żylistka szorstkiego
- Zastosowanie żylistka w ogrodzie
- Ciekawe odmiany żylistka szorstkiego
Żylistek szorstki (Deutzia scabra) to krzew pochodzący z Japonii. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jego zalety to duże walory dekoracyjne, względnie małe wymagania i łatwość uprawy.
Żylistek szorstki - wysoki krzew o licznych kwiatach
Żylistek szorstki to wysoki krzew (3 m wysokości) o dość zwartym pokroju (około 1,5 m szerokości). Pędy są jasnobrązowe lub czerwonobrązowe. Często łuszczą się. Liście mają szerokolancetowaty kształt. Od spodu liście pokryte są gęstymi, szorstkimi włoskami (stąd nazwa gatunkowa).
Pełnię swojej krasy żylistek pokazuje w czerwcu i lipcu, w czasie kwitnienia. Kwiaty żylistka są drobne, ale bardzo liczne. Mają barwę białą, kremową lub różową. Typowy gatunek ma kwiaty pojedyncze, ale w szkółkach zdecydowanie dominują odmiany botaniczne o kwiatach pełnych.
Co lubi żylistek?
Żylistek szorstki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. W miejscu lekko zacienionym kwitnienie jest trochę mniej obfite, ale jednocześnie dłuższe. Gatunek znosi także warunki półcieniste.
Żylistek lubi gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Znosi też gorsze typy gleb.
Zobacz żyliska na zdjęciach
Autor: GettyImages
Żylistek szorstki pełnię swojej krasy żylistek pokazuje w czasie kwitnienia
Polecany artykuł:
Żylistek zachwyca w czasie kwitnienia, jest także pożytkiem dla zapylaczy. Po kwitnieniu ma naturalistyczny wygląd.
Żylistek szorstki - uprawa
Roślinę zaleca się umieszczać w gruncie wiosną, wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację – przygotowanie się do nadejścia zimy. Odległości sadzenia w rzędzie wynoszą ok. 120-150 cm. Na dnie dołków warto usypać warstwę kompostu.
Krzew zaleca się osłaniać przed nadejściem zimy. Najważniejszy zabieg to usypywanie grubej warstwy ściółki, nawet kilkanaście centymetrów. Młode, mniej rozrośnięte krzewy można dodatkowo owinąć białą włókniną.
- Podlewanie
Krzew wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego zaleca się go podlewać w czasie susz. Regularnego podlewania wymagają młode egzemplarze, przez kilka tygodni po posadzeniu. Zabieg należy wykonywać rano lub wieczorem. Trzeba unikać moczenia nadziemnych części podczas podlewania.
- Nawożenie
Raz na kilka lat warto zastosować nawóz organiczny, np. przefermentowany lub granulowany obornik. Coroczne dokarmianie przy sadzeniu w żyznym podłożu nie jest wskazane.
Czy przycina się żylistek?
Regularne cięcie nie jest konieczne. Natomiast zdarza się, że wiosną niezbędne jest cięcie sanitarne, jeśli pędy zostaną uszkodzone przez mróz. Skraca się je do zdrowego miejsca. Gatunek dobrze regeneruje się po cięciu. Pędy można także skrócić po kwitnieniu. Trzeba pamiętać, że krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych.
Choroby i szkodniki żylistka szorstkiego
Gatunek jest mało podatny na takie problemy. Kluczem jest unikanie sadzenia w miejscach podmokłych oraz zapobieganie przesuszeniu bryły korzeniowej. Zdarza się, że żylistek jest atakowany przez wszystkożerne szkodniki – mszyce. Można je zwalczyć preparatami ekologicznymi (np. gnojówkami z pokrzywy) lub chemicznymi (liczne insektycydy dostępne w sklepach ogrodniczych).
Przekwitłe kwiaty żylistka można usuwać, aby nie osłabiały rośliny, a zawiązywane niezbyt ozdobne owocostany nie szpeciły swoim wyglądem.
Zastosowanie żylistka w ogrodzie
Żylistek ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie.
- Można go posadzić w wydzielonym miejscu na trawniku.
- Nadaje się na rabaty mieszane, jako tło dla niższych gatunków, np. roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Wtedy podlewa się je częściej niż normalnie (gdyż kwiaty „podbierają” im wodę).
- Warto formować z żylistków żywopłoty – jednogatunkowe lub mieszane, z innymi krzewami.
- Bywa sadzony wzdłuż nawierzchni w formie szpalerów, a także w parkach, na skwerkach i w zieleni miejskiej.
Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot
Ciekawe odmiany żylistka szorstkiego
- "Candidissima" – odmiana osiąga 2-3 m wysokości. Kwiaty są pełne, białe, z różowym połyskiem na zewnątrz.
- "Rosea Plena" – osiąga do 2,5 m wysokości. Kwiaty są pełne, różowe, gwiazdkowate, zebrane w pomponowate kwiatostany.
- "Plena" – osiąga 2-3 m wysokości. Kwiaty są pełne, białe, z różowym połyskiem na zewnątrz.