Uprawa ziemniaków w ogrodzie. ZIEMNIAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym

2014-01-27 11:52 Paweł Romanowski

Ziemniaki z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie. UPRAWA ZIEMNIAKÓW: odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wykopki.

Ziemniaki wymagają żyznej i głęboko przekopanej ziemi, dlatego aby uprawiać ziemniaki w ogrodzie warto przygotować stanowisko pod ich uprawę już na jesieni. W tym celu należy glebę głęboko przekopać widłami i wymieszać z obornikiem.

Odmiany ziemniaków do uprawy w ogrodzie

Do uprawy ziemniaków w przydomowym ogrodzie warzywnym najlepiej wybrać odmiany bardzo wczesne: Agata, Arielle, Denar, Fresco, Impala, Irys, Lord, Miłek, Orlik, Ruta Velox, odmiany wczesne: Gracja, Owacja, Irga, Vineta lub odmiany średnio wczesne: Asterix, Balbina, Bartek, Roxana, Satina, Tajfun, Żagiel.
Pomimo oferty tak wielu odmian, w centrach ogrodniczych można najczęściej kupić sadzeniaki odmian Irys i Irga – są to jedne z najsmaczniejszych, a na pewno najpopularniejsze odmiany ziemniaków.

Uprawa ziemniaków: sadzenie

Sadzeniaki ziemniaków sadzimy zawsze kiełkami do góry. Sadzenie rozpoczynamy od 20 kwietnia, gdyż ziemniaki są wrażliwe na niską temperaturę (części nadziemne wytrzymują przymrozki do -1,5 st.C). Bulwy ziemniaków zaczynają kiełkować przy  temperaturze gleby 8-10 st.C. Bulwy sadzimy na głębokości około 8 cm, w rozstawie co pół metra. Na powierzchni usypujemy redliny o wysokości 20-30 cm.

Uprawa ziemniaków: pielęgnacja

Samo zasilenie gleby obornikiem na jesieni może nie wystarczyć, aby ziemniaki wytworzyły dorodne bulwy. Dlatego warto zastosować w uprawie ziemniaków wieloskładnikowe nawozy mineralne. Stosujemy je w dawkach zalecanych przez producenta. Nadmierne nawożenie azotem może powodować zwiększenie podatności na choroby. W przypadku gleb o niskiej zawartości azotu, korzystne jest nawożenie dolistne roztworem mocznika lub specjalnymi nawozami.
W okresach suszy warto podlewać ziemniaki pamiętając, że nadmiar wilgoci może powodować gnicie bulw. Konieczne jest również systematycznie usuwanie chwastów oraz spulchnianie wierzchniej warstwy gleby.

Uprawa ziemniaków: wykopywanie

Po 8-10 tygodniach od posadzenia (czyli pod koniec czerwca), można przystąpić do pierwszych zbiorów ziemniaków. Początkowo odgarniamy tylko część redlin i delikatnie odcinamy bulwy. Po zbiorze zasypujemy rośliny. Ostatnie zbiory przeprowadzamy, gdy część nadziemna rośliny zacznie zamierać.

sadzenie-ziemniakow
Autor: photos.com Sadzenie ziemniaków w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Morran
|

podany termin jest zbyt późny, można go określić jako bezpieczny. Zależy to od rejonu kraju i roku. Zimy teraz są ciepłe, ale czasem opóźnione. To arbitralna ocena, ale bulwy pod glebą na ogół nie przemarzają(?), przymrozki zwykle są rzadkie i krótkotrwałe. Pomaga na ogół staranne i dokładne okrycie wschodzących ziemniaków włókniną !zimową!. Dla wygodnych sprzedawany jest obornik granulowany. Wczesne ziemniaki niezła rzecz- odmiana ma być wczesna i spieszy się przed powszechnym rozwojem zarazy ziemniaczanej- na ogół bez znaczenia. Zaraza dotyczy też teraz już zawsze pomidorów.