Krzewy cierniste na żywopłot - sprawdzone rośliny kolczaste na żywopłot obronny
Cierniste krzewy doskonale nadają się na żywopłot, który dobrze ochroni działkę przed intruzami. Jakie kolczaste krzewy wykorzystać do założenia żywopłotu? Poznaj najlepsze krzewy kolczaste na żywopłot obronny.
Autor: GettyImages
Pigwowiec okazały
Spis treści
- Żywopłot z roślin kolczastych
- Sprawdzone krzewy na cierniste żywopłoty
- Głogi na żywopłot obronny
- Rokitnik na żywopłot obronny
- Róże na żywopłot obronny
- Tarnina na żywopłot obronny
- Berberysy na żywopłot obronny
- Ognik szkarłatny na żywopłot obronny
- Pigwowiec na żywopłot obronny
- Ałycza na żywopłot obronny
Cierniste i kolczaste krzewy oraz małe drzewa posadzone w zagęszczeniu tworzą żywopłoty, które ze względu na zwartą strukturę koron są niemożliwe do pokonania dla ludzi i wielu zwierząt. Może to być mankamentem w kompozycjach roślinnych we wnętrzach ogrodowych, ale jest oczywiście korzystne, jeśli ma z nich powstać ogrodzenie dające poczucie bezpieczeństwa.
Żywopłot z roślin kolczastych
Żywopłotami z roślin o kłujących pędach dzielimy przestrzeń w sposób dyskretny, a do tego nie tracimy nic z korzyści, jakie daje zieleń. Z powodzeniem można nimi zastępować ogrodzenia trwałe, które w krajobrazie naturalnym, poza strefą zurbanizowaną, są „ciałem obcym”.
Żywopłoty powinny być zagęszczone od podstawy. Można to osiągnąć przez zestawienie rozmaitych gatunków roślin. Jeżeli mamy odpowiednio dużo miejsca, warto tworzyć szerokie, 2-3-metrowe zarośla. Posadzone wokół granicy posesji stworzą fantastyczną oprawę, bo oprócz właściwości obronnych również zdobią (niektóre rośliny mają barwne lub przebarwiające się jesienią liście, inne efektowne kwiaty, a jeszcze inne – pozostające długo na pędach owoce).
Dobrze sprawdzają się gatunki tworzące odrosty korzeniowe, które przyspieszają zagęszczanie się żywopłotu (ale takie rośliny wymagają dużo przestrzeni). Dodatkową wartością takiego ogrodzenia jest to, że w plątaninie pędów, do której nie mają dostępu ani ludzie, ani większe zwierzęta, powstają doskonałe warunki do gniazdowania dla wielu gatunków ptaków.
Przeczytaj też:
- Letnie przycinanie żywopłotów – czy latem trzeba ciąć żywopłoty, kiedy i jak to robić
- Co zamiast tui na żywopłot? Te rośliny z powodzeniem zastąpią tuje w zimozielonym żywopłocie!
Autor: GettyImages
Pigwowiec okazały
Sprawdzone krzewy na cierniste żywopłoty
Większość krzewów o ciernistych pędach to rośliny mało wymagające co do gleby, odporne na okresową suszę, dobrze rosnące w pełnym słońcu lub półcieniu. Zazwyczaj są odporne na mróz i zanieczyszczenie powietrza. Na ogrodzenie działki rekreacyjnej szczególnie godne polecenia są gatunki dziko rosnące w Polsce, ponieważ dobrze komponują się w krajobrazie. Oto znakomite krzewy cierniste na żywopłot.
Głogi na żywopłot obronny
Głogi - jednoszyjowy i dwuszyjkowy – to wysokie krzewy lub małe drzewka o niewielkich cierniach. Osiągają 5 m wysokości. Kwitną w maju. Pod koniec sierpnia dojrzewają czerwone owoce zebrane w baldachy. Mają małe wymagania glebowe, dobrze znoszą suszę.
Głóg ostrogowy – jest krzewem lub małym drzewem wysokości do 10 m. Jego ciernie mogą mieć 8 cm długości. Kwitnie w maju. Liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Czerwone owoce długo pozostają na gałęziach.
Rokitnik na żywopłot obronny
Rokitnik pospolity – krzew lub małe drzewko wysokości 3 m (po kilkudziesięciu latach w dobrych warunkach może osiągnąć 6 m). Doskonale sprawdza się na glebach ubogich i piaszczystych. Pomarańczowe, soczyste jadalne owoce mają dużo witaminy C, dojrzewają w lipcu. Tworzy odrosty.
Róże na żywopłot obronny
Na żywopłoty nadają się róża dzika i róża pomarszczona – dorastają do 2 m wysokości, kwitną od czerwca do września, zawiązują czerwone owoce bogate w witaminę C. Tolerują gleby ubogie, nawet piaszczyste. Tworzą odrosty.
Tarnina na żywopłot obronny
Śliwa tarnina – krzew lub małe drzewko do 4 m wysokości. Białe kwiaty rozwijają się w kwietniu i na początku maja przed rozwojem liści. Owoce są kuliste, granatowe, bardzo cierpkie, ale jadalne. Jest wskaźnikiem gleb wapiennych. Szeroko rozrasta się przez odrosty korzeniowe.berberys ottawski – osiąga 2-3 m wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, jego ozdobą są jasnoczerwone owoce. Odmiana 'Silver Miles' ma liście purpurowe ze srebrzystymi plamami i obrzeżeniem.
Autor: GettyImages
Berberys Thunberga
Berberysy na żywopłot obronny
Berberys pośredni – dorasta do 1,5 m wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, rodzi czarne owoce. Odmiana 'Red Jewel' ma purpurowe liście i potrójne ostre ciernie.
Berberys Thunberga – jego liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Kwitnie w maju, ma czerwone owoce. Jego odmiany o barwnych liściach wyglądają efektownie w kompozycjach kolorystycznych. Do 2 m wysokości dorastają: 'Atropurpurea' o liściach purpurowych, 'Harlequin' o purpurowych liściach z różowymi smugami, 'Kórnik' o zielonych liściach z jaśniejszym marmurkowym wzorem, 'Rose Glow' o purpurowych srebrzysto nakrapianych liściach. Odmiana 'Erecta' o wyprostowanych, sztywnych pędach i jasnozielonych liściach jesienią przebarwiających się na czerwono dorasta do 1,5 m, a 'Golden Ring' o czerwonych liściach z jasnym obrzeżeniem osiąga nawet 3 m wysokości;
Ognik szkarłatny na żywopłot obronny
Ognik szkarłatny – częściowo zimozielony krzew o błyszczących skórzastych liściach (mróz może spowodować ich zasychanie i opadanie) i wysokości 2 m. Białe kwiaty rozwijają się w maju, w sierpniu dojrzewają bardzo dekoracyjne jaskrawoczerwone owoce. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru. Odmiana 'Red Column' owocuje na czerwono, a 'Orange Charmer' na pomarańczowo.
Pigwowiec na żywopłot obronny
Pigwowiec okazały – dorasta do 2 m wysokości. Odmiana 'Nivalis' ma białe kwiaty, które rozwijają się w kwietniu i maju, a często powtórnie w sierpniu. Jadalne żółte owoce mogą mieć średnicę nawet 8 cm.
Ałycza na żywopłot obronny
Ałycza – to wysoki krzew lub niewielkie drzewo, które dorasta maksymalnie do 10 m wysokości. Tworzy nisko osadzoną, rozłożystą koronę. Liście są atrakcyjne, piłkowane. Kwitnie w kwietniu, w sierpniu i we wrześniu dojrzewają kuliste żółte lub czerwonawe owoce.
Przeczytaj też:
- Krzewy ozdobne do ogrodu: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców
- Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu
- Krzewy do cienia - jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu?