Salak (Salacca zalacca), czyli wężowa palma. Warunki uprawy i pielęgnacja
Salak (Salacca zalacca), nazywany też oszpilną jadalną lub wężowa palmą, oprócz charakterystycznych palmowych liści ma oryginalne, jadalne i wartościowe owoce. Jak uprawiać i pielęgnować salak?
Salak (Salacca zalacca) - co to za roślina?
Salak (Salacca zalacca) należy do botanicznej rodziny arekowych (Arecaceae), w której znajdziemy inne znane rośliny, jak np. kokos właściwy, daktylowiec właściwy oraz bardzo popularna obecnie wytrzymała palma areka. Jednak salak ceniony jest nie z powodu ciekawego kształtu liści, a raczej za oryginalny kształt owoców i ich właściwości. Na naturalnych stanowiskach wężowa palma rośnie na indonezyjskich wyspach Jawa, Sumatra i Bali. Dorasta nawet do 6-7 m wysokości i tworzy krótki pień, i pierzaste liście, których ogonki są gęsto pokryte kolcami.
Największy walor rośliny to zebrane w kiście owoce, które tworzą się u podstawy palmy. Są to słodko-kwaskowate jagody o jasnym miąższu, wielkości około 5 cm, okryte brązową, twardą i łuskowatą (przypominającą skórę węża) okrywą. Od faktury okrywy i skojarzenia z wężową skórą, bierze się właśnie potoczna nazwa tej rośliny – wężowy owoc lub wężowa palma. W białokremowym, jadalnym miąższu znajduje się duża, okrągła, brązowa pestka z nasieniem. Kształtem owoce salaka przypominają nieco cebulki tulipana.
Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>
Autor: GettyImages
Twarda i łuskowata okrywa podobna jest do skóry węża, stąd bierze się właśnie potoczna nazwa tej rośliny – wężowy owoc lub wężowa palma
Wężowa palma - warunki uprawy
Do uprawy amatorskiej możemy zakupić gotowe sadzonki wężowej palmy w doniczkach i uprawiać podobnie, jak inne palmy (np. palmę areka) w jasnym i ciepłym miejscu, podlewając umiarkowanie i zasilając rozpuszczalnymi w wodzie nawozami do roślin zielonych. W warunkach domowych salak może osiągać do 2-3 m wysokości.
Można także uprawiać tę egzotyczną roślinę z wysiewu nasion. Jeśli mamy już nasiona, przed wysiewem zaleca się moczyć je w ciepłej wodzie przez około dobę. Wysiewa się w podłożu przeznaczonym do palm (o pH 6-7), na głębokość około 3 cm, w głębokich doniczkach. Kiełkowanie wymaga cierpliwości, ponieważ może trwać kilka miesięcy – nawet do pół roku! Salak to roślina ciepłolubna, dlatego ważna jest także temperatura uprawy – nie mniej niż 25 stopni Celsjusza w dzień.
W pielęgnacji należy zwracać uwagę, aby nie przelewać roślin, umiarkowanie podlewać i monitorować występowanie szkodników, np. ziemiórek. Jeśli zauważymy obecność szkodników, najlepiej jak najszybciej zareagować i zastosować środek do zwalczania szkodników palm (najlepiej w formie aerozolu).
Palmy do prawidłowego rozwoju potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Problemem często jest zbyt suche powietrze powodujące zasychanie końcówek liści - szczególnie w okresie zimowym, kiedy wnętrza są ogrzewane centralnym ogrzewaniem. Aby temu zapobiec, w czasie pielęgnacji nie możemy zapominać o regularnym zraszaniu liści.
Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>
Salak - właściwości wężowego owocu
Dostępność owoców, czy też nasion salaka jest dosyć trudna, choć coraz częściej można kupić go w niektórych supermarketach w ramach okresowych ofert. Owoce są dosyć lekkie, wytrzymałe, niezbyt podatne na gnicie i dobrze się przechowują.
Choć smak wężowego owocu nie każdemu przypadnie do gustu, warto wiedzieć, iż zawiera on wiele cennych właściwości. Jest źródłem błonnika pokarmowego, pektyn, żelaza, potasu, wapnia oraz witaminy A i C. Ponadto, w jego składzie znajdują się flawonoidy, a także duże stężenie substancji antyoksydacyjnych (przeciwutleniaczy).
Na pewno można bez kłopotu spróbować smaku wężowego owocu, jeśli wybierzemy się w podróż do Indonezji lub innych krajów tego regionu, gdzie są dostępne i niedrogie.