Spis treści
- U jakich storczyków tworzy się keiki?
- Dlaczego powstaje keiki?
- Czym jest keiki?
- Jak rozmnożyć storczyka przez oddzielenie keiki?
- Co zrobić z keiki po oddzieleniu od rośliny matecznej?
- Pielęgnacja młodego keiki – co robić?
Pod egzotyczną nazwą „keiki”, pochodzącą z języka hawajskiego i oznaczającego „dziecko”, kryje się po prostu nowa sadzonka, która wyrasta bezpośrednio z pędu kwiatostanowego. Gdy odpowiednio rozrośnie się, można ją oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w nowym miejscu.
U jakich storczyków tworzy się keiki?
Keiki powstają u różnych gatunków storczyków uprawianych w pomieszczeniach. Najczęściej widuje się je u storczyka Phalaenopsis (nie tylko ze względu na powszechność uprawy), czasem na Dendrobium i Epidendrum. Jest zjawiskiem rzadkim u młodych roślin (np. jednorocznych), natomiast sporadycznie występuje o starszych, rozrośniętych egzemplarzy (np. które wielokrotnie kwitły).
Dlaczego powstaje keiki?
Keiki na storczykach powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia się określonych hormonów wzrostu, co z kolei może być spowodowane reakcją rośliny na stres. Storczyk pragnie przetrwać (a w zasadzie przedłużyć gatunek) i wykształca nową sadzonkę. Dlatego keiki najczęściej pojawiają się u roślin zaniedbanych, uprawianych w niewłaściwych warunkach. Główne czynniki przyczyniające się do wykształcania keiki:
- niedobór lub nadmiar światła,
- niedobór lub nadmiar wody,
- zbyt wysoka temperatura latem, mała różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą.
Zdarza się, że przyczyna jest „zewnętrzna”, tj. storczykowi aplikowano różne substancje, m.in. przyspieszające kwitnienie i doszło do „zaburzenia hormonalnego”.
Przeczytaj też: Jak pielęgnować storczyki, aby pięknie kwitły?

i
Czym jest keiki?
Keiki to sadzonka, która w zdecydowanej większości przypadków wyrasta na pędzie kwiatostanowym. Sporadycznie widuje się je u podstawy rośliny (nazywa się je basal keiki). Z genetycznego punktu widzenia to klon rośliny macierzystej, który dziedziczy mocne i słabe strony. Dlatego przejmuje takie cechy jak kolor kwiatów i obfitość kwitnienia.
Jak rozmnożyć storczyka przez oddzielenie keiki?
Keiki wyrastające na pędzie kwiatostanowym można oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w tej samej lub nowej doniczce. Nie należy jednak śpieszyć się z tym. Trzeba dać sadzonce czas na rozrośnięcie się i wytworzenie korzeni. Przyjmuje się, że sadzonka jest gotowa do „samodzielności”, gdy ma trzy liście i korzenie o długości 5 cm. Zbyt wcześnie oddzielona słabiej przyjmuje się.
Keiki odcina się z fragmentem pędu kwiatostanowego (o długości około 5 cm). W zależności od warunków (i gatunku) roślina potrzebuje 1-3 lat, aby zakwitnąć.
Basal keiki raczej nie oddziela się, gdyż wiąże się to ze znaczną szkodą dla rośliny macierzystej. Storczyk długo choruje, może nawet stopniowo zamierać, a sama sadzonka trudniej przyjmuje się (w porównaniu z keiki powstałym na pędzie).
Co zrobić z keiki po oddzieleniu od rośliny matecznej?
Miejsce odcięcia keiki należy zdezynfekować, np. środkiem grzybobójczym lub zmielonym węglem aktywowanym. Z produktów łatwo dostępnych w domu czasem wykorzystuje się cynamon mielony (m.in. ma właściwości grzybobójcze).
Keiki często sadzi się w tej samej donicy co roślinę macierzystą (którą i tak powinno się przesadzić, a w zasadzie wymienić część podłoża). Taki zabieg ma praktyczne uzasadnienie: dojrzały storczyk tworzy w najbliższym otoczeniu mikroklimat, który jest korzystny dla nowej sadzonki i ułatwia przyjmowanie. Jedyny mankament – w przyszłości keiki należy przesadzić do oddzielnego pojemnika, co może wiązać się z uszkodzeniem splątanych korzeni. Pracę trzeba wykonywać ostrożnie.
Pielęgnacja młodego keiki – co robić?
Warunki uprawy i sposób pielęgnacji keiki to kwestia indywidualna, zależna od gatunku.
- Roślinom przede wszystkim należy zapewnić dużą ilość światła rozproszonego i specjalistyczne, bardzo luźne podłoże.
- Młode sadzonki podlewa się i zrasza nieco częściej, gdyż mają ograniczone zdolności pobierania wody i są bardziej podatne na wysuszenie. Nie oznacza to jednak, że podłoże może być stale mokre. W takich warunkach szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni.
Przeczytaj też: Czym podlewać storczyki, aby kwitły? Co ile podlewać storczyki?
- Storczyki lubią chłodniejszą temperaturę nocą. Dlatego przez większość roku można to regulować przez wietrzenie pomieszczenia/rozszczelnienie okien, zimą zaś przez zmniejszenie ogrzewania.
- Jeśli keiki był pozyskany w okresie zimowym, przy słabych warunkach świetlnych, akomodację i siłę wzrostu warto przyśpieszyć przez sztuczne doświetlanie roślin, np. przez kilka godzin dziennie. W sprzedaży dostępne są energooszczędne lampy do doświetlania roślin, które nie powodują zauważalnego wzrostu rachunków za prąd.
Pojawienie się keiki to najczęściej sygnał ostrzegawczy, że ze storczykiem dzieje się coś nie tak. Dlatego nie powinno się „sztucznie” wymuszać tworzenia nowych sadzonek u storczyków. Jeśli jednak już i tak wyrosły, w odpowiednim czasie (gdy rozrosną się) warto oddzielić je od rośliny macierzystej i „usamodzielnić”.
Przeczytaj też: Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny
