Groszek pachnący - uprawa w ogrodzie, odmiany. Jak i kiedy siać groszek pachnący?
Groszek pachnący to ozdobne pnącze jednoroczne, którego największą zaletą są delikatnie pachnące kwiaty. Poznaj zasady uprawy groszku pachnącego i jego najładniejsze odmiany, dowiedz się więcej o zastosowaniu groszku w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Groszek pachnący - uprawa.
Autor: GettyImages
Spis treści
- Groszek pachnący
- Odmiany groszku pachnącego
- Groszek pachnący - uprawa
- Groszek pachnący - wysiew nasion
- Groszek pachnący w ogrodzie
Groszek pachnący
Cenione przez nasze babcie i prababcie groszki pachnące, mimo całego swojego uroku na wiele lat popadły w zapomnienie. W ostatnim czasie znów jednak powróciły do łask i coraz częściej zaczęły pojawiać się w ogrodach.Groszki pachnące to szybko rosnące, jednoroczne pnącza (wys. 1,5 – 2,5 m, odmiany karłowe 20-30 cm), rozwijające nieduże, ale liczne, barwne kwiaty motylkowe, zebrane po klika w luźne grona.
Odmiany groszku pachnącego
Ze względu na urodę i rosnącą popularność, groszki pachnące doczekały się obecnie mnóstwa atrakcyjnych odmian, różniących się miedzy sobą wysokością i pokrojem oraz barwą kwiatów. W sprzedaży ich nasiona oferowane są najczęściej w postaci wieloodmianowej mieszanki, ale nowsze odmiany można też kupić oddzielnie.
Do ciekawszych odmian groszku pachnącego należą:
- groszek pachnący 'America' - kwiaty pstre, biało-czerwone, wys. ok. 1,2 m,
- groszek pachnący 'Senator' - kwiaty kremowe ozdobione marmurkowym, bordowo-fioletowym deseniem, wys. ok. 1,2 m,
- groszek pachnący 'Beaujolais' - kwiaty ciemnobordowe, wys. ok. 1,2 m,
- groszek pachnący 'Pink Cupid' - kwiaty biało-różowe, wys. ok. 20 cm,
- groszek pachnący 'Kenneth' - kwiaty intensywnie czerwone, wys. ok. 2,5 m,
- groszek pachnący 'Matucana' - kwiaty fioletowo-bordowe, wys. ok. 1,2 m,
- groszek pachnący 'Villa Roma White' - kwiaty białe, wys. 20-30 cm.
Groszek pachnący - uprawa
Groszek pachnący to nie tylko roślina piękna i aromatyczna, ale też łatwa w uprawie. Wprawdzie wymagania uprawowe groszku pachnącego są dość wysokie, ale jeśli tylko zapewnimy roślinom odpowiednie warunki, będą wspaniale i obficie kwitły przez całe lato.
Zanim rozpoczniemy uprawę groszku pachnącego, musimy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Najlepsze do tego celu będzie słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne podłoże bogate w wapń (o obojętnym lub zasadowym odczynie pH).
Groszki rosną bardzo szybko i zawiązują mnóstwo kwiatów, dlatego potrzebują dużo substancji odżywczych. Z tego względu w sezonie powinny być systematycznie zasilane nawozami dla roślin kwitnących, a ich stanowisko przed rozpoczęciem uprawy powinno być wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem.
Polecany artykuł:
Groszek pachnący - wysiew nasion
Groszek pachnący kwitnie dość krótko (od końca czerwca do sierpnia), ale okres ten można przedłużyć, wysiewając ich nasiona sukcesywnie co dwa tygodnie począwszy od kwietnia do początku czerwca. Dzięki temu kwiatami groszków będziemy mogli cieszyć się od początku czerwca aż do jesieni.
Z siewem nasion groszku nie musimy zwlekać, gdyż rośliny nie są szczególnie wrażliwe na zimno i można wysiewać je wprost do gruntu już w kwietniu, a w sprzyjających warunkach nawet pod koniec marca. Nasiona wysiewamy po 2-3 do jednego dołka, zachowując odstęp 15-20 cm miedzy dołkami (odmianom karłowym wystarczy odstęp 10 cm w rzędzie). Dla lepszego kiełkowania przed siewem nasion dobrze jest moczyć je w ciepłej wodzie przed dobę.
Kiedy rośliny wzejdą, mogą wymagać przerywki, ale nie zawsze jest to konieczne. Podrośnięte, 10-15-centymetrowe siewki warto uszczknąć - dzięki temu lepiej się rozkrzewią. Trzeba natomiast zapewnić im odpowiednie podpory, gdyż są pnączami i potrzebują wsparcia dla swoich długich, cienkich, wiotkich łodyg (odmiany wysokie).
Po podporze mogą wspinać się samodzielnie za pomocą wąsów czepnych, ale lepiej jest im trochę pomóc, podwiązując ich pędy do prętów lub kratek. Dzięki temu rośliny w miarę rozwoju nie będą tworzyć chaotycznej, zmierzwionej gęstwiny, ale ładną, uporządkowaną, kwitnącą zasłonę.
Przeczytaj też:
- Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu
- Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon
- Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty
Groszek pachnący w ogrodzie
Niewielkie, ale barwne i pięknie pachnące kwiaty groszku, idealnie nadają się do dekoracji płotu, pergoli, altany, siatki, furtki, łuku czy balustrady. Rośliny uprawiane na odpowiednim stanowisku ładnie się rozrastają, w krótkim czasie tworząc uroczy, kwitnący parawan, osłaniający miejsce wypoczynku w ogrodzie, altanę lub taras.
Pędy groszku pachnącego są bardzo delikatne, dlatego rośliny nie wymagają solidnych podpór i mogą wspierać się nawet na lekkich, ażurowych kratkach lub drabinkach. Na rabacie idealnie komponują się z kosmosem podwójnie pierzastym, ślazówką, liliowcami czy lawendą.
Groszek pachnący nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Może być też wykorzystywany na kwiat cięty, bo chociaż nie jest zbyt trwały, ale ze względu na piękny aromat warto umieścić go w salonie lub sypialni.