Glediczja trójcierniowa - wymagania, uprawa, pielęgnacja, odmiany

2021-11-24 7:58
Glediczja trójcierniowa
Autor: GettyImages Zaletami glediczji trójcierniowej są niewielkie wymagania i duża zdolność przystosowawcza

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) to jedno z najefektowniejszych drzew. Ozdobne są jego liście, ciernie i owocostany. W ogrodzie często jest sadzone w wyeksponowanym miejscu jako soliter lub przy ogrodzeniu. Jak uprawiać glediczję? Jakie odmiany glediczji trójcierniowej uchodzą za najpiękniejsze?

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) to drzewo należące do rodziny bobowatych (Fabaceae), pochodzące z Ameryki Północnej, a rozprzestrzenione w wielu rejonach świata. W Polsce uprawia się je jako roślinę ozdobną. Jakie walory dekoracyjne ma glediczja?

Spis treści

  1. Krótka charakterystyka glediczji trójcierniowej
  2. Wartościowe odmiany glediczji trójcierniowej
  3. Glediczja trójcierniowa - podstawowe wymagania
  4. Jak uprawiać glediczję trójcierniową?
  5. Zastosowanie igliczni trójcierniowej?

Krótka charakterystyka glediczji trójcierniowej

Glediczja trójcierniowa, nazywana także iglicznią lub trójiglicznią, to mocno cierniste drzewo dorastające około 20 m wysokości. Ciernie glediczji osiągają nawet do 20 cm długości, wyrastają gęsto z konarów i pni rozgałęziając się - nadają drzewu "groźny" wygląd. Młode mają jasnozieloną barwę, z czasem drewnieją i stają się brunatne.

Ozdobą glediczji są także jasne, podwójniepierzaste liście, kojarzące się z liśćmi robinii akacjowej.

Kwiaty glediczji są drobne, zielonkawe, zebrane w grona. Nie mają wartości dekoracyjnej, ale stanowią pożytek dla pszczół (są miododajne i nektarodajne). Jesienią na drzewie pojawiają się spłaszczone, szerokie, powykręcane strąki - owoce glediczji. Osiągają do 40 cm długości. Nadają drzewu oryginalny wygląd. Są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.

Przeczytaj też: Katalpa (surmia) – drzewo o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach do małego ogrodu >>>

Polecamy
Glediczja trójcierniowa

Autor: GettyImages

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst'

Wartościowe odmiany glediczji trójcierniowej

Do ciekawych odmian glediczji trójcierniowej należą:

  • 'Rubylace' – to oryginalna odmiana o nietypowej barwie liści, które początkowo są czerwone, potem czerwonobrązowe, a po dojrzeniu czerwonozielone. W dodatku nie posiada cierni. Osiąga do 10 m wysokości.
  • 'Sunburst' – odmiana o zielonożółtych liściach. Dorasta do 10 m wysokości. Nie zawiązuje owoców.
  • 'Shademaster' – odmiana bezkolcowa dorastająca do 20 m wysokości. Ma luźną, rozłożystą koronę.
  • 'Emerald Cascade' - to odmiana zwisłopędowa, silnie płacząca. Dorasta do 4 m wysokości (przy ok. 3 m szerokości).

Glediczja trójcierniowa - podstawowe wymagania

Zaletami glediczji trójcierniowej są niewielkie wymagania i duża zdolność przystosowawcza. Drzewo może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak w półcieniu czy w cieniu. Przy dużej ilości światła po prostu szybciej rośnie, obficiej kwitnie i tym samym zawiązuje liczniejsze, bardziej dorodne owocostany.

Glediczja ma niewielkie wymagania glebowe - poradzi sobie na lekkich glebach, choć preferuje podłoża żyźniejsze, gliniasto-piaszczyste. Toleruje odczyn gleby od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Ma silny system korzeniowy – dobrze znosi suszę. Można ją sadzić w miejscach uprzemysłowionych. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Przeczytaj też:

Mały ogród miejski: projekt i rośliny w małym ogrodzie w mieście >>>

Jak uprawiać glediczję trójcierniową?

Pielęgnacja glediczji jest w zasadzie konieczna jedynie w pierwszych latach po posadzeniu, potem drzewo świetnie sobie radzi bez ingerencji ogrodnika. Należy do grupy drzew najłatwiejszych w uprawie.

  • Sadzenie glediczji. Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie jesienią lub wiosną.
  • Nawożenie glediczji. Nie jest potrzebne poza skrajnymi przypadkami, np. sadzeniem w mocno wyjałowionej glebie. Można jednak zastosować nawozy dla przyśpieszenia wzrostu. W takim wypadku zaleca się wybierać te z niską zawartością azotu. Roślina należy do roślin motylkowatych, wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego z powietrza.
  • Podlewanie glediczji. Zaleca się podlewać jedynie młode drzewa, np. w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Zabieg u starszych jest wymagany rzadko, w skrajnych sytuacjach.
  • Ściółkowanie glediczji. Można stosować, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Gruba warstwa ściółki spowolni wzrost chwastów i ograniczy wysychanie gleby. Zimą ochroni korzenie przed mrozem.

Zastosowanie igliczni trójcierniowej?

Drzewa warto uprawiać w ogrodzie jako wyeksponowany soliter, jest ozdobne przez większość roku i zwraca na siebie uwagę. Ponadto nadaje się do tworzenia nieprzebytych ścian (przy pniach warto posadzić kolczaste krzewy) i zasłaniania brzydkich miejsc. Ze względu na ostre ciernie może być niebezpieczna dla dzieci. W ogrodzie, gdzie przebywają młode osoby warto wybierać odmiany bezcierniowe glediczji.

Botaniczne odmiany glediczji można wykorzystać do tworzenia dendrologicznych zestawień kolorystycznych. Gatunek wykorzystuje się do zapobiegania erozji gleby i umacniania skarp. Nadaje się do obsadzania terenów uprzemysłowionych i zanieczyszczonych. Glediczja trójcierniowa pasuje do ogrodów niezależnie od stylu ich urządzenia. Ponadto jest uprawiana w ogrodach i parkach.

Przeczytaj też:

Kolczaste krzewy do ogrodu. Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne >>>

Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE