Glediczja trójcierniowa - wymagania, uprawa, pielęgnacja, odmiany

2021-11-24 7:58

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) to jedno z najefektowniejszych drzew. Ozdobne są jego liście, ciernie i owocostany. W ogrodzie często jest sadzone w wyeksponowanym miejscu jako soliter lub przy ogrodzeniu. Jak uprawiać glediczję? Jakie odmiany glediczji trójcierniowej uchodzą za najpiękniejsze?

Glediczja trójcierniowa
Autor: GettyImages Zaletami glediczji trójcierniowej są niewielkie wymagania i duża zdolność przystosowawcza

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) to drzewo należące do rodziny bobowatych (Fabaceae), pochodzące z Ameryki Północnej, a rozprzestrzenione w wielu rejonach świata. W Polsce uprawia się je jako roślinę ozdobną. Jakie walory dekoracyjne ma glediczja?

Spis treści

  1. Krótka charakterystyka glediczji trójcierniowej
  2. Wartościowe odmiany glediczji trójcierniowej
  3. Glediczja trójcierniowa - podstawowe wymagania
  4. Jak uprawiać glediczję trójcierniową?
  5. Zastosowanie igliczni trójcierniowej?

Krótka charakterystyka glediczji trójcierniowej

Glediczja trójcierniowa, nazywana także iglicznią lub trójiglicznią, to mocno cierniste drzewo dorastające około 20 m wysokości. Ciernie glediczji osiągają nawet do 20 cm długości, wyrastają gęsto z konarów i pni rozgałęziając się - nadają drzewu "groźny" wygląd. Młode mają jasnozieloną barwę, z czasem drewnieją i stają się brunatne.

Ozdobą glediczji są także jasne, podwójniepierzaste liście, kojarzące się z liśćmi robinii akacjowej.

Kwiaty glediczji są drobne, zielonkawe, zebrane w grona. Nie mają wartości dekoracyjnej, ale stanowią pożytek dla pszczół (są miododajne i nektarodajne). Jesienią na drzewie pojawiają się spłaszczone, szerokie, powykręcane strąki - owoce glediczji. Osiągają do 40 cm długości. Nadają drzewu oryginalny wygląd. Są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.

Przeczytaj też: Katalpa (surmia) – drzewo o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach do małego ogrodu >>>

Polecamy
Glediczja trójcierniowa

Autor: GettyImages

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst'

Wartościowe odmiany glediczji trójcierniowej

Do ciekawych odmian glediczji trójcierniowej należą:

  • 'Rubylace' – to oryginalna odmiana o nietypowej barwie liści, które początkowo są czerwone, potem czerwonobrązowe, a po dojrzeniu czerwonozielone. W dodatku nie posiada cierni. Osiąga do 10 m wysokości.
  • 'Sunburst' – odmiana o zielonożółtych liściach. Dorasta do 10 m wysokości. Nie zawiązuje owoców.
  • 'Shademaster' – odmiana bezkolcowa dorastająca do 20 m wysokości. Ma luźną, rozłożystą koronę.
  • 'Emerald Cascade' - to odmiana zwisłopędowa, silnie płacząca. Dorasta do 4 m wysokości (przy ok. 3 m szerokości).

Glediczja trójcierniowa - podstawowe wymagania

Zaletami glediczji trójcierniowej są niewielkie wymagania i duża zdolność przystosowawcza. Drzewo może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak w półcieniu czy w cieniu. Przy dużej ilości światła po prostu szybciej rośnie, obficiej kwitnie i tym samym zawiązuje liczniejsze, bardziej dorodne owocostany.

Glediczja ma niewielkie wymagania glebowe - poradzi sobie na lekkich glebach, choć preferuje podłoża żyźniejsze, gliniasto-piaszczyste. Toleruje odczyn gleby od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Ma silny system korzeniowy – dobrze znosi suszę. Można ją sadzić w miejscach uprzemysłowionych. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Przeczytaj też:

Mały ogród miejski: projekt i rośliny w małym ogrodzie w mieście >>>

Jak uprawiać glediczję trójcierniową?

Pielęgnacja glediczji jest w zasadzie konieczna jedynie w pierwszych latach po posadzeniu, potem drzewo świetnie sobie radzi bez ingerencji ogrodnika. Należy do grupy drzew najłatwiejszych w uprawie.

  • Sadzenie glediczji. Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie jesienią lub wiosną.
  • Nawożenie glediczji. Nie jest potrzebne poza skrajnymi przypadkami, np. sadzeniem w mocno wyjałowionej glebie. Można jednak zastosować nawozy dla przyśpieszenia wzrostu. W takim wypadku zaleca się wybierać te z niską zawartością azotu. Roślina należy do roślin motylkowatych, wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego z powietrza.
  • Podlewanie glediczji. Zaleca się podlewać jedynie młode drzewa, np. w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Zabieg u starszych jest wymagany rzadko, w skrajnych sytuacjach.
  • Ściółkowanie glediczji. Można stosować, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Gruba warstwa ściółki spowolni wzrost chwastów i ograniczy wysychanie gleby. Zimą ochroni korzenie przed mrozem.

Zastosowanie igliczni trójcierniowej?

Drzewa warto uprawiać w ogrodzie jako wyeksponowany soliter, jest ozdobne przez większość roku i zwraca na siebie uwagę. Ponadto nadaje się do tworzenia nieprzebytych ścian (przy pniach warto posadzić kolczaste krzewy) i zasłaniania brzydkich miejsc. Ze względu na ostre ciernie może być niebezpieczna dla dzieci. W ogrodzie, gdzie przebywają młode osoby warto wybierać odmiany bezcierniowe glediczji.

Botaniczne odmiany glediczji można wykorzystać do tworzenia dendrologicznych zestawień kolorystycznych. Gatunek wykorzystuje się do zapobiegania erozji gleby i umacniania skarp. Nadaje się do obsadzania terenów uprzemysłowionych i zanieczyszczonych. Glediczja trójcierniowa pasuje do ogrodów niezależnie od stylu ich urządzenia. Ponadto jest uprawiana w ogrodach i parkach.

Przeczytaj też:

Kolczaste krzewy do ogrodu. Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne >>>

Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy