Eukaliptus tęczowy w doniczce? Jak uprawiać jedno z piękniejszych drzew na świecie?

2023-12-29 15:02

Eukaliptus tęczowy to drzewo niemal bajkowe. Jego kora jest wielobarwna, czasem ukazuje kolory tęczy. Gdzie rośnie eukaliptus tęczowy? Czy eukaliptus może rosnąć w Polsce? Okazuje się, że tak. Eukaliptusa można mieć w domu, w doniczce.

Spis treści

  1. ​Eukaliptus tęczowy - co to za drzewo?
  2. ​Podstawowe wymagania i uprawa eukaliptusa tęczowego
  3. ​Eukaliptus tęczowy z nasiona
  4. Jak szybko rośnie eukaliptus?
  5. Zastosowanie eukaliptusa

Eukaliptus tęczowy, nazywany również „gumą tęczową”, należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). W środowisku naturalnym porasta lasy deszczowe Papui Nowej Gwinei, Indonezji i Filipin. Rozpowszechniono ją w wielu krajach o ciepłym klimacie jako roślinę ozdobną i jednocześnie surowiec drzewny. Po raz pierwszy gatunek został opisany w 1850 roku przez Carla Ludwiga Blume'a.

​Eukaliptus tęczowy - co to za drzewo?

Eukaliptus tęczowy to potężne drzewo dorastające do 60-75m wysokości (dwukrotnie więcej od krajowej sosny pospolitej). Jego największą dekoracją jest kora. Ma pomarańczową barwę, ale łuszczy się pasami odsłaniając fragmenty łyka o barwie jasnozielonej, czerwonej, niebieskiej, fioletowej i purpurowej. Im starsze drzewo, tym jest barwniejsze. Pień i konary wyglądają, jakby były pomalowane farbami i kojarzą się z tęczą (stąd nazwa).

Liście są lancetowate, ciemnozielone, błyszczące. Osiągają długość do 13 cm. Drobne kwiaty zebrane są grupowo w nieregularne, baldachowate kwiatostany. Mają kremową barwę. Przyciągają pszczoły. Nasiona są ciemnobrązowe do czarnych, przypominają pestki. W uprawie pojemnikowej drzewko osiągnie ponad 2m wysokości i będzie ozdobne z liści. W dobrych warunkach może zakwitnąć. Nie należy spodziewać się jednak szczególnego wybarwienia pnia. „Tęczy” niestety nie da się przenieść do uprawy pokojowej.

​Podstawowe wymagania i uprawa eukaliptusa tęczowego

  • Stanowisko. Eukaliptus tęczowy powinno się uprawiać wyłącznie w miejscu dobrze nasłonecznionym. Może to być parapet okna wystawy południowej. W zacienieniu słabo rozwija się i choruje. Latem można go wystawić na balkon lub taras.
  • Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Można użyć specjalistycznego podłoża - przeznaczonych dla takich roślina jak juka czy dracena.
  • Temperatura. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, ginie już przy przymrozkach. Trzeba uważać na to zimą, przy wietrzeniu pomieszczeń. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Jednocześnie eukaliptusa nie powinno się stawiać przy źródłach ciepła, np. kaloryferze.
  • Podlewanie i nawożenie. Roślina ma duże potrzeby wodne (częste i obfite podlewanie) oraz pokarmowe (w sezonie nawożenie wykonuje się co 1-2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi). Nie lubi jednak nadmiernego zalewania bryły korzeniowej. Aby uniknąć tego, można zastosować przynajmniej cienką warstwę drenażową.
  • Cięcie. Drzewko dobrze reaguje na cięcie. Ma natomiast wrażliwe korzenie. Trzeba uważać, aby ich nie uszkodzić przy przesadzaniu. Zwykle taki zabieg wykonuje się raz na kilka lat.

Eukaliptus tęczowy, chociaż rozpowszechniony na świecie, dla nas jest unikatem. To oryginalna dekoracja wnętrz wprowadzająca do pomieszczeń egzotykę.

​Eukaliptus tęczowy z nasiona

Eukaliptus tęczowy w Polsce jest gatunkiem rzadkim, ale możliwym do kupienia. Warto zapytać o niego w większych sklepach ogrodniczych. Ostatecznie można również zamówić nasiona. Wciska się je w żyzne podłoże, zasłaniając cienką, kilkumilimetrową warstwą ziemi.

Należy przez cały czas utrzymywać umiarkowaną wilgotność. Pojemnik można przykryć, np. przezroczystym naczyniem lub mini-szklarenką. Przechowuje się go w ciepłym pomieszczeniu. Osłonki zaleca się zdjąć po wykiełkowaniu. Opcjonalnie można wykonywać częste wietrzenie. Chodzi o to, by nadmierna wilgoć nie spowodowała wystąpienia chorób grzybowych. Czas kiełkowania jest zróżnicowany – może wynosić od dwóch do kilkunastu tygodni.

Jak sadzić drzewa i krzewy

Jak szybko rośnie eukaliptus?

Eukaliptus tęczowy jest jednym z najszybciej rosnących drzew. Jednocześnie do prawidłowego rozwoju potrzebuje bardzo dużych ilości wody. W Afryce wykorzystuje się go więc do likwidacji terenów bagiennych. To sposób walki z malarią, tzn. przez niszczenie siedlisk sprzyjającym namnażaniu komarów.

Zastosowanie eukaliptusa

W cieplejszych krajach eukaliptus jest ozdobą ogrodów i parków. W tym celu uprawia się go m.in. w południowych obszarach USA. Drzewo zachwyca kolorami. Gatunek ma również praktyczne zastosowanie. Na Filipinach i wielu innych krajach zakłada się plantacje pod kątem produkcji pulpy (z której z kolei wyrabia się papier). Takie uprawy są znane od lat 40-tych poprzedniego wieku.

Eukaliptus tęczowy
Autor: GettyImages Eukaliptus tęczowy w Polsce jest gatunkiem rzadkim. Można jednak zaopatrzyć się w jego sadzonki bądź nasiona, jednak nie osiągnie on aż tak dużych rozmiarów, również efektu tęczy na korze nie uda się przenieść do uprawy pokojowej