Największe drzewa świata naprawdę są ogromne! Poznaj rośliny o rekordowych rozmiarach!
Jakie są największe rośliny na świecie? Świat roślin jest niezwykle zróżnicowany i tu też znajdziemy rekordy. Wśród roślin osiągających największe rozmiary najwięcej jest drzew. Oto największe drzewa świata.
Autor: GettyImages
Mamutowiec olbrzymi
Spis treści
Czołowe miejsce wśród największych roślin świata, zajmują z pewnością drzewa. Jakie są największe drzewa świata? Najwyższe drzewa świata zwykle rosną w pewnych skupiskach jak lasy, puszcze czy dżungla, gdzie konkurują z innymi roślinami. Intensywny wzrost jest więc ich naturalnym przystosowaniem się do środowiska, pozwalającym na zdobycie najlepszej pozycji względem słońca, którego życiodajne promienie są dla roślin jednym z najważniejszych czynników wzrostu. Najwyższe drzewa świata spotyka się głównie w cieplejszych rejonach świata, gdzie panują optymalne warunki ich wzrostu i rozwoju.
Największe drzewa świata
- Największym drzewem świata jest prawdopodobnie eukaliptus królewski (łac. Eucalyptus regnans), który może dorastać do ponad 100 m wysokości.
- Kolejnym roślinnym gigantem zaliczanym do najwyższych roślin na świecie jest z pewnością mamutowiec olbrzymi (łac. Sequoiadendron giganteum), zwany także sekwojadendronem, sekwoją olbrzymią, mamutowym drzewem, który również osiąga blisko 100 m wysokości. Drzewo mamutowe dożywa do 2000–3500 lat.
- Niewiele mniejszymi rozmiarami może pochwalić się około stumetrowa sekwoja wieczniezielona (łac. Sequoia sempervirens), która jednak poza swoją ojczyzną (Kalifornia) osiąga najwyżej 50 m. Drzewo to pochodzi z nadbrzeżnych gór Oregonu i Kalifornii. Sekwoja wieczniezielona dożywa do około 2 tysięcy lat.
- Ciekawy jest również, nieco mniejszy od pozostałych, około 70-metrowy puchowiec pięciopręcikowy (łac. Ceiba pentandra), zwany też drzewem kapokowym, który rośnie w Południowej, Środkowej Ameryce, w Meksyku, na Karaibach oraz w Afryce.
Inne największe rośliny świata
Ogromne, dziwne rośliny świata spotyka się jednak nie tylko wśród drzew. Co prawda, nie osiągają one tak monstrualnych rozmiarów jak na przykład sekwoje, ale w swojej grupie z pewnością są rekordzistami.
Jednym z nich jest pochodzący z rodziny traw bambus dendrokalamus olbrzymi (łac. Dendrocalamus giganteus), który w sprzyjających warunkach osiąga nawet 35 m wysokości. Bambus ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i tworzy największe źdźbła ze wszystkich traw (w optymalnych warunkach tempo przyrostu może wynosić 45 cm dziennie).
Innym przykładem rośliny zaliczanej do najwyższych, o dużych rozmiarach jest lodoicja seszelska (łac. Lodoicea maldivica), zwana palmą seszelską bądź coco de mer (kokos morski), która dorasta do 40 m wysokości. Jest to roślina z rodziny arekowatych (Arecaceae), która rośnie tylko na dwóch wysepkach – Praslin i Curieuse – w archipelagu Seszeli. Ciekawostką jest to, że lodoicja znajduje się w godle Seszeli.
Największe to nie tylko najwyższe rośliny
Największe rośliny świata to nie tylko najwyższe.
- Przykładowo kwiatostan Puja Raimondiego (łac. Puya raimondii) dorasta nawet do 8 m wysokości. Puja Raimondiego to największy przedstawiciel z rodziny bromeliowatych. Występuje endemicznie w wyższych partiach Andów peruwiańskich i boliwijskich. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Roślina może żyć ponad 100 lat, po zakwitnięciu obumiera.
- Liście dziwidła olbrzymiego (łac. Amorphophallus titanum) z rodziny obrazkowatych (Araceae) osiągają około 6 m wysokości.
- Niewiele mniejszy jest pochodzący z Kaukazu pięciometrowy barszcz Mantegazziego (łac. Heracleum mantegazzianum), zwany też barszczem kaukaskim lub barszczem mantegazyjskim.
- Na ich tle trzymetrowa gunera olbrzymia (łac. Gunnera manicata) – jedna z największych bylin świata – to już niemal roślinne „maleństwo”.
Zobacz największe rośliny świata w galerii zdjęć.
Autor: GettyImages
Mamutowiec olbrzymi