Dlaczego trawa żółknie? Oto najczęstsze przyczyny żółknięcia trawnika

2024-06-13 8:54

Dlaczego trawa żółknie, a trawnik przestaje przypominać zielony dywan? Przyczyn żółknięcia trawy może być wiele. Poznaj najczęstsze przyczyny żółknięcia trawy i sprawdź, jak zadbać o prawidłową jej pielęgnację.

Żółknięcie trawy

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Dlaczego trawa żółknie? Poznaj przyczynę i działaj!

Spis treści

  1. Trawa żółknie, bo za słabo podlewamy trawnik
  2. Trawa żółknie z powodu chorób grzybowych
  3. Trawa żółknie z powodu szkodników glebowych
  4. Trawa żółknie, bo została zbyt nisko skoszona
  5. Żółte plamy na trawniku to efekt działania psów
  6. Trawa żółknie, bo jest nieprawidłowo nawożona
  7. Żółknięcie trawnika - pytania i odpowiedzi

Zielony, gęsty i zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Zdarza się jednak, że wygląd trawnika przestaje być atrakcyjny. Jednym z problemów jest żółknąca trawa. Czynniki powodujące żółknięcie trawnika są różne. Poznaj te najczęstsze.

Trawa żółknie, bo za słabo podlewamy trawnik

Przyczyną tego, że trawa na trawniku żółknie, może być za słabe jego nawodnienie, czego skutkiem jest przesuszenie. To, że trawa nie otrzymuje dostatecznej ilości wody może mieć wpływ na jej kondycję. Szczególnie ważne jest nawadnianie trawnika podczas letnich upałów. Trawnik należy podlewać obficie podlewać, tak by woda dotarła na głębokość min. 10 cm. Przyjmuje się, że dobowe zapotrzebowanie naszego trawnika na wodę wynosi około 1/2 m3 na każde 100 m2 powierzchni. Pamiętajmy jednak, że nie należy podlewać trawy w czasie, gdy mocno operuje słońce. Najlepiej nawadniać trawnik wczesnym rankiem. Lepiej też  unikać podlewania wieczornego, ponieważ zabieg wykonany o tej porze zwiększa ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

Przeczytaj też:

Trawa żółknie z powodu chorób grzybowych

Żółte plamy na trawniku mogą powstawać w wyniku chorób grzybowych (takie jak antraknoza traw, rizoktonioza traw, zgorzel podstawy źdźbła), którym sprzyja wysoka wilgotność oraz utrudniony obieg powietrza w glebie i tuż nad jej powierzchnią. Takie plamy zauważa się zwłaszcza po zimie lub podczas deszczowego lata. Aby zwalczyć na choroby grzybowe należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne poprawiające cyrkulację powietrza w murawie - wertykulację i aerację trawnika.

Trawa żółknie z powodu szkodników glebowych

Kolejną przyczyną tego, że trawnik żółknie są szkodniki glebowe, np.pędraki. O ich obecności świadczy luźna darń, którą w łatwy sposób można oddzielić od gleby (gdy darń podniesiemy, zobaczymy larwy). Do zwalczania pędraków można użyć gotowych ekologicznych preparatów (są dostępne w sprzedaży) albo samodzielnie przygotowanych wyciągów roślinnych, np. z wrotyczu.

#MuratorOgroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Trawa żółknie, bo została zbyt nisko skoszona

Przyczyną tego, że trawa zżółkła, może być również zbyt niskie jej koszenie, które może spowodować pojawienie się żółtej plamistości traw - choroby łatwo rozpoznawalnej po charakterystycznych słomkowych plamach na trawie wyglądających tak, jakby jej powierzchnia została spalona.

Aby nie dopuścić do pojawienia się choroby należy trawnik przycinać na odpowiedniej wysokości - przyjmuje się, że optymalna wysokość koszenia wynosi 4-6 cm.

Jak często i na jaką wysokość kosić trawę? Sprawdź czy kosić trawę w czasie suszy?

Żółte plamy na trawniku to efekt działania psów

Plamy żółtej, suchej trawy mogą powstawać w wyniku działania psiego moczu. Jeśli nasz pupil upodobał sobie załatwianie się w tym samym miejscu, to może spowodować wypalenie tam darni. A wszystko przez azot znajdujący się w moczu zwierzęcia. Wypalone miejsca należy obficie podlewać i zadbać o to, by nasz czworonóg nie załatwiał się na trawniku.

Przeczytaj też:

Trawa żółknie, bo jest nieprawidłowo nawożona

Nieprawidłowe nawożenie jest częstą przyczyną żółknięcia trawy. Nadmierne stosowanie nawozów mineralnych, szczególnie  azotowych, powoduje utrudnianie pobierania wody przez korzenie traw, a w konsekwencji obumieranie roślin. Z kolei niedostateczne nawożenie trawnika może spowodować niedobór składników pokarmowych, w tym azotu. Niedożywiona azotem trawa żółknie i traci swój zielony kolor.

Jeśli zdarzy się nam przenawozić trawnik, należy żółknącą trawę często (co 2-3 dni) i obficie (ok. 10 litrów na 1 m2) polewać wodą, aby wypłukać nawozy w głąb gleby. Pamiętajmy też, by do zasilania trawników najlepiej stosować nawozy im dedykowane, a od końca lata stosować już tylko nawozy jesienne, które nie zawierają azotu.

Przeczytaj też:

Żółknięcie trawnika - pytania i odpowiedzi

  • Żółte place na trawniku

Na moim trawniku po zniknięciu śniegu miejscami pokazały się żółte plamy zaschniętej trawy. Miałem nadzieję, że dziura się stopniowa zabliźni. Niestety, żółte plamy systematycznie powiększają się i obecnie zajmują już około 40% powierzchni trawnika. Czy to zgorzel siewek traw? Jak uratować trawnik? - pyta czytelnik.

Objawy te mogą pasować do kilku chorób grzybowych traw. Jednak jeśli zaraz po zimie plamy były różowo-brązowe i/lub obecnie miewają podczas słonecznej i wilgotnej pogody różowawe obrzeża - mamy do czynienia z jedną z najgroźniejszych chorób traw - pleśnią śniegową (powodowaną przez Microdochium nivale). W tej sytuacji należy dokładnie opryskać trawnik grzybobójczym środkiem kontaktowym zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie, następnie wygrabić zniszczoną trawę i zrobić dosiewki w uszkodzonych miejscach. Następnie, po odpowiednim okresie (info z etykiety środka kontaktowego), koniecznie opryskać resztę trawnika jednym z grzybobójczych preparatów systemicznych, zgodnie z zaleceniami z etykiety. Dodatkowo, aby na przyszłość zapobiec nawrotom choroby, trzeba pamiętać, aby nie przenawozić trawnika azotem, a zwiększyć jesienne nawożenie potasem (wpłynie to na poprawę odporności trawy). Koszenie należy wykonywać aż do późnej jesieni. Proszę też zadbać o dobry drenaż całej powierzchni trawy oraz regularnie przeprowadzać aerację (napowietrzanie) i wertykulację trawnika, aby pozbyć się tak zwanego filcu (zbitej darni, utrudniającej docieranie powietrza do głębiej położonych części trawy). Bardzo ważne jest również unikanie deptania i/lub jeżdżenia po trawniku zimą. Niedopuszczalne jest też składowanie na nim hałd śniegu - radzi ekspert: Agnieszka Mike-Jeziorska.

  • Jasne plamy na trawie

Mój trawnik jest nierównomiernie wybarwiony, dlatego zastosowałem nawóz o dużej zawartości azotu Agrecol "Przeciw żółknięciu do trawników" (46% N). Na trawniku mam jasne plamy. Po jakim czasie od zastosowania nawóz zadziała i jasne plamy z trawnika znikną? Przez trzy noce była burza i nawóz już się rozpuścił - pyta czytelnik.

Proszę uzbroić się w cierpliwość - myślę, że efekty działania nawozu będą widoczne najwcześniej po około 2 tygodniach. Opady deszczu z pewnością przyspieszą przyswojenie składników pokarmowych przez trawę. Trzeba jednak pamiętać, że brązowe plamy na trawniku mogą być także spowodowane czynnikami innymi niż brak nawożenia. Może być to choroba grzybowa źdźbeł trawy (spowodowana na przykład nadmierną wilgocią) lub regularne oddawanie moczu przez psa (jeśli oczywiście ma Pani psa) w określonych miejscach. Jeśli jednak te czynniki nie wchodzą w grę po prostu trzeba zaczekać - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.

  • Żółknięcie trawnika po pierwszym koszeniu

Założyłem trawnik i po pierwszym koszeniu trawa zżółkła na części trawnika. Koszenie zostało wykonane kosiarką z tępym nożem i na zbyt krótką wysokość. Czy zostawić tak do wiosny z myślą, że trawa odbije, czy może jeszcze we wrześniu wygrabić zniszczoną trawę i dosiać nową? - pyta czytelnik.

Jeśli trawa była koszona zbyt nisko w czasie silnych upałów to darń mogła rzeczywiście trochę podeschnąć. W tej chwili proponowałbym po prostu wygrabić dokładnie trawnik, nawadniać go podczas ciepłych dni i zasilić nawozem jesiennym do trawników. Zakładanie (dosiewanie) trawy w połowie września jest jeszcze możliwe, ale istnieje ryzyko, że się nie uda (może być już zbyt chłodno i trawa nie ukorzeni się dobrze przed zimą) - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.

.

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?