Corokia - unikatowa roślina do uprawy w doniczkach

2022-01-20 9:51

Corokia to mało u nas znany, ale oryginalny krzew, który z pewnością będzie urozmaiceniem i rarytasem domowej kolekcji roślin. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować corokię.

Corokia
Autor: GettyImages Corokia

Corokia (Corokia cotoneaster) jest niezwykle oryginalnym, zimozielonym krzewem, rosnącym dziko na terenie Australii i Nowej Zelandii. Często bywa też uprawiany jako egzotyczna, ozdobna roślina doniczkowa w wielu krajach. Ze względu na swój niezwykły, nieregularny pokrój nazywana jest także krzewem zygzakowatym.

Corokia - co czyni ją unikatowym krzewem?

Walorem ozdobnym corokii jest przede wszystkim jego wygląd, czyli liczne, gęste, nieregularnie ułożone (tworzące względem siebie szerokie kąty) sztywne pędy, które początkowo są pokryte gęstym, szarosrebrnym nalotem (tzw. kutnerem). Starsze pędy (pokryte ciemna korą) drewnieją i charakterystyczny nalot zanika.

Nie mniej oryginalne są nietypowo zbudowane niewielkie liście corokii, które do połowy długości są lancetowato wydłużone, a w górnej części jajowato zaokrąglone z dwoma wcięciami bocznymi. Kształt liści często jest zmienny, w zależności od warunków w jakich żyje roślina (ekspozycja na wiatr). Górna strona blaszki liściowej jest zielona i lekko omszona, natomiast od spodu jest srebrzyście omszona - podobnie, jak młode pędy.

W warunkach naturalnych krzew corokii osiąga 3-4 m wysokości, a w domowej uprawie dorasta do około 1 m. Czasem już w grudniu/styczniu, ale w naszych warunkach raczej wiosną (zwykle w kątach liści) pojawiają się drobne, gwiazdkowate, żółte kwiaty, a następnie niewielkie, kuliste, czerwone owoce (jagody).

Bardzo drobne i jednocześnie dekoracyjne liście i cienkie, oryginalne pędy sprawiają, że corokia, podobnie jak drzewka bonsai może być niezwykłą ozdobą nowoczesnych wnętrz.

Przeczytaj też: 10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>

Corokia
Autor: GettyImages Corokia rośnie dziko w Australii i Nowej Zelandii

Corokia - warunki uprawy

Aby corokia wyglądała atrakcyjnie i zdrowo rosła i zakwitała, potrzebuje odpowiednich warunków uprawy.

  • Stanowisko dla corokii - w warunkach domowych powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione – roślina powinna stać w świetle rozproszonym lub w lekkim półcieniu. Może stać latem na balkonie lub tarasie, ale ze względu na wrażliwość na chłód, należy zabrać ją do pomieszczenia z końcem lata.
  • Podłoże dla corokii - krzew wymaga niezbyt ciężkiego i przede wszystkim dobrze przepuszczalnego, zdrenowanego podłoża. Do uprawy w doniczce warto dobrze dobrać lub samodzielnie skomponować podłoże, które powinno składać się z mieszanki ziemi ogrodniczej, piasku i żwiru lub innych dodatków poprawiających i regulujących warunki wodno-powietrzne w strefie korzeni (np. perlit, podłoże typu seramis).
  • Temperatura dla corokii - corokia jest krzewem wrażliwym na niskie temperatury i wymagającym dość wysokiej temperatury uprawy - minimum 20-25°C. Niemniej ważne jest także zapewnienie właściwej temperatury zimą, kiedy to musi być ona znacznie niższa – optymalnie 5-10 °C (maksymalnie do 15°C).
  • Okres spoczynku corokii - podczas spoczynku zimowego rośliny powinny być ustawione w jasnym pomieszczeniu, a ich podlewania trzeba ograniczyć do minimum. Zapewnienie takich warunków jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie corokia będzie tracić liście, nie przetrwa do wiosny lub nie będzie kwitnąć w kolejnym sezonie.

Corokia - pielęgnacja krzewu

Podlewanie corokii. Corokia nie toleruje nadmiaru wilgoci w glebie i stałego przelewania, dlatego należy nawadniać ją z umiarem. Najlepiej podlewać ją dopiero, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie (szczególnie zimą).

Nawożenie corokii. Zwykle krzewy te nie wymagają specjalnego zasilania po zakupie, ale w kolejnych sezonach z pewnością przyda się umiarkowane nawożenie mineralne w okresie od wiosny do końca lata. Do tego celu można używać dostępnych w sprzedaży mieszanek mineralnych, rozpuszczalnych w wodzie i przeznaczonych do zasilania roślin doniczkowych.

Cięcie corokii. Zaletą w uprawie corokii jest także możliwość dowolnego kształtowania i przycinania jej pędów, dzięki czemu można formować jej pokrój według uznania. Cięcia najlepiej wykonać wiosną, przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu i rozwoju pędów.

Poznaj też:

Fikusy (figowce): zawsze modne rośliny doniczkowe >>>

Dracena: gatunki, odmiany, pielęgnacja, podlewanie. Jak uprawiać draceny w domu >>>

Zobacz w galerii: kwietniki do roślin doniczkowych

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.