Agapant afrykański: sekrety udanej uprawy w pojemnikach i w ogrodzie

2025-03-05 10:09

Agapant afrykański, zwany też lilią afrykańską, to efektowna roślina kłączowa, uprawiana w ogrodach, ale też w pojemnikach na tarasach i balkonach. Jeśli o niego właściwie zadbamy, odwdzięczy się długim i obfitym kwitnieniem. Co zrobić, żeby agapant afrykański pięknie kwitł? Czy agapant zimuje na zewnątrz? Co zrobić z agapantem po przekwitnięciu?

Spis treści

  1. Jak wygląda agapant afrykański? Czy jest wieloletni?
  2. Jak uprawiać agapant?
  3. Czy agapant zimuje na zewnątrz?
  4. Jak przechowywać agapant w czasie zimy?
  5. Jak rozmnożyć agapanta?
  6. Agapant afrykański: podlewanie, nawożenie
  7. Co zrobić z agapantem po przekwitnięciu?
  8. Galeria zdjęć: Agapant w ogrodzie i na tarasie
  9. Zastosowanie agapantu

Jak wygląda agapant afrykański? Czy jest wieloletni?

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) to wieloletnia bylina kłączowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Afryki Południowej i jest często nazywana lilią afrykańską. Ma wzniesiony pokrój, najczęściej dorasta do 80 cm, rzadziej do 100 cm wysokości.

Tworzy kępy złożone z długich, mieczowatych, równowąskich, matowozielonych liści. Agapant kwitnie latem – od lipca do września. Tworzy efektowne kwiatostany (baldachogrona) wyrastające na długich pędach. Zwykle składają się z około 30 lejkowatych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwitnie na niebiesko lub fioletowo, w sprzedaży można nabyć także odmiany o kwiatach białych.

Agapant

i

Autor: GettyImages Kwiaty agapantu mogą być niebieskie, fioletowe lub białe

Jak uprawiać agapant?

Agapant należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Może rosnąć także w częściowym zacienieniu, ale wtedy kwitnie mniej obficie i nieco dłużej. W czasie kwitnienia należy chronić roślinę przed silnymi deszczami. W zbyt ciemnych miejscach (i przy nadmiarze wody) może dochodzić do żółknięcia liści. 

Podłoże dla agapantu powinno być średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Optymalny odczyn oscyluje w graniach obojętnego. Przy sadzeniu w gruncie należy zachować odległość między sadzonkami 45-50 cm. Agapant wymaga umiarkowanie dużych pojemników (trochę większych od powierzchni karpy). Pojemniki powinny mieć otwory na dnie i solidną warstwę drenażową (np. keramzyt, żwir, fragmenty cegieł lub glinianych donic). Agapant nie lubi częstego przesadzania – w czasie zabiegu można łatwo uszkodzić delikatne korzenie. Roślinę przykrywa się cienką warstwą podłoża.

Zdarza się, że pędy kwiatostanowe agapantu, obciążone licznymi kwiatami, wymagają podpierania.

Czy agapant zimuje na zewnątrz?

Agapant nie jest w Polsce w pełni mrozoodporny (egzotyczne pochodzenie), źle znosi mrozy, dlatego w naszych warunkach klimatycznych nie może zimować w gruncie lub na balkonie czy tarasie. Dlatego przed nadejściem mrozów przenosi do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

Jak przechowywać agapant w czasie zimy?

Większość agapantów jest zimozielona i przechowuje się je tradycyjnie. Odmiany zrzucające liście można przechowywać poza pojemnikami, tzn. same kłącza (tak jak postępuje się z paciorecznikami). Przez okres zimy agapant najlepiej przechowywać w temperaturze 5-8°C. Nie powinno się go umieszczać w cieple, gdyż zawiązuje wtedy mniej pąków.

Podlewanie zimą ogranicza się do niezbędnego minimum, z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych (poza ewentualną ochroną przed chorobami i szkodnikami) należy zrezygnować. Na zewnątrz bylinę można z powrotem przenieść w drugiej połowie maja (po „Zimnej Zośce”).

Jak rozmnożyć agapanta?

Agapant można rozmnażać wiosną przez podział kłączy (po podziale powinny posiadać przynajmniej 2-3 pąki). Rozmnażanie generatywne (wysiew nasion) jest możliwe, ale mało efektywne. Na rezultaty trzeba długo czekać, a te w dodatku często są rozczarowujące (potomstwo nie powiela cech rośliny matecznej).

Agapant

i

Autor: GettyImages Agapant na rabacie bylinowej

Agapant afrykański: podlewanie, nawożenie

  • Agapant podlewanie

Przez cały okres uprawy agapant wymaga regularnego nawadniania. Nie można być nadgorliwym – ziemia powinna pozostawać lekko wilgotna, ale nie podmokła. Nadmiar wody (zalewanie, brak otworów w dnie, wystawianie na zewnątrz przy częstych opadach deszczów) prowadzi do gnicia części podziemnej i pojawienia się chorób grzybowych. Woda nie powinna zalegać w podstawce.

  • Agapant nawożenie

Agapant można dokarmiać od wiosny do końca lata nawozami naturalnymi, np. humusowymi. Jeśli stosuje się nawozy mineralne warto pamiętać, aby wiosną w większym stopniu postawić na azot, latem wykorzystywać nawozy o zwiększonej ilości fosforu i potasu (atrakcyjniejszy pokrój, obfitsze kwitnienie, wzrost bryły korzeniowej).

Przeczytaj też: Nawozy wieloskładnikowe – rodzaje i formy, wady i zalety, terminy zastosowania

Co zrobić z agapantem po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu agapantu należy poczekać, aż pęd kwiatowy zaschnie w co najmniej 2/3 długości. Dopiero wtedy się go ścina. Dzięki temu roślina może zmagazynować w kłączach więcej zapasów pokarmowych.

Galeria zdjęć: Agapant w ogrodzie i na tarasie

Zastosowanie agapantu

Agapant to uniwersalna roślina, która pasuje ogrodów urządzonych w różnych stylach. Dobrze sprawdza się w założeniach nowoczesnych, minimalistycznych (dotyczy to także balkonów i tarasów).

W ogrodzie agapanty można wykorzystać do ozdoby drzwi wejściowych, ganku, głównej ścieżki prowadzącej do domu, a także różnorodnych elementów małej architektury. Jednocześnie bylina jest powszechnie wykorzystywana jako kwiat cięty. Ścina się je, gdy 1/4 kwiatów w kwiatostanie jest już rozwinięta. To jeden z najcenniejszych kwiatów wykorzystywanych we florystyce. Tworzy ciekawe kompozycje m.in. z pustynnikami i liliami.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?
Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE