Agapant afrykański - jak go uprawiać w ogrodzie? Jak w pojemnikach?

2024-06-17 10:44

Agapant afrykański, zwany też afrykańską lilią, to efektowna roślina kłączowa, uprawiana w ogrodach, ale też na tarasach i balkonach w pojemnikach. Jeśli o niego właściwie zadbamy, odwdzięczy się długim i obfitym kwitnieniem. Co zrobić, żeby agapant afrykański pięknie kwitł? Jak przechowywać agapant w czasie zimy?

Spis treści

 1. Agapant afrykański - jak wygląda?
 2. Jak uprawiać agapant?
 3. Czy agapant zimuje?
 4. Jak przechowywać agapant w czasie zimy?
 5. Jak rozmnożyć agapanta?
 6. Agapant afrykański: podlewanie, nawożenie i przechowywanie
 7. Galeria zdjęć: Agapant w ogrodzie i na tarasie
 8. Zastosowanie agapantu

Agapant afrykański - jak wygląda?

Agapant (Agapanthus) to bylina kłączowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Afryki Południowej i jest często nazywana lilią afrykańską. Ma wzniesiony pokrój, najczęściej dorasta do 80, rzadziej do 100 cm wysokości.

Tworzy kępy złożone z długich, mieczowatych, równowąskich, matowozielonych liści. Agapant kwitnie latem – od lipca do września. Tworzy efektowne kwiatostany (baldachogrona) wyrastające na długich pędach. Zwykle składają się z około 30 lejkowatych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwitnie na niebiesko lub fioletowo, w sprzedaży można nabyć także odmiany o kwiatach białych.

Agapant
Autor: GettyImages Kwiaty agapantu mogą być niebieskie, fioletowe lub białe

Jak uprawiać agapant?

Agapant należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Może rosnąć także w częściowym zacienieniu, ale wtedy kwitnie mniej obficie i nieco dłużej. W czasie kwitnienia należy chronić roślinę przed silnymi deszczami.

Podłoże dla agapantu powinno być średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Optymalny odczyn oscyluje w graniach obojętnego. Przy sadzeniu w gruncie należy zachować odległość między sadzonkami 45-50 cm.Agapant wymaga umiarkowanie dużych pojemników (trochę większych od powierzchni karpy). Powinny mieć otwory na dnie i solidną warstwę drenażową (np. keramzyt, żwir, fragmenty cegieł lub glinianych donic).

Czy agapant zimuje?

Agapant nie jest w Polsce w pełni mrozoodporny (egzotyczne pochodzenie), źle znosi mrozy, dlatego w naszych warunkach klimatycznych nie może zimować w gruncie lub na balkonie czy tarasie. Dlatego przed nadejściem mrozów przenosi do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

Jak przechowywać agapant w czasie zimy?

Większość agapantów jest zimozielona i przechowuje się je tradycyjnie. Odmiany zrzucające liście można przechowywać poza pojemnikami, tzn. same kłącza (tak jak postępuje się z paciorecznikami). Przez okres zimy agapant najlepiej przechowywać w temperaturze 5-8°C. Nie powinno się go umieszczać w cieple, gdyż zawiązuje wtedy mniej pąków.

Podlewanie zimą ogranicza się do niezbędnego minimum, z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych (poza ewentualną ochroną przed chorobami i szkodnikami) należy zrezygnować. Na zewnątrz bylinę można z powrotem przenieść w drugiej połowie maja (po „Zimnej Zośce”).

Jak rozmnożyć agapanta?

Agapant można rozmnażać wiosną przez podział kłączy (po podziale powinny posiadać przynajmniej 2-3 pąki). Rozmnażanie generatywne (wysiew nasion) jest możliwe, ale mało efektywne. Na rezultaty trzeba długo czekać, a te w dodatku często są rozczarowujące (potomstwo nie powiela cech rośliny matecznej).

Agapant
Autor: GettyImages Agapant na rabacie bylinowej

Agapant afrykański: podlewanie, nawożenie i przechowywanie

 • Agapant podlewanie

Przez cały okres uprawy agapant wymaga regularnego nawadniania. Nie można być nadgorliwym – ziemia powinna pozostawać lekko wilgotna, ale nie podmokła. Nadmiar wody (zalewanie, brak otworów w dnie, wystawianie na zewnątrz przy częstych opadach deszczów) prowadzi do gnicia części podziemnej i pojawienia się chorób grzybowych. Woda nie powinna zalegać w podstawce.

 • Agapant nawożenie

Agapant można dokarmiać od wiosny do końca lata nawozami naturalnymi, np. humusowymi. Jeśli stosuje się nawozy mineralne warto pamiętać, aby wiosną w większym stopniu postawić na azot, latem wykorzystywać nawozy o zwiększonej ilości fosforu i potasu (atrakcyjniejszy pokrój, obfitsze kwitnienie, wzrost bryły korzeniowej).

Przeczytaj też:

Nawozy wieloskładnikowe – rodzaje i formy, wady i zalety, terminy zastosowania

 • Agapant cięcie

Cięcie agapantu ogranicza się do usuwania przekwitniętych kwiatostanów.

Agapant nie lubi częstego przesadzania – w czasie zabiegu można łatwo uszkodzić delikatne korzenie. Roślinę przykrywa się cienką warstwą podłoża.

W zbyt ciemnych miejscach (i przy nadmiarze wody) może dochodzić do żółknięcia liści. Zdarza się, że rośliny - ich pędy kwiatostanowe obciążone licznymi kwiatami - wymagają podpierania.

Galeria zdjęć: Agapant w ogrodzie i na tarasie

Zastosowanie agapantu

Agapant to uniwersalna roślina, która pasuje ogrodów urządzonych w różnych stylach. Dobrze sprawdza się w założeniach nowoczesnych, minimalistycznych (dotyczy to także balkonów i tarasów).

W ogrodzie agapanty można wykorzystać do ozdoby drzwi wejściowych, ganku, głównej ścieżki prowadzącej do domu, a także różnorodnych elementów małej architektury. Jednocześnie bylina jest powszechnie wykorzystywana jako kwiat cięty. Ścina się je, gdy 1/4 kwiatów w kwiatostanie jest już rozwinięta. To jeden z najcenniejszych kwiatów wykorzystywanych we florystyce. Tworzy ciekawe kompozycje m.in. z pustynnikami i liliami.

Przeczytaj też:

Czy te rośliny doniczkowe są znane?

Pytanie 1 z 12
Jak nazywa się ta roślina?
Echmea wstęgowata
Nowy odcinek #MuratorOgroduje: czosnki ozdobne – uprawa i odmiany