Żółte place na trawniku [Porada eksperta]

2018-12-07 15:17

Na moim trawniku po zniknięciu śniegu miejscami pokazały się żółte plamy zaschniętej trawy. Miałem nadzieję, że dziura się stopniowa zabliźni. Niestety, żółte plamy systematycznie powiększają się i obecnie zajmują już około 40% powierzchni trawnika. Czy to zgorzel siewek traw? Jak uratować trawnik?

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Objawy te mogą pasować do kilku chorób grzybowych traw. Jednak jeśli zaraz po zimie plamy były różowo-brązowe i/lub obecnie miewają podczas słonecznej i wilgotnej pogody różowawe obrzeża - mamy do czynienia z jedną z najgroźniejszych chorób traw - pleśnią śniegową (powodowaną przez Microdochium nivale). W tej sytuacji należy dokładnie opryskać trawnik grzybobójczym środkiem kontaktowym (np. Gwarant, Bravo) zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie, następnie wygrabić zniszczoną trawę i zrobić dosiewki w uszkodzonych miejscach. Następnie, po odpowiednim okresie (info z etykiety środka kontaktowego), koniecznie opryskać resztę trawnika jednym z grzybobójczych preparatów systemicznych (np. Topsin, Sportak Alpha), zgodnie z zaleceniami z etykiety. Dodatkowo, aby na przyszłość zapobiec nawrotom choroby, trzeba pamiętać, aby nie przenawozić trawnika azotem, a zwiększyć jesienne nawożenie potasem (wpłynie to na poprawę odporności trawy). Koszenie należy wykonywać aż do późnej jesieni. Proszę też zadbać o dobry drenaż całej powierzchni trawy oraz regularnie przeprowadzać aerację (napowietrzanie) i wertykulację trawnika, aby pozbyć się tak zwanego filcu (zbitej darni, utrudniającej docieranie powietrza do głębiej położonych części trawy). Bardzo ważne jest również unikanie deptania i/lub jeżdżenia po trawniku zimą. Niedopuszczalne jest też składowanie na nim hałd śniegu. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE