Przenawożenie tui - jak ratować rośliny? [Porada eksperta]

2015-06-22 17:37

Moje roczne tuje dostały prawdopodobnie za dużą dawkę nawozu. Czy jest dla nich jeszcze nadzieje na regenerację? Jak często należy je podlewać, aby spróbować wypłukać nadmiar nawozu. Czy ewentualnie można wykopać tuje i zasypać je świeżym podłożem pod iglaki?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Ciężko przewidzieć jak zareagują rośliny na przenawożenie. Bardzo silna dawka może spowodować po prostu zniszczenie systemu korzeniowego i zamieranie roślin. Można próbować wypłukać nawóz wgłąb gleby, ale trzeba to zrobić szybko po jego zastosowaniu, aby jak najmniej uszkodził roślinę. Najlepiej podlać intensywnie, ale niezbyt często, aby nie zalać korzeni. Czyli na przykła wiadro wody pod krzew, ale raz w tygodniu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.