Problem z azalią doniczkową [Porada eksperta]

2013-12-31 11:30

Witam, mam mały problem. Dostałam od męża azalię, niestety po jakimś czasie zaczęła schnąć i gubić nie tylko kwiaty, ale i liście, więc ją przesadziłam. Okazało się, że w ziemi są jakieś "robaczki". Teraz roślina ma tylko same suche gałązki. Czy da się ją jeszcze odratować? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam. Monika

Azalia doniczkowa
Autor: Maria Muszalska Azalie w doniczkach dostępne sa w ofertach sklepów zimą i wczesną wiosną
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Zbyt mało informacji o „robaczkach” w zapytaniu, ale można sądzić, że w glebie doniczkowej występują drobne owady zwane skoczogonkami. Skoczogonki (Collembola) są małymi owadami o różnorodnym ubarwieniu i wyglądzie. Ich ciało jest pokryte szczecinkami, często mającymi kształt łusek. Narządy gębowe są gryzące lub ssące, prymitywnie zbudowane, chowane do głowy. Czułki są 4-członowe lub z nielicznymi, wtórnymi członami. Tułów zbudowany jest z trzech segmentów, każdy z parą odnóży krocznych. Noga składa się z tych samych części, jak u innych owadów, ale stopa skoczogonków jest połączona z goleniem i tworzy stopogoleń. Odwłok złożony jest z nie więcej niż 6 segmentów. Na IV segmencie odwłokowym znajdują się widełki skokowe, dzięki którym skoczogonki skaczą nawet na odległość 7–10 cm. U skoczogonków zimują jaja składane w małe złoża. Wiosną wylęgają się larwy, które linieją kilka–kilkanaście razy linieją i uzyskują po kilku tygodniach dojrzałość płciową. Osobniki dorosłe też linieją kilkakrotnie. Rozwój skoczogonków jest szybki i w ciągu sezonu wegetacyjnego dają kilka pokoleń. Skoczogonki tworzą liczne skupiska w glebie (często po kilka tysięcy owadów na 1 m2), w butwiejących roślinach, pod korą, w butwiejącym drewnie, w kompoście, także na powierzchni wody. Zwykle żywią się pyłkiem i grzybnią, ale niektóre gatunki skoczogonków mogą być szkodliwe, np. przyślepek warzywny (Onychiurus armatus) i podskoczek zielony (Sminthurus viridis). Skoczogonki nadgryzają kiełkujące nasiona i wschodzące młode rośliny uprawne. Mogą ogryzać drobne korzonki i dziurawić liście. Skoczogonki bardzo często występują w doniczkach kwiatowych w domach. Jeśli „robaczki” te są większe, brudnobiałe, pałąkowato zgięte długości 7–10 mm, z małą, jasnobrązową głową, wtedy należy podejrzewać, że są to larwy opuchlaka truskawkowca. O szkodniku tym i jego zwalczaniu prosimy przeczytać w serwisie w artykule „Opuchlak truskawkowiec”.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają