Korzenie storczyków rosną na zewnątrz [Porada eksperta]

2018-12-06 14:01

Niedawno przesadziłam 3 storczyki do dużych osłonek. Po jakimś czasie wszystkie jak jeden zaczęły wypuszczać korzenie poza doniczkę. Storczyk, którego nie przesadziłam tak się nie zachowuje. Nie wygląda to ładnie. Czy to normalne, że pomimo większej ilości miejsca w doniczce korzenie wychodzą na zewnątrz? Czy można temu zapobiec?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Mam nadzieję, że jednak storczyki zostały przesadzone do doniczek, a nie do bezodpływowych osłonek! Korzenie u Phalaenopsis są korzeniami powietrznymi. Ten storczyk w naturze to epifit, który korzeniami przyczepia się do gałęzi na której rośnie. Jest to najnormalniejsze zjawisko u epifitów i tylko należy się cieszyć, że wypuszcza nowe korzenie i proszę nie próbować chować ich do doniczek. One "tak mają". Wyraźnie tu widać efekt nowego podłoża, roślina rwie się do życia. Ten jeszcze nieprzesadzony prawdopodobnie zareaguje podobnie po przesadzeniu. Następna uwaga jest taka, że storczyki lubią ciasne doniczki, bo w dużych podłoże zbyt długo wysycha, a często nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni.

Inne porady tego eksperta