Co kwitnie w styczniu? Poznaj rośliny, których kwiaty pojawiają się w ogrodzie na początku roku!
W styczniu w ogrodzie kolorów jest niewiele - dominuje biel śniegu i zieleń roślin zimozielonych. Są jednak takie gatunki, które właśnie o tej porze roku kwitną, a ich kwiaty urozmaicają ogrodową kolorystykę. Jakie kwiaty pojawiają się w ogrodzie w styczniu?
Autor: GettyImages
Kwiaty tych roślin pojawiają się już w styczniu!
Spis treści
- Ciemiernik - zimowy kwiat!
- Zimokwiat wczesny
- Oczary czarują zimą kwiatami
- Jaśmin nagokwiatowy
- Kalina wonna pięknie pachnie zimą!
- Wrzosiec krwisty
- Wrzosiec darlejski
Ogród w styczniu wcale nie musi być nudny! Zdobią go nie tylko rośliny zimozielone, ale także te, które mają ozdobne pędy, owoce czy korę. Dodatkową atrakcją zimowego ogrodu są rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Poznaj gatunki, których kwiaty pojawiają się już w styczniu!
Ciemiernik - zimowy kwiat!
Ciemiernik biały (łac. Helleborus niger) to dorastająca do 30 cm wysokości, zimozielona bylina, która swoje kwiaty pokazuje wtedy, gdy większość roślin w ogrodzie pozostaje w zimowym spoczynku - możemy podziwiać je już od grudnia! Kwiaty są białe, ale w miarę przekwitania różowieją, a później stają się zielonkawe. Dekoracyjne są także ciemnozielone, dość sztywne i skórzaste liście.
Ciemiernik biały najlepiej rośnie w osłoniętym, ciepłym, półcienistym miejscu. Nie lubi przesadzania, więc jeśli chcemy mieć go w ogrodzie, wybierzmy od razu odpowiednie miejsce.
Ciemierniki w doniczkach: dekoracja, która rozkwita na Boże Narodzenie
Autor: GettyImages
Ciemiernik biały
Zimokwiat wczesny
Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) to krzew o rozłożystym pokroju, dorastający 2 m wysokości. Można pomylić go z forsycją, bowiem podobnie jak ona kwitnie jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty zimokwiatu wczesnego pojawiają się już w styczniu. Są woskowate, zebrane w pęczki, kremowożółte, ładnie pachną. Dlatego warto posadzić go w pobliżu miejsc, koło których często zimą przechodzimy. Ważne, by było to miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.
Oczary czarują zimą kwiatami
Do rodzaju oczar (Hamamelis) należą gatunki, których dekoracyjne kwiaty pojawiają się na nagich pędach zimą lub na przedwiośniu. Kwiaty oczarów są żółte, pomarańczowe, czerwone i różowe, rzadziej zielone, zachwycają oryginalnym, pająkowatym wyglądem, a do tego mogą wydzielać piękny zapach. Są w stanie przetrwać spore mrozy! W ogrodach spotyka się najczęściej oczar pośredni, oczar omszony, oczar japoński i oczar wirginijski.
Autor: GettyImages
Kwiaty oczarów pojawiają się - w zależności od gatunku - zimą lub na przedwiośniu
Jaśmin nagokwiatowy
Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) to krzew o długich, cienkich, wiotkich, zielonych, zdrewniałych u podstawy i słabo rozgałęzionych pędach, dorastający zazwyczaj do około 2-3 m wysokości. Zakwita już w styczniu zachwycając złocistożółtymi, niewielkimi kwiatami, podobnymi do kwiatów forsycji, które pojawiają się na ubiegłorocznych pędach.
Jaśmin nagokwiatowy najlepiej posadzić w miejscach osłoniętych i jak najcieplejszych, ponieważ przy większych mrozach kwitnie znacznie słabiej, a kwiaty opadają.
Poznaj też krzew zwany białą forsycją (abeliofylum koreańskie).
Kalina wonna pięknie pachnie zimą!
Kalina wonna (Viburnum farreri) to gęsty, szeroki krzew, dorastający do 2-3 m wysokości. Zakwita jeszcze przed rozwojem liści - jeśli zima jest łagodna, już w styczniu możemy się cieszyć dobrze widocznymi na nagich pędach drobnymi kwiatami, zebranymi na szczytach pędów w nieduże, kuliste lub wiechowate kwiatostany. Kwiaty w pączkach są różowe, po rozwinięciu białe lub białoróżowe i wydzielają bardzo intensywny, słodki zapach (przypomina zapach hiacyntów). Kalina wonna oczekuje ciepłego, osłoniętego od wiatru, słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska.
Wrzosiec krwisty
Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to krzewinka o wzniesionych pędach, dorastająca do 15-30 cm wysokości. Należy do rodziny wrzosowatych. Najczęściej rozpoczyna kwitnienie w lutym, ale czasem jej białe, różowe lub purpurowe kwiaty mogą pojawić się pod koniec stycznia.
Wrzosiec krwisty najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych. Najładniej prezentuje się posadzony w grupie.
Wrzosiec darlejski
Wrzosiec darlejski (Erica ×darleyensis ) to zmozielona, szeroko rozesłana krzewinka, dorastająca do 40 cm wysokości. Zakwita czasami już w grudniu, a do tego kwitnie długo, bo aż do kwietnia! Potrzebuje stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych gleb. Podczas surowych zim może przemarzać, dlatego na zimę należy go okryć.
Przeczytaj też: Mniej znane rośliny na wrzosowiska