6 super storczyków, które z powodzeniem możesz uprawiać w domu!
Storczyki to niezwykle atrakcyjne rośliny, zachwycające pięknymi kwiatami. Dlatego trudno się dziwić, że wiele osób pragnie mieć je w swoich domach. Wśród licznych gatunków storczyków są takie, które są łatwe w uprawie. Chcesz je poznać?
Autor: GettyImages
Paphiopedilum
Spis treści
- Jakie storczyki są łatwe w uprawie?
- Piękny falenopsis
- Sabotek, czyli Paphiopedilum
- Dendrobium warte uwagi
- Ludisia discolor o liściach jak klejnoty
- Cymbidium i katleja też są łatwe w uprawie
Jakie storczyki są łatwe w uprawie?
Choć storczyki są niezwykle interesujące, to są też bardzo zróżnicowane pod względem pochodzenia i wymagań, przez co ich uprawa nie zawsze jest łatwa. Wiele gatunków ma tak specyficzne oczekiwania, że trudno im zapewnić odpowiednie warunki w mieszkaniu, przez co szybko tracą urodę. Istnieje jednak kilka storczyków, z którymi poradzi sobie nawet początkujący miłośnik roślin, dlatego warto poznać je bliżej i zainteresować się ich uprawą. Należą do nich falenopsisy, dendrobium, sabotki i ludisia.
Piękny falenopsis
Absolutnym liderem wśród niekłopotliwych storczyków jest falenopsis (łac. Phalaenopsis), który doczekał się nawet wielu odmian o wyszukanych kwiatach. Jego uprawa nie jest trudna i o ile tylko zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, pozostanie z nami przez długie lata.
Falenopsisy to epifity, rosnące w naturze na konarach drzew, dlatego w uprawie preferują półcieniste stanowiskach i przepuszczalne, lekkie podłoża (najlepiej podłoże przeznaczone dla storczyków). Ponieważ wytwarzają zdolne do fotosyntezy korzenie powietrzne, powinny być uprawiane w półprzeźroczystych doniczkach, przepuszczających światło. Doniczki powinny mieć też duże otwory w dnie, odprowadzające nadmiar wody, gdyż rośliny są wrażliwe na zalanie. Z tego powodu oczekują też dość specyficznego podlewania, polegającego na umieszczeniu raz na 7-10 dni doniczki w wiadrze z letnią wodą na 0,5-1 godz., a następnie odsączeniu jej nadmiaru i odstawieniu rośliny na miejsce.
Ostatnia sprawa to temperatura. Falenopsisy przez cały rok mogą być uprawiane w mieszkaniach, jednak należy pamiętać, że nie lubią gorąca (optimum to 16-20°C) i choć w wyższych temperaturach rozwijają dobrze się, zwykle nie powtarzają kwitnienia. Jeśli wiec roślina ładnie wygląda, ale przez długi czas nie kwitnie, poleca się wystawić ją latem w zacienione miejsce na balkon lub taras i pozostawić tam aż do jesieni, zabierając z powrotem do mieszkania, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 10°C. Jesienne przechłodzenie roślin w zróżnicowanych miedzy dniem i nocą temperaturach (10-15°C), inicjuje kwitnienie i wspomaga rozwój pąków kwiatowych.
Przeczytaj też: Co zrobić, gdy storczyk Phalaenopsis przekwitnie? Jak dbać o storczyka po przekwitnięciu?
Autor: GettyImages
Storczyk Phalaenopsis
Sabotek, czyli Paphiopedilum
Kolejnym łatwym w uprawie storczykiem jest Paphiopedilum, znane jako sobotek. Roślina ma piękne, duże, błyszczące, często marmurkowane liście i duże, barwne kwiaty o oryginalnej budowie.
Znanych jest wiele gatunków sobotka, ale do uprawy najlepiej nadają się te, które przez cały rok wymagają pokojowej temperatury, gdyż rośliny dzieli się na ciepłolubne i chłodnolubne. Ogólna zasada ułatwiająca ich wybór mówi, że gatunki o wzorzystych liściach lubią ciepło, natomiast te o liściach zielonych wolą chłód, jednak zawsze należy upewnić się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, bo od tej reguły też zdarzają się wyjątki.
Sobotki kwitną zwykle jesienią i choć nie potrzebują typowego okresu spoczynku, na około miesiąc przed oczekiwanym terminem kwitnienia, warto obniżyć im temperaturę w pomieszczeniu o 5-7°C, co korzystnie wpłynie na zawiązywanie się pąków kwiatowych. Sobotki najlepiej czują się w jasnym półcieniu i w przepuszczalnym, lekkim, przewiewnym, lekko wilgotnym podłożu (nawadnianie podobne jak u falenopsisów).
Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny
Autor: GettyImages
Paphiopedilum
Dendrobium warte uwagi
Do łatwych w uprawie storczyków należą też storczyki z rodzaju dendrobium (najczęściej spotykane w uprawie to Dendrobium nobile i Dendrobium phalaenopsis), które tworzą grube, wzniesione, mięsiste pędy (pseudobulwy), gęsto porośnięte wydłużonymi, błyszczącymi, siedzącymi, układającymi się naprzemianlegle liśćmi i wyrastającymi z ich kątów fantazyjnymi kwiatami.
Większość gatunków dendrobium lubi latem pokojową temperaturę, jednak zimą potrzebują spoczynku w chłodzie (8-10°C), dlatego najlepiej poszukać takich, które przez cały rok mogą pozostać w mieszkaniu (np. Dendrobium phalaenopsis – nie należy mylić z popularnym falenopsisem). Dendrobium preferują zwykle jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i przepuszczalne, próchnicze, lekkie podłoża. Są wrażliwe na zalanie, dlatego należy podlewać je umiarkowanie i dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie przeschnie. Rośliny bardzo lubią też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto je zraszać.
Autor: GettyImages
Dendrobium nobile
Ludisia discolor o liściach jak klejnoty
Ciekawym i łatwym w uprawie storczykiem jest też Ludisia discolor. W przeciwieństwie do innych popularnych storczyków, tworzy niezbyt okazałe kwiaty, zebrane w luźnie, wzniesione, groniaste kwiatostany, ma za to bardzo piękne, ciemnozielone, aksamitne liście z wyraźnym, jasnym rysunkiem nerwów (nazywany jest też storczykiem klejnotem lub storczykiem jubilerskim).
Ludisia w przeciwieństwie do innych popularnych storczyków jest gatunkiem naziemnym, dlatego najlepiej czuje się w próchniczych, przepuszczalnych podłożach. Ze względu na rozłożysty, pełzający pokrój, dobrze prezentuje się w dużych, płaskich misach lub szerokich doniczkach. W uprawie preferuje jasne, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i przez cały rok pokojową temperaturę. Powinna też być też podlewana często, lecz umiarkowanie, gdyż nie lubi ani suszy, ani zlania. Bardzo dobrze reaguje na podwyższoną wilgotność powietrza, ale ze względu na aksamitne liście, nie lubi zraszania, warto wiec ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.
Autor: GettyImages
Ludisia discolor
Cymbidium i katleja też są łatwe w uprawie
Do grona łatwych w uprawie storczyków, zalicza się także cymbidium (lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem oraz podwyższoną wilgotność podłoża i powietrza, do kwitnienia potrzebuje jednak okresu spoczynku w niższych temperaturach) oraz katleja (do uprawy polecane są mieszańce i gatunki ciepłolubne, rośliny do zakwitnięcia potrzebują okresu spoczynku w niższych temperaturach).
Przeczytaj też: Na co chorują storczyki? Poznaj choroby storczyków – jak je rozpoznać i zwalczać?
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Cymbidia w doniczce to zawsze efektowna dekoracja wnętrza