Jakie drzewo posadzić przy słonecznym tarasie? Radzi ekspert

2025-04-28 11:00

Mamy mały taras w stale nasłonecznionym miejscu. Nie wiemy, jakie drzewo posadzić przy nim, aby dawało cień, a nie rozrastało się zbytnio, i by jego korzenie nie wrastały mocno pod mury domu. Czy mógłby Pan coś doradzić? - pyta nasza czytelniczka.

Drzewo przy domu

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Jakie drzewa można sadzić blisko domu przy tarasie?

Spis treści

  1. Jakie drzewo szybko rosnące posadzić przy słonecznym tarasie?
  2. Jak powstają drzewa szczepione na pniu?
  3. Zalety drzew szczepionych na pniu
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jakie drzewo szybko rosnące posadzić przy słonecznym tarasie?

Proponuję wybrać drzewo szczepione na pniu, które nie będzie osiągało zbyt dużych rozmiarów. Jest wiele gatunków i odmian drzew ozdobnych, które można posadzić przy tarasie. Zwykle drzewa szczepione są na wysokości około 2 m i raczej ich pień nie rośnie już wzwyż, a rozrasta się jedynie ich korona. Możemy wybierać różne formy i kształty koron drzew - zaokrąglone, płaczące lub parasolowate.

Proponuję nie sprawiające kłopotu drzewa, np. katalpa 'Nana', wiśnia osobliwa 'Umbraculifera', śliwa wiśniowa 'Woodii' lub śliwa wiśniowa 'Pissardii' (ale tylko formy szczepione), brzoza brodawkowata 'Youngii' i ewentualnie robinia akacjowa 'Umbraculifera'. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione drzewa można uprawiać też w donicach lub innych pojemnikach - oczywiście odpowiedniej wielkości.

Przeczytaj też: Drzewa do donic na taras i balkon - jakie drzewa nadają się do uprawy w donicach

Jak powstają drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu to po prostu odmiany szlachetne zaszczepione na wyższym bądź niższym pniu. Takie rośliny "składają się" z dwóch roślin: tzw. podkładki oraz odmiany charakteryzującej się określonymi cechami. Na podkładkę - fragment pnia, na którym szczepi się odmianę szlachetną - najczęściej wybiera się roślinę należącą do tego samego rodzaju lub zbliżoną genetycznie, odporną i łatwą w uprawie.

Zalety drzew szczepionych na pniu

Szczepienie drzew przede wszystkim pozwala uzyskać atrakcyjne rośliny o ograniczonym wzroście (rozmiarach korony), które nadają się do sadzenia nawet w małym ogrodzie, przy wąskich ulicach i w miejscach, gdzie brak przestrzeni na wysokie drzewa. Większość z nich można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia roślin do gruntu (np. tarasy, balkony, deptaki, małe place miejskie).

Przeczytaj też: Najpiękniejsze drzewa ozdobne do małego ogrodu doskonałe do niewielkich przestrzeni

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany