Długie korzenie u storczyka: czy można je ściąć? [Porada eksperta]

2014-03-20 10:37

Dzień dobry, od połowy ubiegłego roku jestem szczęśliwą posiadaczką czterech mini falenopsisów. Staram się stosować do zaleceń uprawowych: podlewam gdy mają sucho, staram się nie przegrzewać i nie przemrażać. Storczyki ładnie kwitną, wypuściły korzonki powietrzne i nowe korzenie w doniczce. I tu mam problem: korzenie w doniczce rozrosły się tak, że albo wychodzą dołem przez otwory w doniczce, albo wychodzą górą. Nie mam pojęcia, co z tym zrobić. Przesadzić do większej doniczki? Tych długich korzeni jest duże, wyglądają na zdrowe. Czy mogę je przyciąć, zasypać np. cynamonem i przesadzić storczyka? Poza tym storczyki teraz kwitną w najlepsze, czy przesadzenie im nie zaszkodzi? będę wdzięczna za pomoc

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Skoro bryła korzeniowa storczyka nie mieści się w doniczce, to trzeba roślinę przesadzić do trochę większej, ale nie za dużej doniczki! Proszę absolutnie nie przycinać zdrowych korzeni! To najważniejsza część rośliny u epifitów. Przesadzać storczyki można i w czasie kwitnienia. Jeżeli zrobi się to delikatnie, kwiatom nic się nie powinno stać.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.