Dlaczego żółkną igły cisa? Odpowiada ekspert

Mam przed blokiem posadzone 3 cisy pośrednie, mają po 20 lat i rosną sobie swobodnie - nigdy ich formowaliśmy. Zauważyłam żółknięcie igieł cisów (od środka krzewów). Cisy mają też zdrowe przyrosty. Oglądając krzew nie widzę, żadnych szkodników, po przecięciu zdrowej gałązki środek jest biały. co robić? - pyta nasza czytelniczka.

Cis

i

Autor: GettyImages / Victor Ilin Dlaczego żółkna igły cisa?

Jak wygląda cis?

Cis ma jedyne w swoim rodzaju igły: miękkie, delikatne w dotyku, błyszczące, ciemnozielone. Cis nie wytwarza szyszek, ale miękkie czerwone owoce, które długo pozostają na gałązkach zimą, stanowiąc ozdobę ogrodu i pokarm dla ptaków. W ten sposób roślina rozsiewa się w naturze. Pień cisa jest pokryty szarobrązową bądź czerwoną, łuszczącą się płatami korą. Igły cisa są ciemnozielone od góry, jaśniejsze od spodu, miękkie i płaskie.

Spis treści

  1. Jak wygląda cis?
  2. Dlaczego żółkną igły cisa?
  3. Jakie wymagania mają cisy?
  4. Zastosowanie cisów w ogrodzie
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego żółkną igły cisa?

Być może cisy zostały zaatakowane przez chorobę grzybową - zamieranie pędów. W takim przypadku należałoby wykonać oprysk środkiem przeciw chorobom grzybowym (np. Score). Mogło się także zdarzyć, że cisy są (lub były) jednak zaatakowane przez szkodniki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mogły to być tarczniki lub miseczniki. Polecam oprysk środkiem Mospilan. Można wykonać przemiennie oprysk na choroby i za tydzień przeciwko szkodnikom.

Jakie wymagania mają cisy?

Cisy dobrze rosną na stanowiskach cienistych, ale także w miejscach nasłonecznionych – pod tym względem są uniwersalne. Mogą być sadzone pod wyższymi drzewami, bo ich system korzeniowy dobrze znosi konkurencję innych roślin.

Stanowisko dla cisów powinno być osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Rośliny dobrze rosną na glebach przeciętnych lub żyznych, próchnicznych, najlepiej o odczynie zasadowym. Źle czują się w skrajnych warunkach wilgotnościowych – na glebach bardzo suchych lub podmokłych oraz kwaśnych. Lubią za to dość wysoką wilgotność powietrza, więc dobrze rosną w sąsiedztwie oczka wodnego.

Przeczytaj też: Jak dbać o iglaki posadzone w ogrodzie?

Zastosowanie cisów w ogrodzie

Z cisów można stworzyć okazałe i gęste żywopłoty, a także coraz modniejsze strzyżone figury i bryły geometryczne ozdabiające ogród. Świetnie nadają się do małych przydomowych ogródków, gdyż są najwolniej rosnącymi iglakami – cis potrzebuje około 20 lat, aby osiągnąć 2 m wysokości. Cis jest dekoracyjny przez cały rok.

Przeczytaj też: Jak zrobić sadzonki cisa - rozmnażanie cisów przez sadzonki

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje #2: Domowe opryski do roślin - przepisy
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE