Dlaczego tuja żółknie od środka? [Porada eksperta]

2018-11-27 13:03

Błagam o pomoc. Moje tuje od środka robią się żoltobrązowe (z zewnątrz wyglądają cudownie zdrowo). Czytam, czytam i już nic nie wiem: jak mam rozpoznać chorobę, a jak przysłowiowe zrzucanie igieł? Mam ich 120 sztuk, dwa lata o nich marzyłam, odłożyłam pieniążki, a teraz umierają. Wspomnę tylko, że są to tuje 'Smaragd', zostały posadzone w czerwcu 2018. Proszę o pomoc: co robić?

Tuja w donicy
Autor: GettyImages
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Pierwsza rzecz, to reakcja tui na niedawne posadzenie - czerwiec 2018 (upały itd.). Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to optymalny czas na sadzenie i przyjmowanie się iglaków. Ponadto, panujące w tym roku upały też mogły mieć duży wpływ na jakość i tempo przyjmowana się roślin i ich kondycję. Ale wziąwszy pod uwagę, że to nowe nasadzenia i że brązowienie ma miejsce wewnątrz koron, stawiałbym na tzw. jesienne brązowienie igieł lub łusek. Bardzo często brązowienie łusek igieł jesienią to naturalna reakcja fizjologiczna drzew iglastych (np. będąca wynikiem niekorzystnych warunków uprawy w danym roku, jak np. susza, upał lub nadmiar wilgoci, zbyt duże zagęszczenie roślin, brak dostępu światła). Dzieje się tak w przypadku nie tylko żywotników (tui), ale także sosen. Pod koniec lata (najczęściej we wrześniu) część starszych (wewnątrz krzewów) igieł brązowieje i opada. Wystarczy wtedy tylko oczyścić rośliny z martwych igieł i zasilić je nawozem jesiennym do iglaków. Po oczyszczeniu można jeszcze także profilaktycznie wykonać oprysk środkiem Topsin lub Rovral.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają