Kiedy przycinać tuje? Jak ciąć tuje? Poznaj najważniejsze zasady przycinania tui

2024-01-30 15:22

Żywotniki, znane powszechnie jako tuje, to popularne iglaki sadzone w ogrodach. Zdarza się, że z upływem czasu pędy tui są nadmiernie wybujałe, wyginają się pod własnym ciężarem i tracą atrakcyjny wygląd. Jednym ze środków zaradczych jest przycinanie tui. Kiedy powinno się przycinać tuje? Jak przycinać tuje, by im nie zaszkodzić?

Cięcie tui
Autor: GettyImages Kiedy i jak przycinać tuje?

Spis treści

  1. Po co przycinać tuje?
  2. Kiedy przycinać tuje? - optymalne terminy cięcia żywotników
  3. Przycinanie tui - w jakich warunkach atmosferycznych?
  4. Czy zakupione tuje należy przycinać?
  5. Odpowiednie narzędzi i ubiór do przycinania tui

Tuje są chętnie wykorzystywane do tworzenia żywopłotów, a oprócz tego uprawia się je w luźnych kompozycjach drzewiasto-krzewiastych, sadzi przy ogrodzeniach oraz obiektach małej architektury.

Po co przycinać tuje?

Głównym celem cięcia tui jest utrzymanie efektownego, zwartego pokroju. Jednocześnie dzięki temu pędy mocniej zagęszczają się, co jest szczególnie istotne w przypadku żywopłotu. Poprzez usuwanie pędów suchych, z brązowym ulistnieniem poprawia się walory dekoracyjne krzewów, a żywopłot tworzy regularną, jednolitą żywozieloną ścianę. Z czasem konieczne staje się kontrolowanie wzrostu tui na wysokość (aby żywopłot nadmiernie nie zacieniał ogrodu).

U krzewów tui rosnących pojedynczo, cięciem reguluje się kształt, który w zależności od odmiany może być m.in. stożkowy i kolumnowy. Cięcie wykonuje się także w celach sanitarnych, po wystąpieniu chorób i szkodników.

Przeczytaj też:

Cięcie iglaków
Autor: www.thinkstockphotos.com To czy przycinać tuje zależy m.in. od tempa wzrostu danej odmiany oraz zdolności do utrzymania oczekiwanego pokroju

Kiedy przycinać tuje? - optymalne terminy cięcia żywotników

Cięcia żywotników nie można przeprowadzać zbyt wcześnie oraz zbyt późno w sezonie. W obu przypadkach może wiązać się to z obniżeniem ich mrozoodporności. Cięcie na przedwiośniu może sprawić, że przycięte pędy i młode przyrosty zostaną uszkodzone przez mrozy. Natomiast przez zbyt późne cięcie rośliny później wchodzą w stan spoczynku, gdyż pobudza się je do ciągłego wzrostu. Trzeba pamiętać, że iglaki wcześniej kończą okres wegetacyjny od gatunków zrzucających liście.

Dlatego tuje przycina się:

  • W przypadku krzewów luźno rosnących najlepszą porą cięcia jest wiosna. Zabieg nie jest obowiązkowy, zazwyczaj nie wykonuje się go corocznie. Cięcie po prostu przeprowadza się, gdy zachodzi taka potrzeba.
  • Żywopłoty z tui często przycina się maksymalnie trzykrotnie w roku, a cięcie jest delikatne i polega na regulacji pokroju oraz skracaniu przyrostów. Pierwszy zabieg wykonuje się na początku kwietnia, kolejny w czerwcu, ostatni nie później niż do połowy sierpnia.

Odmiany niskie i karłowe żywotników przycina się w odosobnionych przypadkach, np. gdy jest to potrzebne ze względów sanitarnych. Standardowego cięcia korygującego raczej nie wykonuje się.

Przeczytaj też:

Przycinanie tui - w jakich warunkach atmosferycznych?

Cięcie wykonuje się przy umiarkowanej i przede wszystkim bezdeszczowej pogodzie. Tuje nie mogą być mokre, gdyż zwiększa się w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania chorób grzybowych (a samo wykonywanie pracy jest nieprzyjemne). Rany po cięciu, nawet niewielkie to potencjalne „otwarte furtki” dla patogenów. Dlatego unika się cięcia także, gdy deszcze zapowiadane są danego dnia lub kolejnego. Unika się przycinania tui w upalne dni. Późną wiosną i latem zabieg zaleca się przeprowadzać rano (gdy rośliny są już suche) lub we wczesnych godzinach przedpołudniowych.

Czy zakupione tuje należy przycinać?

W większości przypadków tuje są kupowane w donicach i mają uformowaną bryłę korzeniową. Takie rośliny nie wymagają cięcia po posadzeniu. Po krótkiej aklimatyzacji na nowym stanowisku ruszają ze wzrostem.

Natomiast kupowane krzewy tui z gołym korzeniem warto zaraz po posadzeniu przyciąć. Skraca się im wierzchołki. To nieco opóźnia okres przyrostu na wysokość, dzięki temu roślina przeznacza więcej energii na rozbudowę systemu korzeniowego, ważniejszego na tym etapie. Jednocześnie pobudza to krzewienie, a przyrosty są mniej wybujałe, przez co sadzonki są bardziej zagęszczone.

Odpowiednie narzędzi i ubiór do przycinania tui

Do cięcia tui, podobnie jak innych krzewów i drzew, powinno się wykorzystywać narzędzia ostre, dobrej jakości, utrzymane w dobrym stanie. Tępe ostrze narzędzia powoduje powstawanie nadmiernych ran, przez co wzrasta ryzyko wystąpienia chorób, schnięcia pędów, a rośliny wyglądają mniej estetycznie.

Często do cięcia tui używa się nożyc elektrycznych do żywopłotu. Popularny jest sprzęt akumulatorowy. W przypadku dużego żywopłotu z żywotników praktyczniejszy jest zakup urządzenia spalinowego. Ponadto warto posiadać sekatory – kowadełkowy i nożycowy.

Na czas cięcia należy założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami (nawet jeśli panuje ciepła pogoda), a prace wykonywać w rękawicach. Żywotniki bowiem zawierają szkodliwy tujon. Opinie krążące o zagrożeniu z ich strony są grubo przesadzone, natomiast faktem jest, że kontakt gołej skóry z rośliną może spowodować reakcje alergiczne (np. pieczenie, zaczerwienienie, bąble występujące przez pewien czas).

Przeczytaj też:

Cięcie tui nie jest tak regularne i istotne jak u wielu innych roślin wykorzystywanych na żywopłoty. W rezultacie tworzenie zielonych ścian z obu gatunków (żywotnik zachodni, żywotnik olbrzymi) jest praktyczne, a pielęgnacja mało czasochłonna. Jednakże sporadycznie wykonywany zabieg poprawia wygląd roślin.

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)