Dlaczego hortensji opadają liście? [Porada eksperta]

2017-08-11 14:31

Kupiłem hortensję w doniczce. Dwa tygodnie od dnia zakupu zaczęły opadać jej liście, niektóre mają czarne ogonki liściowe i główne nerwy. Opadłe liście nie są suche, opadają też liście całkiem zdrowe, bez objawów choroby. Roślina stoi w pokoju na stoliku od strony południowej.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rozumiem, że mowa jest o hortensji ogrodowej (z dużymi okrągłymi, różowymi, fioletowymi lub białymi kwiatostanami). Z opisu wynika, że stoi w mieszkaniu lub w domu, w pokoju usytuowanym od strony południowej, więc raczej nasłonecznionej. Hortensja ogrodowa jest raczej rośliną ogrodową, balkonową i nie do końca nadaje się do uprawy w domu. Ponadto, nie przepada za stanowiskiem w pełni nasłonecznionym i gorącym, gdzie może dochodzić do poparzeń liści lub innych reakcji fizjologicznych polegających na więdnięciu lub opadaniu liści. Nie można też zapominać, że hortensje w uprawie doniczkowej potrzebują stałego, regularnego nawadniania (szczególnie w czasie lata i na ciepłym stanowisku). Z kolei zbyt obfite podlewanie, np. ustawienie doniczki na podstawce z wodą i stale zbyt wilgotna gleba, również może powodować wspomniane objawy. Być może reakcja rośliny wynika właśnie ze wspomnianych przyczyn.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.