Choroby hortensji - rozpoznaj najczęstsze dolegliwości i dowiedz się, jak skutecznie je zwalczać
Choroby hortensji powodują, że krzewy słabo rosną i kwitną, przez co nie wyglądają atrakcyjnie. Hortensje mają specyficzne wymagania - jeśli ich nie spełnimy, rośliny mogą chorować. Podpowiadamy, jak nie dopuszczać do problemów z hortensjami, a gdy pojawią się choroby - jak je zwalczać.
Autor: GettyImages
Objawy porażenia przez choroby pojawiają się na hortensji między innymi na liściach
Spis treści
- Co robić, by hortensje nie chorowały?
- Choroby hortensji - lepiej im zapobiegać niż zwalczać
- Najczęstsze choroby hortensji
- Czym pryskać hortensje na choroby?
- Choroby fizjologiczne hortensji
Co robić, by hortensje nie chorowały?
Kluczem do sukcesu w uprawie hortensji (podobnie jak w przypadku wielu innych roślin) jest zapewnienie możliwie optymalnych warunków. Należy dobrać im stanowisko tak, aby chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem a jednocześnie zapewnić dużą ilość światła rozproszonego.
Podłoże dla hortensji powinno być dokładnie przygotowane – żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Od jego pH zależy wybarwienie kwiatów i ogólna kondycja roślin, optymalny odczyn mieści się w przedziale 4,5 do 5,5. Rośliny zaleca się dokarmiać 2-3-krotnie w trakcie sezonu, najlepiej nawozami ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.
W czasie suszy i obfitego kwitnienia krzewy hortensji należy nawadniać - szybko odczuwają niedobór wody. Dobre warunki wzrostu ograniczą ryzyko wystąpienia chorób, zwłaszcza fizjologicznych.
Choroby hortensji - lepiej im zapobiegać niż zwalczać
Poza powyższymi zaleceniami ryzyko wystąpienia chorób hortensji można zminimalizować sadząc krzewy hortensji w odpowiedniej rozstawie. Odległości pomiędzy roślinami powinny być dopasowane do gatunku i odmiany. Zbyt gęsto posadzone hortensje to "otwarta furtka" do wystąpienia chorób grzybowych.
Ważny jest także drenaż podłoża – zwłaszcza przy uprawie hortensji w pojemnikach.
Przed nadejściem zimy hortensje należy zabezpieczyć. Osłabione lub częściowo przemarznięte krzewy są często porażane przez choroby i atakowane przez szkodniki.
Czasem jednak nawet profilaktyka nie wystarczy i na roślinie pojawiają się niepokojące objawy. Jakie choroby najczęściej atakują hortensje?
Najczęstsze choroby hortensji
Powszechnie występujące infekcyjne choroby hortensji:
- Mączniak prawdziwy – na liściach pojawia się biały, watowaty lub pajęczynowaty nalot. Początkowo jest punktowy, z czasem może pokrywać większość powierzchni lub całość blaszek liściowych. Liście pokryte nalotem brązowieją. Roślina rośnie wolniej, pędy wierzchołkowe ulegają deformacji.
- Szara pleśń – pierwszą oznaką porażenia przez chorobę jest pojawienie się specyficznych wodnistych plam. Następnie na poszczególnych organach (liście, pędy, kwiatostany) występuje szarawy, pylisty nalot, które z czasem może „grubieć”, porastając np. całe kwiatostany. W wyniku porażenia kwiaty, a nawet pędy, brunatnieją i zamierają. Najmłodsze liście czernieją.
- Plamistość liści – na liściach pojawiają się plamy różnej wielkości i kształtu. Początkowo są drobne, okrągłe, jasnobrązowe lub żółte. Z czasem brunatnieją i mogą się zlewać. Zdarza się, że otaczają je czerwonawe obwódki. Porażone liście zamierają. Hortensja wolniej rośnie i jest osłabiona.
- Zgnilizna korzeni i podstawy pędu – to choroba, która najczęściej dotyka hortensje pnące. Po posadzeniu roślina więdnie i zamiera. Bryła korzeniowa jest słabo rozwinięta lub w ogóle nie rozwija się – pnącze można łatwo wyciągnąć z ziemi.
W przypadku wystąpienia powyższych chorób hortensji porażone części zaleca się przyciąć, a potem spalić.
Czym pryskać hortensje na choroby?
Chore hortensje należy opryskiwać fungicydami (stosuje się je naprzemiennie), np. Nimrod (mączniak), Switch 62,5 WG (szara pleśń), Kaptan. Zwykle oprysk trzeba ponawiać 1-2-krotnie w odstępach 7-10-dniowych.
Do oprysków krzewów hortensji przeciwko chorobom, które wywołują plamy na liściach hortensji, wywołującym plamy na liściach, można stosować preparaty naturalne i ekologiczne, np.:
- Biosept Active - środek naturalny, oparty na wyciągu z grejpfruta, stosujemy zapobiegawczo bądź po zauważeniu plam na liściach hortensji, opryski wykonujemy co 7-14 dni,
- Lecitec - środek ekologiczny, oparty na naturalnej lecytynie, oprysk powtarza się kilka razy w odstępach tygodniowych.
Profilaktycznie oraz po zauważeniu pierwszych objawów chorób na hortensji, rośliny należy opryskiwać ekologicznymi gnojówkami.
W przypadku wystąpienia zgnilizny korzeni i podstawy pędu roślina jest praktycznie nie do odratowania. Należy go usunąć i spalić, a miejsce uprawy potraktować preparatem Previcur.
Poznaj naturalne środki ochrony roślin do kupienia w sklepach
Choroby fizjologiczne hortensji
Poniższe zmiany są powiązane z chorobami fizjologicznymi. Jeśli nie są w zaawansowanym stadium, mogą być odwracalne. Z czasem atrakcyjny wygląd hortensji wróci.
- Poparzone liście – hortensja rośnie na zbyt słonecznym stanowisku, jest narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, zabieg nawadniania był przeprowadzony nieodpowiednio (lub jedno i drugie). Hortensję należy przesadzić w inne miejsce, ewentualnie ocienić. Należy przy tym podlewać ją tak, aby nie moczyć nadziemnych części. Optymalny termin podlewania to poranek lub wieczór.
- Brak kwitnienia (lub słabe kwitnienie) – najczęściej jest spowodowane podmarznięciem krzewu hortensji (stanowisko narażone na mroźne zimowe wiatry, wiosenne przymrozki, brak pokrywy śnieżnej i ściółki okrywającej). Niekiedy winny jest także nieodpowiedni zabieg (lub termin) cięcia. W tym wypadku warto sprawdzać metodę nie dla całej grupy hortensji, tylko poszczególnego gatunku.
- Chloroza na liściach – przyczyną występowania różnorodnych jasnych przebarwień na liściach hortensji jest najczęściej niewłaściwy odczyn gleby. Przy zbyt wysokim pH roślina może mieć problem z pobieraniem poszczególnych pierwiastków, nawet jeśli te występują w glebie (w formie dostępnej). Dlatego w takim wypadku w pierwszej kolejności należy zająć się zakwaszeniem gleby. Jeśli decydujemy się na nawóz, warto postawić na nawożenie dolistne.
Autor: GettyImages
Przepiękne kwiatostany hortensji ogrodowej możemy podziwiać przez całe lato - jak zmienić ich kolor?