Spis treści
- Kiedy kupować nasiona?
- Co wziąć pod uwagę kupując nasiona?
- Czym różnią się nasiona na taśmie od nasion otoczkowanych czy inkrustowanych?
- Co daje zaprawianie nasion przed siewem?
Kiedy kupować nasiona?
Zimą w ogrodzie pracy jest niewiele, możemy więc przeznaczyć ten czas na zaplanowanie grządek w warzywniku i rabat kwiatowych w ogrodzie. Gdy już wybierzemy gatunki i odmiany warzyw i kwiatów, warto zawczasu kupić ich nasiona, tym bardziej, że zimą (na przełomie stycznia i lutego) wybór nasion w sklepach jest największy, najłatwiej też można upolować nowości, które zwykle są oferowane w mniejszej ilości niż stare, znane od lat odmiany.
Co wziąć pod uwagę kupując nasiona?
Warto kupować nasiona polskich odmian, które są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Kupowane nasiona powinny być zdrowe, najlepiej zapakowane hermetycznie w niewielkie opakowania. Raczej nie kupujmy nasion na wagę. Kupując nasiona, należy sprawdzić, czy nie został przekroczony termin przydatności – na opakowaniu podana jest data, do której powinny być wysiane. Nie kupujemy nasion w opakowaniach uszkodzonych i zawilgotniałych oraz takich, które w punkcie sprzedaży leżały na słońcu.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Czym różnią się nasiona na taśmie od nasion otoczkowanych czy inkrustowanych?
- Nasiona na taśmie są bardzo wygodne w użyciu. Dzięki rozmieszczeniu ich w równych odległościach kiełkujące rośliny się nie zacieniają, dobrze rosną i nie muszą być przerywane. Taśmy układa się na rabacie i przysypuje ziemią. Ponieważ łatwo rozpuszczają się w wodzie, z czasem znikają.
- Nasiona inkrustowane są pokryte substancją zawierającą preparat zabezpieczający siewki przed chorobami, a niekiedy także nawozy.
- Nasiona otoczkowane są podobne do nasion inkrustowanych - zostały pokryte powłoką, jednak jej warstwa jest znacznie grubsza, co sprawia, że drobne nasiona łatwiej jest wysiewać pojedynczo.

i
Co daje zaprawianie nasion przed siewem?
Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane, a młode siewki rozwijają się lepiej i stają się odporne na groźne choroby oraz szkodniki, co w rezultacie daje wyższe plony dobrej jakości. W założeniu zaprawianie nasion ma pomóc w zabezpieczeniu kiełkujących nasion przed patogenami i szkodnikami przenoszonymi na nasionach i występującymi w glebie. W praktyce obecnie zarejestrowane zaprawy nasienne zawierają jedną lub dwie z trzech substancji aktywnych: tiuram, karboksynę lub mankozeb i chronią tylko od grzybów. Przy niewielkim wpływie na środowisko substancje te dość skutecznie chronią przed grzybami powodującymi zgorzele siewek. Istnieje kilka sposobów zaprawiania nasion.
Przeczytaj też: Na czym polega skaryfikacja i stratyfikacja nasion?

Inne porady tego eksperta