Spis treści
- Jak wygląda glicynia?
- Co zrobić, żeby glicynia nie kwitła?
- Dlaczego glicynia może przemarzać?
- Jak zabezpieczyć wisterię przed mrozem?
Jak wygląda glicynia?
Glicynia (wisteria) pochodzi z rejonów o łagodniejszym klimacie, dlatego w Polsce najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie w południowo-zachodnich częściach kraju. To pnącze o zdrewniałych łodygach i silnym wzroście. Roczny przyrost wynosi od 1 do 3 m. Wymaga solidnych podpór – rosnąc owija mocno pędy wokół nich.
Kwiatostany wisterii mają postać zwisających gron. Kwiaty mają kolor liliowy lub liliowoniebieski, rzadziej biały bądź różowy. Dodatkową ozdobą glicynii są jej owoce – długie (do 15 cm) strąki, które pozostają na roślinie całą zimę. Wewnątrz strąka znajduje się kilka nasion. Glicynia rozmnażana przez nasiona (generatywnie) po raz pierwszy zakwita po 7–10 latach, natomiast glicynia szczepiona (rozmnażana wegetatywnie) – po około 5 latach.
Dlaczego glicynia nie kwitnie? Co zrobić żeby wisteria zakwitła?

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Co zrobić, żeby glicynia nie kwitła?
Rzeczywiście bardzo rzadkie wymaganie, co do glicynii. Jeśli nie chce Pani aby zakwitła, wystarczy w ogóle jej nie przycinać albo bardzo rzadko. Można też nawozić ją jedynie nawozami azotowymi (bez potasu i fosforu), aby pnącze przyrastało jedynie intensywnie na długość i miało ładną zieleń. Poza tym można dobrać odmiany lub gatunki glicynii, które rozpoczynają w ogóle kwitnienie późno - po kilku dobrych latach. Słabo (lub wcale) kwitną rośliny rozmnażane z siewu, a szybciej te rozmnażane przez szczepienie.
Dlaczego glicynia może przemarzać?
Solidna osłona glicynii przed mrozem znacznie zwiększa szansę na dobre przezimowanie pnącza, ale nie gwarantuje w pełni powodzenia. Problemem są nie tyle ujemne temperatury (z tym jeszcze można sobie poradzić), co anomalie pogodowe (okresy mrozu połączone z odwilżami). Duże znaczenie ma także warstwa śniegu zalegająca przy pędach - o ile nie jest wydeptana, warto ją pozostawić, gdyż jest naturalną barierą chroniącą korzenie przed mrozem. Bezśnieżne (i "przeplatane") zimowe miesiące to kolejny problem w uprawie glicynii. Niekiedy rośliny mogą być osłabiane także przez wiosenne przymrozki. W takich warunkach co prawda nie dochodzi do zamierania pnączy, ale uszkodzeniu mogą ulec pąki kwiatowe.
Jak zabezpieczyć wisterię przed mrozem?
Nie tylko metoda ochrony, ale także termin zabezpieczenia wisterii przed mrozem jest istotny. Glicynii nie można osłaniać zbyt wcześnie (ryzyko zasiedlenia osłon przez szkodniki, np. gryzonie) oraz zbyt późno (mróz już dokona pewnych zniszczeń). Dobrym wyznacznikiem jest okres po nadejściu przymrozków, ale wtedy gdy roślina straciła już liście. Części nadziemne glicynii należy okryć materiałem przepuszczającym powietrze, np. agrowłókniną, workami jutowymi, balotami słomy. Przy podstawie pnia warto usypać grubą (co najmniej kilkanaście centymetrów) warstwę ściółki. Mogą to być liście, trociny, kora lub igliwie (warto pamiętać, że fragmenty iglaków lekko zakwaszają glebę).
Przeczytaj też: Pnącza szybko rosnące - najpopularniejsze gatunki. Gdzie sadzić pnącza, które szybko rosną?

Inne porady tego eksperta