Dlaczego glicynia nie kwitnie? Co zrobić żeby wisteria zakwitła?

2023-05-31 7:42

Glicynia (wisteria) to pnącze, które gdy kwitnie, wygląda zjawiskowo. Zdarza się jednak, że roślina ładnie rośnie, ale nie chce kwitnąć. W czym tkwi przyczyna braku kwiatów u glicynii? Dlaczego glicynia nie kwitnie i co zrobić, by znów obsypała się kwieciem?

Wisteria
Autor: GettyImages Glicynia nie kwitnie? Co zrobić, by tak wyglądała?

Spis treści

  1. Glicynia nie kwitnie, bo przemarzła
  2. Brak kwiatów u glicynii to wynik złego cięcia rośliny
  3. Rozmnażanie glicynii ma wpływ na wytwarzanie kwiatów
  4. Źle nawożona glicynia nie będzie kwitła
  5. Glicynia nie kwitnie, bo jej system korzeniowy zbytnio się rozrósł

Glicynia kwitnie na przełomie maja i czerwca. Długie grona pachnących liliowych kwiatów glicynii wyglądają oszałamiająco! Zdarza się jednak, że wisteria nie kwitnie albo kwitnie bardzo słabo. Zastanawiamy się wtedy, jakie mogą być tego przyczyny. Poznaj najważniejsze z nich.

Glicynia nie kwitnie, bo przemarzła

Jeśli zima jest surowa i bezśnieżna, to glicynia może przemarzać. I choć w następnym sezonie zregeneruje się wypuszczając nowe pędy, to niestety kwitnąć nie będzie. A to dlatego, że pąki kwiatowe glicynii tworzą się na ubiegłorocznych pędach. Jeśli zimą pąki przemarzną, nie rozwiną się z nich kwiaty.

Aby zapobiec przemarzaniu glicynii należy sadzić ją w miejscach ciepłych, nasłonecznionych i osłoniętych od wiatrów - doskonałe będą stanowiska przy południowej bądź zachodniej ścianie budynku. Warto też przez kilka pierwszych lat po posadzeniu okrywać pnącze na zimę agrowłókniną.

Brak kwiatów u glicynii to wynik złego cięcia rośliny

Nieprawidłowe cięcie glicynii może też być przyczyną tego, że wiosną pnącze nie będzie kwitło. Jak już wspomniano, glicynia kwitnie na ubiegłorocznych pędach (a dokładniej krótkopędach), które wyrosły na pędach dwuletnich i starszych. Pąki kwiatowe zawiązują się wczesną jesienią. Jeśli pędy glicynii przytniemy wiosną, przed okresem kwitnienia, to zetniemy tym samym pędy z zawiązanymi pąkami. Pamiętajmy więc, że wiosną przeprowadzamy jedynie cięcie sanitarne pnącza - usuwamy wyłącznie pędy chore, uszkodzone i przemarznięte.

Właściwe cięcie glicynii wykonywać należy latem: w lipcu-sierpniu. Wtedy trzeba skrócić jej młode, długie przyrosty ścinając je nad 4-5-tym oczkiem. Pobudzimy wtedy pnącze do wytworzenia licznych krótkopędów, na których zawiążą się pąki kwiatowe. Glicynię przycinamy po raz pierwszy po trzech latach, gdy roślina jest już dobrze ukorzeniona. 

Rozmnażanie glicynii ma wpływ na wytwarzanie kwiatów

Glicynia nie kwitnie, bo egzemplarz, który mamy w ogrodzie był uprawiany z nasion - tak rozmnażane rośliny zakwitają dopiero po kilkunastu latach. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Glicynie rozmnażane wegetatywnie, w okres kwitnienia wchodzą wcześniej - zwykle po 2-4 latach uprawy.

Źle nawożona glicynia nie będzie kwitła

Glicynia w optymalnych warunkach wzrostu tworzy dużą masę gęsto ulistnionych pędów oraz kwiatostanów, do czego potrzebuje zasilania w składniki pokarmowe. Roślina żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążącymi azot z atmosfery. Dzięki temu jest odpowiednio zaopatrzona w ten pierwiastek i w nawożeniu glicynii nie należy go dodatkowo stosować. Azot odpowiada za wzrost części nadziemnej i powiększenie masy liści. Dokarmiać pnącze należy natomiast nawozami zawierającymi fosfor i potas, które wspomagają kwitnienie.

Glicynia nie kwitnie, bo jej system korzeniowy zbytnio się rozrósł

Przyczyną braku kwitnienia glicynii może też być nadmiernie rozrośnięty system korzeniowy. Aby pobudzić pnącze do kwitnienia należy wczesną wiosną (w lutym lub marcu) przyciąć jej korzenie. Robimy to za pomocą szpadla, wbijając go pionowo jak najgłębiej w ziemię, wokół podstawy rośliny w promieniu 40-100 cm (im starsza roślina, tym promień większy). W ten sposób przecinamy boczne korzenie rośliny. Taki zabieg sprowokuje glicynię do kwitnienia w kolejnym roku.

Przeczytaj też:

Pnącza w ogrodzie

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity