Glicynia cięcie - kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię
Glicynia to pnącze, które szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w okresie kwitnienia. Aby glicynia kwitła co roku, należy ją regularnie przycinać. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię. Glicynia cięcie.
Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) uchodzi niekiedy za roślinę kapryśną, chociaż jest to opinia nieco krzywdząca. Pnącze to przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięcza się bowiem solidnym wzrostem i niesamowitym kwitnieniem. Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie glicynii jest cięcie Jak i kiedy przycinać glicynię?
Glicynia kwiecista w zależności od odmiany i warunków osiąga zwykle 6–10 m wysokości, rocznie przyrastając o 1–3 m. Pnącze osiągające takie rozmiary musi być regularnie cięte, aby corocznie obficie zakwitało. Glicynie pierwszy raz zakwitają w wieku 2–10 lat. Przez pierwsze 2–3 lata po posadzeniu zaleca się pozwolić im swobodnie rosnąć. Pnącze zawiązuje pąki kwiatowe wczesną jesienią.
Odpowiednie cięcie to podstawowy zabieg prawidłowej pielęgnacji tej rośliny - jeśli nie będziemy przycinać glicynii, to nie będzie ona kwitła wcale albo będzie kwitła bardzo słabo, wyłącznie na nowych pędach.
Cięcie letnie i cięcie wiosenne glicynii
Cięcie glicynii przeprowadza się w dwa razy w sezonie - w dwóch terminach.
- Pierwszy przypada latem (od lipca do sierpnia). Należy skracać wtedy wybujałe, tegoroczne pędy do 15–20 cm długości, licząc od nasady. Pozostawia się przy tym pędy, które ukierunkowują wzrost rośliny.
- Kolejny zabieg cięcia glicynii przeprowadza się wczesną wiosną (lub pod koniec zimy), jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jest to cięcie sanitarne, które polega na usuwaniu pędów słabych, przemarzniętych, chorych, zaatakowanych przez szkodniki lub uszkodzonych. Oprócz tego należy usunąć wszelkie pędy (wilki) wyrastające u nasady pnia.
Przeczytaj:
Pamiętajmy jednocześnie, by glicynii zapewnić solidne podpory.
Co zrobić jeśli wisteria nie kwitnie?
Jeśli pomimo dobrej pielęgnacji glicynia nie kwitnie, można ograniczyć zasięg korzeni rośliny - robimy to w marcu. Korzenie należy ściąć na głębokość szpadla w odległości około 60 cm od pnia rośliny (przy starszych okazach dalej). Pnącze powinno zakwitnąć na następny rok.
Autor: GettyImages
Wisteria