Cięcie wiosenne glicynii (wisterii). Kiedy i jak prawidłowo ciąć wiosną glicynię [WIDEO]

2016-03-10 13:40 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Aby glicynia (wisteria) obficie kwitła potrzebuje regularnego przycinania. Cięcie wiosenne glicynii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu lub kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją. Jak wykonać wiosenne cięcie glicynii oraz jakie rośliny wybierać, aby mieć pewność, że nasza glicynia szybko zakwitnie.

Glicynia (wisteria) to wyjątkowo duże pnącze, którego silnie rosnące pędy dorastają (w zależności od odmiany) do 4-10 m wysokości. Regularne cięcie glicynii pozwala nie tylko zachować odpowiednie rozmiary rośliny, ale również doskonale wpływa na obfitość kwitnienia. Wisterie należy przycinać dwa razy do roku. Główne cięcie wykonuje się w lecie, kiedy przycina się nowe przyrosty, zostawiając około 4 pąków, aby jesienią zawiązały się okazałe pąki kwiatowe.

Cięcie wiosenne glicynii

Cięcie wiosenne glicynii wykonuje się w stanie bezlistnym, w marcu–kwietniu, gdy pąki już lekko nabrzmieją. Wycinamy się wtedy wszystkie pędy przemarznięte, uszkodzone i nadmiernie zagęszczające roślinę. Zeszłoroczne przyrosty z pękatymi pąkami kwiatowymi przycinamy nad najwyższym pakiem, gdy chcemy mieć jak najwięcej kwiatostanów lub nad drugim pąkiem kwiatowym, gdy chcemy mieć możliwie największe kwiatostany. Tniemy w odległości około pół cm od pąka, lekko skośnie, aby woda nie spływała na pąk kwiatowy. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć pastą Santar lub podobną.

>>Przeczytaj też: Wisteria - letnie cięcie glicynii. Co zrobić, by glicynia pięknie kwitła [WIDEO]

W naszych warunkach klimatycznych ważne jest, by kupując glicynię wybierać rośliny rozmnażane wegetatywnie. Silne mrozy powodują, że roślina może zmarznąć nawet do granicy gruntu. Jeśli jest to roślina rozmnażana wegetatywnie z sadzonek, to ma korzenie takie same jak odmiana i łatwo ją odtworzymy. Jeżeli to byłaby roślina szczepiona to nie wiemy, czy ten pęd wyrósł z podkładki - siewki czy z części szlachetnej.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o cięciu glicynii >>kliknij tu

glicynia-Clematis
Autor: dr Szczepan Marczyński Glicynie rosnące przy ścianach budynków nie mogą pozostać zaniedbane, gdyż szybko stracą pożądany kształt
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE