Letnie cięcie glicynii (wisterii) - kiedy i jak przycinać glicynię latem?
Regularne, silne cięcie glicynii sprawia, że wiosną wisteria kwitnie niezwykle efektownie. Podstawowe cięcie glicynii wykonuje się po kwitnieniu, w lecie na przełomie lipca i sierpnia. Letnie cięcie glicynii sprzyja zawiązywaniu się pąków kwiatowych. Jak przycinać glicynię?
Autor: GettyImages
Wisteria
Spis treści
Jeśli marzy nam się bajecznie kwitnąca glicynia, jak z fotografii w magazynach ogrodniczych, musimy zdawać sobie sprawę, że aby otrzymać taki egzemplarz musimy włożyć nieco wysiłku. Podstawą pielęgnacji glicynii jest silne i regularne cięcie pnącza oraz prawidłowe - poziome prowadzenie pędów szkieletowych rośliny.
Gdzie najlepiej posadzić glicynie w ogrodzie?
Glicynie to pnącza bardzo ekspansywne. Jeśli nie zapewnimy roślinom mocnych podpór, ich pędy będą czepiać się wszystkich napotkanych po drodze przedmiotów, takich jak rynny czy anteny, zgniatając je i niszcząc. Dlatego od samego początku należy roślinie zapewnić solidne podpory: trejaże, pergole, kraty. Atrakcyjną podporą może być duże drzewo. Ze względu na duże rozmiary i intensywny wzrost, glicynia nie jest polecana do małych ogrodów.
Kiedy sadzić glicynię?
Wisterię sadzimy wiosną bądź jesienią. Pnącze posadzone w tych terminach ma zapewnione optymalne warunki rozwoju i na pewno się przyjmie, a to znacząco zwiększa szansę na kwitnienie w przyszłości. Jeśli decydujemy się na sadzenie wiosenne, poczekajmy aż ziemia i otoczenie będą miały nico wyższą temperaturę.
Autor: GettyImages
Wisteria
Letnie cięcie letnie glicynii
Glicynie zawiązują pąki kwiatowe wczesną jesienią. Aby pobudzić rośliny do tej czynności, na przełomie lipca i sierpnia powinno wykonać się podstawowe cięcie. Polega ono na wycięciu zbędnych pędów - nadmiernie zagęszczających i cienkich. Wszystkie pozostałe przycina się nad 4-tym liściem.
Przeczytaj też:
Poza cięciem letnim glicynii wskazane jest także wczesnowiosenne cięcie korygujące. Skracamy wtedy ponownie pędy nad 2-3 pąkiem, pędy niepotrzebne usuwamy. Po przycięciu rośliny wskazane jest, aby grubsze cięcia zamalować przeznaczonym do tego środkiem bakterio- i grzybobójczym, aby ułatwić roślinie gojenie się ran.
Tekst: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy