Brak kwiatków u storczyka [Porada eksperta]

2018-05-28 11:12

Witam, w lutym dostałam storczyka, który pięknie kwitł. Później kwiatki odpadły i póki co nie pojawiają się nowe. Dwa liście od dołu zżółkły i odpadły. Storczyka podlewam raz na 10 dni. Od dołu widzę, że kawałek korzenia jest zgniły. Kilka dni temu włożyłam pałeczkę do podłoża. Czy kwiatek jeszcze rozkwitnie?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To pewnie Phalaenopsis? To nie jest "maszynka do kwitnienia"; skoro roślina kwitła w lutym, to kolejnych kwiatów - przy odpowiedniej pielęgnacji - można się spodziewać za rok. Najstarsze liście często żółkną i odpadają, ale powinny zacząć rosnąć nowe. Podlewanie raz na 10 dni to na pewno za mało. Częstotliwość podlewania/moczenia określa temperatura i wilgotność otoczenia, a także ilość światła i trzeba obserwować korzenie w doniczce. Gdy robią się srebrzysto-szare to znaczy, że roślina wymaga nawodnienia. Jeżeli zgnił TYLKO kawałeczek korzenia wychodzący u dołu doniczki, to pewnie stał w wodzie i dlatego zgnił, Dobrze byłoby sprawdzić stan wszystkich korzeni. Pałeczki nawozowe nie nadają się do Phalaenopsis. Podłoże dla tych storczyków jest grube, powinno wysychać między podlewaniami, a podlanie pałeczki powoduje miejscowe bardzo silne nagromadzenie nawozu, co może doprowadzić do spalenia korzeni. Poza tym, rośliny te po wyjściu z produkcyjnych szklarni są tak "nafaszerowane" nawozami, że nie ma potrzeby ich nawozić przez rok. Lepiej dla storczyka gdy jest "głodny" niż przenawożony. Zwykle nawozimy bardzo rozcieńczonymi nawozami co 3-cie lub 4-te moczenie. Najlepiej to wszystko jest opisane tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta