Wapno magnezowe - do czego służy, jak stosować w ogrodzie

2021-03-12 8:43

W wielu ogrodach problemem jest nadmierne zakwaszenie gleby, a także niedobór mikroelementów, w tym cennego magnezu. Aby jednocześnie odkwasić glebę oraz dostarczyć jej magnezu, wykorzystuje się nawozy wapniowo-magnezowe, np. wapno magnezowe.

Nawozy wapniowe
Autor: GettyImages Stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych zalecane jest głównie jesienią lub wczesną wiosną

Czym jest wapno magnezowe?

Stosowane w zasilaniu roślin wapno magnezowe, to najczęściej połączenie wodorowęglanu wapnia (tzw. kalcytu) lub tlenków wapnia z łatwo przyswajalnymi związkami magnezu. Dodatkową zaletą takich mieszanek jest to, że zawierają również inne cenne i potrzebne roślinom do wzrostu mikroelementy, np. cynk, żelazo, miedź, bor, mangan, i molibden. Zaletą tego typu nawozów jest bardzo szybkie działanie i widoczne efekty, co wynika z faktu, że magnez (Mg) odpowiada za przyswajanie składników odżywczych i pokarmowych roślin.

Po co stosujemy wapno magnezowe?

Nawozy wapniowe zawierające magnez zaleca się stosować w szczególności na gleby bardzo kwaśne (aby zmienić odczyn pH gleby) o bardzo niskiej zawartości magnezu przyswajalnego. Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla każdej rośliny, a jego optymalna zawartość zapewnia m.in. pobieranie i przyswajanie azotu oraz innych składników odżywczych, a także właściwe wybarwienie igieł i liści roślin.

Odkwaszenie gleb jest bardzo ważne przede wszystkim w przypadku upraw warzyw, drzew owocowych oraz innych roślin użytkowych, które w większości są zasadolubne. Magnez zwarty w nawozach wapniowych ma więc bezpośredni wpływ na zwiększenie plonów, a dodatkowo, poprzez wpływ na lepszą gospodarkę wodną sprawia, że rośliny są odporniejsze na działanie niekorzystnych czynników, np. mrozu, upałów i suszy.

Nawozy wapniowo-magnezowe mają także szereg innych zalet:

  • poprawiają strukturę gleby (tzw. gruzełkowatość),
  • pobudzają i przyspieszają start wegetacji roślin, uwalniając zawarte w glebie składniki odżywcze,
  • ułatwiają przemieszczanie się związków mineralnych w roślinie,
  • stymulują rozwój systemu korzeniowego,
  • przeciwdziałają występowaniu chorób fizjologicznych warzyw lub owoców, związanych z niedoborem wapnia.

Objawy niedoboru składników mineralnych u roślin, czyli jak rozpoznać jakich makro- i mikroelementów brakuje roślinom >>>

Wapnowanie gleby
Autor: GettyImages Wapnowanie przeprowadzamy, gdy gleba jest nadmiernie zakwaszona

Jak stosować wapno magnezowe?

Stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych zalecane jest głównie jesienią lub wczesną wiosną (przynajmniej na około miesiąc przed planowanym siewem lub sadzeniem roślin). W każdym przypadku należy pamiętać, aby po rozsypaniu nawozów wapniowych zawsze dobrze zmieszać go z glebą lub ją przekopać, by wszystkie składniki dobrze się wchłonęły. Najlepiej by składniki zawarte w nawozie znalazły się na głębokości około 20 cm. Na bardzo zakwaszonych glebach, w celu zmiany pH na bardziej zasadowy, zabieg ten można stosować co rok, przez około 3 do 5 lat.

W sprzedaży najczęściej spotkamy się wapnem magnezowym w formie granulowanej, o różnej wielkości granulek. Wygodniejsze do stosowanie są granulki większe, jednak im drobniejszy jest nawóz, tym szybciej się wchłonie i zacznie działać. Najbardziej popularnym nawozem tego typu do stosowania amatorskiego w ogrodach jest np. DOLOMIT, który zawiera zbilansowane ilości wapna (30-32%) i magnezu (ok. 16-18%), a także inne mikroelementy - bor, miedź, cynk, żelazo, mangan i molibden. Zwykle nawozy takie oferowane są w dużych opakowaniach lub workach nie zawsze wygodnych do transportu i użytku w mniejszych ogrodach. Na szczęście obecnie wiele firm ogrodniczych (nawozowych) oferuje bardzo bogatą gamę nawozów wapniowych z pożytecznymi dodatkami, w mniejszych, poręcznych opakowaniach i łatwych do zastosowania amatorskiego, np. w ogrodach przydomowych.

warto wiedzieć

Jak dawkować nawozy wapniowe?

Trzeba jednak pamiętać, ze dawkowanie wapna, w tym wapna magnezowego musi być uzależnione od typu gleby. Ogólnie zaleca się, by na glebach lekkich, przepuszczalnych (np. piaszczystych) nie stosować dawki większej niż około 2-3 kg na 10 m2, czyli 20-30 g na 1m2, a na glebach średnich i cięższych (mniejsza zdolność przyswajania składników odżywczych) wskazane jest stosowanie dawki od 3-5 kg na 10m2, czyli 30-50 g na 1 m2. Jeśli gleby nie są bardzo mocno zakwaszone (przeciętne), nawożenie takie zwykle wystarczy wykonać (np. Dolomitem) raz na 3-4 lata.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: