Wapno magnezowe - do czego służy, jak stosować w ogrodzie

2021-03-12 8:43
Nawozy wapniowe
Autor: GettyImages Stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych zalecane jest głównie jesienią lub wczesną wiosną

W wielu ogrodach problemem jest nadmierne zakwaszenie gleby, a także niedobór mikroelementów, w tym cennego magnezu. Aby jednocześnie odkwasić glebę oraz dostarczyć jej magnezu, wykorzystuje się nawozy wapniowo-magnezowe, np. wapno magnezowe.

Czym jest wapno magnezowe?

Stosowane w zasilaniu roślin wapno magnezowe, to najczęściej połączenie wodorowęglanu wapnia (tzw. kalcytu) lub tlenków wapnia z łatwo przyswajalnymi związkami magnezu. Dodatkową zaletą takich mieszanek jest to, że zawierają również inne cenne i potrzebne roślinom do wzrostu mikroelementy, np. cynk, żelazo, miedź, bor, mangan, i molibden. Zaletą tego typu nawozów jest bardzo szybkie działanie i widoczne efekty, co wynika z faktu, że magnez (Mg) odpowiada za przyswajanie składników odżywczych i pokarmowych roślin.

Po co stosujemy wapno magnezowe?

Nawozy wapniowe zawierające magnez zaleca się stosować w szczególności na gleby bardzo kwaśne (aby zmienić odczyn pH gleby) o bardzo niskiej zawartości magnezu przyswajalnego. Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla każdej rośliny, a jego optymalna zawartość zapewnia m.in. pobieranie i przyswajanie azotu oraz innych składników odżywczych, a także właściwe wybarwienie igieł i liści roślin.

Odkwaszenie gleb jest bardzo ważne przede wszystkim w przypadku upraw warzyw, drzew owocowych oraz innych roślin użytkowych, które w większości są zasadolubne. Magnez zwarty w nawozach wapniowych ma więc bezpośredni wpływ na zwiększenie plonów, a dodatkowo, poprzez wpływ na lepszą gospodarkę wodną sprawia, że rośliny są odporniejsze na działanie niekorzystnych czynników, np. mrozu, upałów i suszy.

Nawozy wapniowo-magnezowe mają także szereg innych zalet:

  • poprawiają strukturę gleby (tzw. gruzełkowatość),
  • pobudzają i przyspieszają start wegetacji roślin, uwalniając zawarte w glebie składniki odżywcze,
  • ułatwiają przemieszczanie się związków mineralnych w roślinie,
  • stymulują rozwój systemu korzeniowego,
  • przeciwdziałają występowaniu chorób fizjologicznych warzyw lub owoców, związanych z niedoborem wapnia.

Objawy niedoboru składników mineralnych u roślin, czyli jak rozpoznać jakich makro- i mikroelementów brakuje roślinom >>>

Wapnowanie gleby
Autor: GettyImages Wapno nawozowe

Jak stosować wapno magnezowe?

Stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych zalecane jest głównie jesienią lub wczesną wiosną (przynajmniej na około miesiąc przed planowanym siewem lub sadzeniem roślin). W każdym przypadku należy pamiętać, aby po rozsypaniu nawozów wapniowych zawsze dobrze zmieszać go z glebą lub ją przekopać, by wszystkie składniki dobrze się wchłonęły. Najlepiej by składniki zawarte w nawozie znalazły się na głębokości około 20 cm. Na bardzo zakwaszonych glebach, w celu zmiany pH na bardziej zasadowy, zabieg ten można stosować co rok, przez około 3 do 5 lat.

W sprzedaży najczęściej spotkamy się wapnem magnezowym w formie granulowanej, o różnej wielkości granulek. Wygodniejsze do stosowanie są granulki większe, jednak im drobniejszy jest nawóz, tym szybciej się wchłonie i zacznie działać. Najbardziej popularnym nawozem tego typu do stosowania amatorskiego w ogrodach jest np. DOLOMIT, który zawiera zbilansowane ilości wapna (30-32%) i magnezu (ok. 16-18%), a także inne mikroelementy - bor, miedź, cynk, żelazo, mangan i molibden. Zwykle nawozy takie oferowane są w dużych opakowaniach lub workach nie zawsze wygodnych do transportu i użytku w mniejszych ogrodach. Na szczęście obecnie wiele firm ogrodniczych (nawozowych) oferuje bardzo bogatą gamę nawozów wapniowych z pożytecznymi dodatkami, w mniejszych, poręcznych opakowaniach i łatwych do zastosowania amatorskiego, np. w ogrodach przydomowych.

warto wiedzieć

Jak dawkować nawozy wapniowe?

Trzeba jednak pamiętać, ze dawkowanie wapna, w tym wapna magnezowego musi być uzależnione od typu gleby. Ogólnie zaleca się, by na glebach lekkich, przepuszczalnych (np. piaszczystych) nie stosować dawki większej niż około 2-3 kg na 10 m2, czyli 20-30 g na 1m2, a na glebach średnich i cięższych (mniejsza zdolność przyswajania składników odżywczych) wskazane jest stosowanie dawki od 3-5 kg na 10m2, czyli 30-50 g na 1 m2. Jeśli gleby nie są bardzo mocno zakwaszone (przeciętne), nawożenie takie zwykle wystarczy wykonać (np. Dolomitem) raz na 3-4 lata.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE