Ogród w sierpniu - jak pielęgnować rośliny ozdobne w ogrodzie i na balkonie

2020-07-31 9:31 Opracowanie: redakcja serwisu

Ogród w sierpniu - pełen kwiatów i owoców - zachęca do odpoczynku. W sierpniu w ogrodzie regularnie podlewamy  i nawozimy rośliny. Sierpień w ogrodzie to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin ozdobnych. Pielęgnacja roślin w sierpniu.

Sierpień w ogrodzie: drzewa i krzewy ozdobne

W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić drzewa iglaste i zimozielone krzewy liściaste. Po posadzeniu przez kilka dni należy je obficie je podlewać i cieniować za pomocą juty, agrowłókniny bądź grubego papieru. Rozmnażamy wrzosy przez sadzonki pędowe (przygotowane podobnie, jak sadzonki bylin). W sierpniu przycinamy żywopłoty z roślin liściastych. Pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych, np. berberysów, szczodrzeńca.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie: byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne

Zabiegi pielęgnacyjne na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu roślin. Usuwamy przekwitłe kwiaty, nie dopuszczając do zawiązywania nasion – ten zabieg przedłuży okres kwitnienia roślin. Pod koniec sierpnia przestajemy nawozić byliny.

Sierpień to czas na rozmnażanie i sadzenie bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Przez sadzonki pędowe rozmnażamy: barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, floksy – Douglasa i floks szydlasty, goździki brodate, rojniki, naparstnice.
Przez cały sierpień dzielimy i rozsadzamy rozrośnięte kępy jastruni (złocieni wielkich), liliowców, omiegów kaukaskich i maków wschodnich oraz roślin okrywowych (dąbrówki rozłogowe, fiołki, floksy – szydlasty i Douglasa, karmniki ościste, rogownice, ubiorki wiecznie zielone, zawciągi nadmorskie, żagwiny. Kosaćce kłączowe – bródkowy i niski – dzielimy co trzy lata (jeśli źle kwitną – częściej).
Druga połowa sierpnia to najlepsza pora na dzielenie piwonii. Nadają się do tego tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków.

W sierpniu sadzimy:

W sierpniu zbieramy nasiona roślin jednorocznych i bylin. Torebki nasienne zrywamy zazwyczaj wtedy, gdy pękną. Możemy też zrobić to wcześniej, ale tylko wtedy, gdy torebki są dojrzałe i suche. Suche nasiona przechowujemy w chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach, najlepiej w papierowych torebkach.

Sierpień w ogrodzie: rośliny na balkonach i tarasach

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, rośliny na tarasach i balkonach regularnie podlewamy (podczas upałów nawet codziennie), zasilamy nawozami (jeśli nie zastosowaliśmy wcześniej nawozów o spowolnionym działaniu), najlepiej specjalnymi mieszankami w formie płynnej, obrywamy przekwitłe kwiaty. Rośliny, które przekwitły i przestały być dekoracyjne zastępujemy nowymi, np. karłowymi daliami i chryzantemami, które będą zdobić balkon lub taras aż do jesieni.
Regularnie obracamy wiszące kosze, aby rosnące w nich rośliny rozwijały się równomiernie. Podczas upałów dobrze przenieść pojemniki z roślinami do zacienionej części ogrodu. Z niektórych roślin, np. pelargonii, fuksji, werben długopędowych, możemy przygotować sadzonki na następny rok: ścinamy wierzchołki pędów 6–8 cm długości, umieszczamy je w skrzynce z wilgotnym podłożem i często zraszamy. Ukorzenione rośliny sadzimy do doniczek pojedynczo i obrywamy im wierzchołki, aby się rozkrzewiły. Jesienią wstawimy je do jasnego pomieszczenia – tam przechowujemy je do wiosny.

Rośliny cebulowe

W tym miesiącu wykopujemy cebule czosnków ozdobnych, bulwy szczawików i iksji. Jeśli lato jest deszczowe wykopujemy także karpy pustynników, ponieważ podczas letniego spoczynku źle znoszą nadmiar wilgoci (robimy to na początku sierpnia). Karpy podsuszamy w temperaturze około 20 st. C i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 17 st. C.
Jeśli we wrześniu planujemy sadzić rośliny cebulowe, należy w sierpniu przygotować glebę: odchwaścić, przekopać grządki i dodać rozłożonego kompostu – rośliny cebulowe najlepiej rosną w żyznej i pulchnej ziemi. Do gleb ciężkich i zbitych możemy dodać piasku lub odkwaszonego torfu.
W sierpniu dzielimy i sadzimy bulwy zimowitów. Bulwy umieszczamy na głębokości około 15 cm, w odstępach 20–25 cm. Rośliny powinny zakwitnąć miesiąc po posadzeniu.

lato w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Już kiedyś się wypowiadałam, dzięki Waszej mądrości na moich drzewach nie ma robali. Wiśnie, czereśnie, brzoskwinie cieszą się dobrym wyglądem i zdrowiem. Dziękuję,że jesteście. Mój ogródek jest malutki ale przytulniutki.
Pozdrawiam.

azalia
|

Serdecznie dziękuje za informacje dotyczącą pustynników i czosnków ozdobnych.Mam na działce te rośliny, a to tej pory nikt nie potrafił udzielić mi informacji jak z nimi postępować.W książkach też nie potrafiłam doszukać się informacji w tym temacie.Jeszce raz dzięki i zabieram sie do pracy.