Zimowit jesienny: sadzenie i pielęgnacja zimowitów

2019-09-19 15:09 Jolanta Piekarz

Zimowity kwitną jesienią. Łacińska nazwa zimowita – Colchicum – pochodzi od położonej w Gruzji Niziny Kolchidzkiej, gdzie roślina ta rośnie na stanowiskach naturalnych. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić bulwy zimowitów w ogrodzie. Zimowit jesienny uprawa, opis, sadzenie.

Zimowity należą do roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących jesienią. Rodzime siedliska zimowitów odkryto nie tylko w Azji, znaleziono je również w Południowej Afryce oraz Południowej Europie. Rośliny te rosną również w Polsce, na Podkarpaciu i w pasie nadmorskim. Nasz rodzimy gatunek to zimowit jesienny (Colchicum autumnale), o jasnofioletowych wąskich płatkach.

Zimowit jesienny kwitnie w stanie bezlistnym. Z pojedynczej bulwy zimowita wyrasta kilka lub kilkanaście kwiatów, które wyglądają podobnie do kwiatów krokusa.

Kiedy i jak sadzimy bulwy zimowitów

Zimowity posadzone w połowie sierpnia jeszcze w tym samym roku bujnie zakwitają, tworząc – bez rozwoju liści – gęste kępy liliowych lub białych kwiatów. Umieszczone pod powierzchnią ziemi torebki nasienne zimowitów pojawiają się dopiero wiosną razem z ogromnym pióropuszem intensywnie zielonych liści. Rośliny rozwijają się do czerwca, gromadząc substancje zapasowe w dorodnej bulwie osłoniętej grubą, brązową łuską. Potem liście zasychają, a kolejny cykl rozwoju rozpoczyna się jesienią wraz z pojawieniem się nowych kwiatów.

Zimowity sadzimy na rabatach słonecznych lub półcienistych w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulwy i wynosi od 10 do 15 cm. Bulwy zimowitów sadzi się w odległości 15–20 cm. Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa sierpnia.

Po kwitnieniu warto przykryć rośliny warstwą ściółki (kompost lub torf). Wiosną ważne jest zapewnienie właściwej wilgotności podłoża, która umożliwi prawidłowy rozwój liści. Bujne liście po zaschnięciu (zwykle w końcu maja) usuwamy i wtedy można wykopać bulwy. Lepiej jednak pozostawić roślinę w tym samym miejscu na kilka lat, wtedy najlepiej się rozwija. Miejsce sadzenia zimowita warto oznaczyć, aby nie wykopać przypadkowo bulwy w okresie spoczynku.

Na jednym miejscu zimowity mogą pozostawać kilka lat, a gdy się zagęszczą trzeba je wykopać – robi się to pod koniec czerwca. Po wykopaniu bulwy zimowitów jesiennych trzeba oddzielić i od razu posadzić na nowe miejsce albo przechować w suchym i chłodnym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy je posadzić.

Przeczytaj też:

Niektóre odmiany zimowitów wykształcają kwiaty, nawet jeśli ich bulwy nie zostaną posadzone. Można tę ich właściwość wykorzystać do tworzenia ciekawych kwiatowych aranżacji, ale jest to również utrudnienie dla ogrodników. Zbyt długo przechowywane bulwy zimowitów zakwitają nawet w nieoświetlonej piwnicy.

Zimowity najczęściej sadzi się na rabatach, skalniakach i trawnikach, na których tworzą jesienią barwne kobierce.

Warto wiedzieć

Uwaga, zimowit to roślina trująca!

Wszystkie części zimowita (zwłaszcza jego nasiona) są silnie trujące, ze względu na zawartą w roślinie kolchicynę. Należy je więc sadzić w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE