Nawożenie tui na wiosnę? Czym nawozić tuje, żeby szybko rosły? Kiedy nawozić tuje po posadzeniu?

2024-03-28 9:01

Nawożenie tui jest konieczne, by rośliny dobrze rosły i atrakcyjnie wyglądały. Jak nawozić tuje na wiosnę? Jaki nawóz do tui będzie najlepszy? Kiedy zacząć a kiedy skończyć nawozić tuje?

Kiedy i czym nawozić tuje na wiosnę
Autor: GettyImages Kiedy nawozić tuje na wiosnę, aby były takie jak te na zdjęciu?

Spis treści

  1. Jak dbać o tuje?
  2. Kiedy nawozić tuje po posadzeniu?
  3. Czym nawozić tuje po zimie? Jaki nawóz do tui na wiosnę?
  4. Jak nawozić tuje na wiosnę?
  5. Kiedy przestajemy nawozić tuje? Jesienne nawożenie tui
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Popularne żywotniki, nazywane potocznie tujami, sadzimy głównie w żywopłotach, ale także jako pojedyncze akcenty ozdobne w ogrodach. Ich walory to ciekawe pokroje i intensywne barwy łusek (odcienie zieleni, żółte, złociste), które nie opadają na zimę.

Jak dbać o tuje?

Warto pamiętać, że iglaki w większości należą do roślin niezrzucających ulistnienia (igieł lub łusek) na zimę. W związku z tym, rośliny te transpirują przez cały rok, nie tylko w czasie sezonu wegetacyjnego. Dlatego też, musimy zadbać o to, by przed zimą odpowiednio nawodnić rośliny, osłonić je przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami, ciężkim śniegiem oraz kontrolować stan nawodnienia zimą, szczególnie w czasie słonecznych dni na przedwiośniu. Wspomniane zabiegi są niezwykle ważne w perspektywie kondycji danej rośliny w przyszłym sezonie, ponieważ ewentualne zimowe uszkodzenia mogą znacząco wpłynąć na zdrowotność roślin i możliwość przyswajania przez nie składników pokarmowych.

W przypadku tui ważne jest przede wszystkim niedopuszczanie do zalegiwania mokrego śniegu na roślinach (powoduje trwałe zniekształcenia pokroju lub nawet rozłamania) oraz odpowiednie nawodnienie w cieplejsze, słoneczne dni na przełomie zimy i wiosny – jego brak prowadzi często do tzw. suszy fizjologicznej (rośliny zamierają i brązowieją po zimie na skutek braku wilgoci w glebie - cieplejsze, zimowe dni pobudzają rośliny do wegetacji).

Kiedy nawozić tuje po posadzeniu?

  • Tuje „kopane” z pola w szkółce (z bryłą korzeniową w balocie lub worku jutowym), sadzimy zwykle wczesną wiosną albo pod koniec lata, aby system korzeniowy mógł dobrze się zregenerować. Należy pamiętać, aby takich roślin nie nawozić w pierwszym sezonie po posadzeniu, ani też nie podsypywać żadnych nawozów do dołków przy sadzeniu roślin. Może to prowadzić do zamierania roślin, ponieważ uszkodzony, niezregenerowany system korzeniowy nie będzie w stanie przyswoić nawozu. Nawozimy je, kiedy się ukorzenią, czyli najlepiej w kolejnym sezonie.
  • Tuje już ukorzenione, sprzedawane w doniczkach lub innych pojemnikach można sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny i po posadzeniu można zasilić je nawozami, ale także warto pamiętać, by nie przekroczyć właściwiej dawki lub nawet podzielić ja na dwie mniejsze, w pierwszych miesiącach, kiedy roślina się ukorzenia. Zbyt szybkie nawożenie roślin powoduje odruch tzw. „rozleniwienia” systemu korzeniowego – nie rozbudowuje się on w poszukiwaniu składników odżywczych w glebie, jest słabszy, ponieważ ma podany nawóz od razu.

Przeczytaj też:

Czym nawozić tuje po zimie? Jaki nawóz do tui na wiosnę?

Tuje rosnące już w ogrodzie (lub w donicach) zaczynamy nawozić z początkiem okresu wegetacyjnego, czyli na przełomie marca i kwietnia lub w kwietniu (w zależności od stanu pogody) – po rozmarznięciu gruntu i serii cieplejszych dni z temperaturą dodatnią.

Najlepiej zastosować proste w użyciu nawozy przeznaczone do zasilania roślin iglastych. Zwykle nazywane są one „nawozami do iglaków” i znajdziemy je w ofercie niemal wszystkich większych producentów nawozów. Najlepiej wybierać nawozy mineralne wieloskładnikowe, które oprócz azotu, potasu i fosforu, zawierają także ważne mikroelementy, takie jak magnez i żelazo, wpływające na ładne wybarwienie i kondycję roślin. Mamy obecnie do wyboru różne formy nawozów, np. sypkie, granulowane, płynne.

Jak nawozić tuje na wiosnę?

Niezależnie od typu i formy nawozu trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej dawki, zalecanej na etykiecie. Przenawożenie tui zwykle bywa groźniejsze, ponieważ może prowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego też przy nawożeniu najlepiej stosować zasadę: lepiej mniej niż za dużo.

Bezpiecznym i wydajnym sposobem zasilania roślin jest stosowanie tzw. nawozów otoczkowanych, długo działających do iglaków. Składniki odżywcze umieszczone są w sztucznych, przepuszczalnych otoczkach (podobnych do granul) i uwalniane są powoli do gleby, odżywiając system korzeniowy roślin. Obecnie dostępne są różne nawozy długo działające (3 miesiące, 6 miesięcy lub cały sezon).

Wiosnę zacznij nawożeniem
Autor: Maria Muszalska Tuje rosnące już w ogrodzie zaczynamy nawozić z początkiem okresu wegetacyjnego

Kiedy przestajemy nawozić tuje? Jesienne nawożenie tui

Wspomniane wyżej nawozy stosujemy najpóźniej do końca sierpnia, czyli do czasu, kiedy iglaki, w tym żywotniki, kończą już roczny przyrost i zaczynają przegotowywać się do okresu jesienno-zimowego. Dalsze nawożenie nawozami z przewagą azotu będzie prowadziło do pobudzania roślin do wzrostu i wypuszczania młodych pędów, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i będą narażone na przemarzanie, co osłabia całą roślinę.

Dlatego też od września do nawożenia tui można stosować już wyłącznie nawozy bez zawartości azotu - tzw. nawozy jesienne do iglaków. Dzięki specjalnemu doborowi składu tych nawozów (głównie fosfor i potas) rośliny są wzmacniane przed zimą - szybciej drewnieją i wzmacniają się pędy a system korzeniowy jest lepiej odżywiony i mniej narażony na przemarzanie zimą. Nawozy takie również spotkamy w sprzedaży w szerokiej gamie różnych form – granulowane, sypkie, płynne do sporządzania roztworów. Także w tym przypadku należy pamiętać o tym, by stosować odpowiednią dawkę, ponieważ każde przenawożenie może być szkodliwe dla roślin.

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys