Nawożenie drzew owocowych jesienią - jaki nawóz pod drzewka owocowe jesienią?
Drzewa owocowe potrzebują nawożenia również jesienią. Podpowiadamy, kiedy nawozić drzewa owocowe jesienią i jakie nawozy stosować o tej porze roku?
Wiele osób zasila nawozami drzewa owocowe do czasu aż wydadzą plon. Później zaprzestaje nawożenia, czekając na nowy sezon wegetacyjny. To działanie krótkowzroczne. Rośliny sadownicze potrzebują „wzmocnienia” także w okresie jesiennym. Ponadto można nawozić je "na zapas".
Spis treści
- Kiedy nawozić drzewa owocowe jesienią?
- Jaki nawóz do drzew owocowych na jesień?
- Jesienne wapnowanie
- Jesienne nawożenie drzew owocowych mocznikiem
- Nawożenie potasem drzew owocowych w okresie jesiennym
- Zasilanie jesienią drzew owocowych borem
- Nawóz organiczny pod drzewa owocowe jesienią
Kiedy nawozić drzewa owocowe jesienią?
Jesienne nawożenie drzew owocowych stosuje się w okresie, gdy rośliny zakończą już wegetację, ale jeszcze przed nastaniem mrozów. Przy umiarkowanie ciepłej pogodzie nawozy rozpuszczą się i trafią do stref korzeniowych drzew owocowych. Po wystąpieniu mrozu jest to już niemożliwe.
Jaki nawóz do drzew owocowych na jesień?
Nawożenie jesienne zależy od dostępności składników pokarmowych w glebie i uprawianych gatunków drzew owocowych. Należy wcześniej wykonać analizę gleby i zbadać zawartość poszczególnych pierwiastków w glebie, by łatwiej dobrać odpowiedni nawóz oraz jego dawkę. Warto przy okazji sprawdzić odczyn gleby (w sklepach ogrodniczych można kupić tanie mierniki). Dobrym miesiącem do pobierania próbek podłoża jest wrzesień.
Najważniejsze pierwiastki, których drzewa owocowe potrzebują to: azot, fosfor oraz potas oraz mikroelementy: magnez, żelazo, cynk i bor.
Nie nawozimy młodych drzewek, które jeszcze nie owocowały!
Jesienne wapnowanie
Wapnowanie – trzeba pamiętać, że zabieg ten jest również nawożeniem i nie powinno się go łączyć z innymi nawozami. Wapnowanie stosuje się, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny dla uprawianych roślin. Na glebach lekkich stosuje się często wapno węglanowe, na ciężkich lepiej rozpuszczalne wapno tlenkowe.
Jesienne nawożenie drzew owocowych mocznikiem
Nawożenie drzew owocowych mocznikiem zazwyczaj wykonuje się pod koniec października. Często stosuje się 5 proc. dawki mocznika (500 g/10 l wody), dokładnie opryskując preparatem rośliny. Zabieg wzmacnia drzewa i krzewy, chroni przed chorobami (parch jabłoni i grusz) i przyśpiesza rozkład liści. Ponadto mocznik można wysypywać także pod pnie drzew (1/2 lub 1/3 zalecanej dawki).
Nawożenie potasem drzew owocowych w okresie jesiennym
Potas jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, wybarwienia i jędrności owoców. W okresie jesiennym (poza wspomnianym mocznikiem) unika się stosowania nawozów azotowych. Natomiast na początku jesieni dobre rezultaty uzyskuje się dokarmiając drzewa i krzewy nawozami potasowymi. Często stosuje się siarczan amonu (u roślin lubiących gleby lekko kwaśne i kwaśne) oraz sól potasową. To sposób nawożenia „na zapas”.
Zasilanie jesienią drzew owocowych borem
Nawożenie borem – zazwyczaj zawartość tego pierwiastka w podłożu jest niska i warto ją podnieść, stosując Missibor (2–5 kg/ha) lub Bolero (1–2 l/ha). Niedobór boru w glebie wpływa niekorzystnie na system korzeniowy.
Nawóz organiczny pod drzewa owocowe jesienią
Nawozy organiczne – można stosować w sadzie m.in. w postaci ściółki ograniczającej zachwaszczenie. To tego celu używa się chociażby nie w pełni rozłożony kompost, trociny (te z roślin iglastych lekko zakwaszają glebę). Wartościowym nawozem, który należy przekopać z podłożem, jest obornik.
Nie przegap:
- Jak ochronić zimą drzewa owocowe przed zającami i sarnami?
- Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?