Oprysk Miedzianem - kiedy pryskać Miedzianem drzewa owocowe na wiosnę? Co można pryskać Miedzianem?

2024-04-10 7:51

Kiedy wykonać oprysk Miedzianem na wiosnę? Kiedy stosować Miedzian na drzewka? Miedzian to najczęściej stosowany fungicyd miedziowy. Preparaty miedziowe od lat stosowane w ochronie roślin stanowią nieocenioną pomoc w profilaktyce chorób roślin ogrodowych. Jakie drzewa owocowe można pryskać Miedzianem? Kiedy nie pryskać Miedzianem?

Miedzian - kiedy  pryskać, kiedy stosować
Autor: GettyImages Miedzian stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną lub jesienią, jako działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi chorób grzybowych oraz bakteryjnych

Spis treści

  1. Jakie zastosowanie ma ?iedzian?
  2. Co to jest Miedzian?
  3. Jakie zalety ma Miedzian?
  4. Miedzian szkodliwość - na co uważać?
  5. Na co jest Miedzian?
  6. Kiedy oprysk Miedzianem?
  7. Na co stosuje się Miedzian - jakie drzewa i krzewy opryskiwać?
  8. Miedzian na pomidory i inne warzywa
  9. Miedzian na krzewy ozdobne

Jakie zastosowanie ma ?iedzian?

Korzystny wpływ miedzi i jej związków na ochronę roślin przed chorobami zauważono już kilka stuleci temu. Pod koniec XIX wieku oparta na miedzi tzw. ciecz bordoska była powszechnie wykorzystywana do ochrony winnic francuskich przed mączniakiem rzekomym. Jeszcze do niedawna wszystkie zabiegi ochrony roślin w głównej mierze opierały się na wykorzystywaniu właśnie środków miedziowych. Największe zastosowanie znajdują one w profilaktyce chorób roślin sadowniczych przed chorobami grzybowymi, np. parchem jabłoni, ale cenione są także za skuteczność w zwalczaniu chorób bakteryjnych, np. zarazy ogniowej, czy raka bakteryjnego często spotykanego w uprawach drzew owocowych.

Co to jest Miedzian?

Obecnie na rynku środków ochrony roślin stosuje się wiele preparatów opartych na związkach miedzi, takich jak tlenek miedzi, wodorotlenek miedzi i tlenochlorek miedzi. Właśnie tlenochlorek miedzi jest substancją aktywną najpopularniejszego preparatu miedziowego – Miedzianu. Miedzian - obecnie dostępne jest w dwóch użytkowych formach:

  • Miedzian 50 WP – w formie zielonkawego proszku do sporządzania roztworu wodnego do oprysku roślin (Miedzian 50 WP etykieta),
  • Miedzian Extra 350 SC – nowocześniejsza, wygodna do stosowania płynna forma, dzięki której środek ma lepszą przyczepność i jest bardziej skuteczny (Miedzian Extra 350 SC etykieta).

Jakie zalety ma Miedzian?

Największe zalety Miedzianu i ogólnie środków miedziowych to między innymi:

  • uniwersalne zastosowanie - dobre właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze w szerokim zakresie chorób,
  • długotrwałe działanie profilaktyczne (ochronna warstwa preparatu na roślinach zwalcza zarodniki wielu grzybów i nie dopuszcza do zakażenia roślin),
  • niskie ryzyko zagrożenia dla pszczół,
  • niska toksyczność (możliwość stosowania w produkcji ekologicznej),
  • niewielkie ryzyko powstawania odporności chorób na środek,
  • możliwość stosowania na roślinach już zarażonych patogenem, jak i profilaktycznie.
warto wiedzieć
Oprysk drzew owocowych

Autor: GettyImages

Wiosenne opryski w uprawie drzew owocowych są konieczne – chociaż często można wybierać pomiędzy metodą chemiczną, ekologiczną lub łączoną

Miedzian szkodliwość - na co uważać?

Trzeba pamiętać, że przy wielu zaletach, środki miedziowe mogą też powodować pewne zagrożenia dla roślin. Jednym z nich może być wystąpienie poparzeń liści lub ordzawienia owoców, w przypadku nieprawidłowego terminu stosowaniu preparatów, np. w okresach opadów i wysokiej wilgotności powietrza. Warto także pamiętać, że trwałość Miedzianu na powierzchni blaszki liściowej waha się w zależności od fazy kwitnienia roślin od 6 do 14 dni.

Na co jest Miedzian?

Środki miedziowe, w tym Miedzian, stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną lub jesienią, jako działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi chorób grzybowych oraz bakteryjnych na roślinach ogrodowych. Spektrum zwalczanych chorób jest bardzo szerokie i dotyczy wielu grup roślin. Oprócz wspomnianych chorób drzew owocowych (parch, zaraza ogniowa, rak bakteryjny), Miedzian może ograniczać także występowanie takich chorób jak: kędzierzawość liści brzoskwini, antraknoza, rdza, zaraza ziemniaka, septorioza liści i wielu innych.

Kiedy oprysk Miedzianem?

Zwykle opryski Miedzianem wykonuje się od wczesnej wiosny (marzec, początek kwietnia) do jesieni (październik), ale należy zwracać uwagę na dane znajdujące się etykiecie preparatu. Trzeba też pamiętać, że terminy oprysków Miedzianem zależą od rodzaju opryskiwanej rośliny i zwalczanej choroby. Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych.

Oprysk Miedzianem najlepiej zaplanować w dni pochmurne i bezwietrzne, ponieważ nie należy opryskiwać roślin w pełnym słońcu, w czasie opadów lub przy temperaturze poniżej 0 st. C. Zawsze należy zapoznać się z etykietą środka i stosować zalecane dawki i terminy oprysków.

Ważne: Oprysk Miedzianem będzie skuteczny, gdy wykonamy go przy temperaturze co najmniej 6 st. C.

Na co stosuje się Miedzian - jakie drzewa i krzewy opryskiwać?

Drzewa i krzewy, które można chronić przed chorobami właśnie stosując opryski Miedzianem to przede wszystkim: Brzoskwinia i morela – zwalczamy kędzierzawość liści, a oprysk należy koniecznie wykonywać wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków liściowych (zaleca się także oprysk jesienią, po opadnięciu liści).

Jabłonie i grusze:

  • w okresie pękania pąków opryskuje się profilaktycznie przeciwko zarazie ogniowej,
  • w okresie ukazywania się pierwszych liści opryskuje się przeciwko parchowi.

Czereśnie i wiśnie - w czasie kwitnienia kwiatów opryskuje się drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu.

Winorośl – opryskuje się Miedzianem przed i po kwitnieniu przeciwko mączniakowi rzekomemu.

Porzeczki i agrest - po zbiorach owoców opryskuje się Miedzianem przeciwko częstym chorobom - rdzy wejmutkowo-porzeczkowej i opadzinie liści.

Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych

Miedzian na pomidory i inne warzywa

Oprócz zastosowania w profilaktyce chorób drzew i krzewów owocowych, środki miedziowe dobrze sprawdzają się również w ochronie popularnych warzyw, ponieważ pomagają zwalczać groźną chorobę – zarazę ziemniaka, atakującą pomidory. Także w uprawie ogórka w gruncie możemy profilaktycznie stosować Miedzian przeciwko takim chorobom jak: mączniak rzekomy czy kanciasta plamistość.

Miedzian na krzewy ozdobne

Bardzo często także Miedzian stosowany jest w zabezpieczaniu wielu krzewów ozdobnych w ogrodzie. Jest to dobre rozwiązanie na początku sezonu, kiedy rusza wegetacja. Dzięki uniwersalności Miedzianu, można nim wykonać oprysk właściwie na większości roślin ozdobnych, kiedy nie mają jeszcze liści. Roztwór dobrze pokryje wtedy pędy, zabezpieczając rośliny przed infekcjami grzybowymi oraz bakteryjnymi. Przykładem może być zwalczanie bakteryjnej plamistości liści magnolii czy profilaktyka chorób grzybowych (plamistości, rdze) w przypadku rododendronów, bylin i innych roślin ogrodowych.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Listen on Spreaker.